Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οταν αλλάζει εμβαδόν το οικόπεδο και το υπάρχον κτίριο υπερβαίνει τη δόμηση


Recommended Posts

Το 1992 βγήκε οικοδομική άδεια σε οικόπεδο με εμβαδόν 330 και εξαντλεί τη δόμηση. Το 2003 γίνεται σχέδιο πόλεως και το οικόπεδο γίνεται 321. Ο ιδιοκτήτης θέλει να κάνει προσθήκη στέγης του λένε ότι η δόμηση του υπερβαίνει την τωρινή επιτρεπόμενη και αυτή η παραπάνω δόμηση θεωρείται αυθαίρετο και πρέπει να πληρώσει πρόστιμο. Μήπως ξέρει κάποιος κάποιο νόμο που να προστατεύει τον ιδιοκτήτη;

Link to comment
Share on other sites

Του λένε βλακείες. Το κτίριο είναι νόμιμα υφιστάμενο εφόσον κτίσθηκε βάσει νόμιμης άδειας. Η προσθήκη στέγης μπορεί να γίνει κανονικότατα εάν το οικόπεδο παραμει άρτιο και εφόσον δεν υπερβαίνει τον σημερινό μέγιστο επιτρεπόμενο όγκο και την σημερινή μέγιστη επιτρεπόμενη κάλυψη (άλλως θα περιοριστεί στην σημερινή κάλυψη και το υπόλοιπο θα παραμείνει υπαίθριο). Ολα τα παραπάνω ισχύουν με την προϋπόθεση ότι το κτίριο δεν ρυμοτομείται.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με armonopoulo αλλά έχω μια απορία.

Πως έχουν εκδοθεί άδειες προσθήκης σε κτίρια που ρυμοτομούνται;

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω περίπτωση που υπήρχε Ο.Α. και μετά ρυμοτομήθηκε το κτίσμα αλλά εκδόθηκε προσθήκη στο μη ρυμοτομούμενο.

Στο νέο τοπογραφικό μπορεί να μην έδειξε το ρυμοτομούμενο; Είναι αδύνατο νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης υπάρχει περίπτωση να εκδόθηκε άδεια σε ρυμοτομούμενο κτίσμα με παρερμηνεία των διατάξεων του 5269/31 όπως αυτές ισχύουν μετά την θέσπιση των διατάξεων του άρθρου 36 του Ν-1337/83 παρ.4.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε η άδεια αυτή είναι άκυρη ή μπορεί να νομιμοποιηθεί με τον τελευταίο νόμο;

(Δεν έχω τέτοια περίπτωση, απλή απορία είναι)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.