Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κακή επικάλυψη οπλισμού στύλων-δοκών


 

Recommended Posts

Το κτήριο είναι μονώροφο με υπόγειο.

Η παρακάτω εικόνα τόσο του στύλου όσο και του δοκαριού παρουσιάζεται στην οροφή υπογείου. Στην οροφή ισογείου είναι όλα τέλεια.

1. Με δεδομένο ότι η κατάσταση αυτή παρουσιάζεται στην οροφή υπογείου (με ότι παραδοχές κάνουμε γι΄αυτό σεισμικά) πόσο μπορεί να επηρεάσει σε ενδεχόμενη σεισμική διέγερση? Σημείωση ότι παρόλο που είναι μονώροφο (με πρόβλεψη ορόφου) ικανοποιείται nv>0.60.

2. Πες τε μου και σεις τη γνώμη σας, ποια θεωρείτε την καταλληλότερη λύση? Σκέφτομαι για το στύλο για σκάψιμο για ομοιόμορφο καθάρισμα και γέμισμα.

3. Για το δοκάρι τι λέτε?

 

5.jpg

7.jpg

Link to comment
Share on other sites

μου φαίνεται πολυέξοδη λύση το gunite και ίσως να μην δικαιολογείτε απο το πρόβλημα που έχουμε.

 

απο οσο παρατηρώ έχουμε πρόβλημα με το επιδερμικό σκυρόδεμα.

 

αυτό που θα πρότεινα είναι να βάψεις με μίνιο τα σίδερα για να μην σκουριάσουν μελλοντικά ( οξείδωση χάλυβα>> διόγκωση>> περετέρω αποφλοίωση σκυροδέματος). υπάρχει ενα υλικό στην αγορά που ονομάζεται εμάκο. είναι για αυτές τις δουλειές.

 

 

συνάδελφε νομίζω οτι επρεπε να περι΄μένεις τέτοια προβλήματα. απο οσο παρατηρώ ο τεχνίτης αμέλησε να βάλει αποστάτες στα δοκάρια και τις κολώνες έτσι ο χάλυβας έπαιξε το ρόλο των αποστατων και εχεις αυτά τα προβλήματα.

 

επίσης εχεις και κακούς εργάτες που δεν σέβονται τη κατασκευή.

 

εαν κάνεις ζουμ ( κλικ απάνω) στη φωτογραφία με το δακάρι θα δεις οτι υπάρχει κάτι σαν κουτάκι απο κοκα κολα πάνω απο την ακριανή γωνιακή δοκο.

 

ριχνουν μπετά χωρίς να εχουν καθαρίσει το ξυλότυπο απο τα μικροσκουπίδια

:evil:

Link to comment
Share on other sites

.............συνάδελφε νομίζω οτι επρεπε να περι΄μένεις τέτοια προβλήματα. απο οσο παρατηρώ ο τεχνίτης αμέλησε να βάλει αποστάτες στα δοκάρια και τις κολώνες έτσι ο χάλυβας έπαιξε το ρόλο των αποστατων και εχεις αυτά τα προβλήματα επίσης εχεις και κακούς εργάτες που δεν σέβονται τη κατασκευή...................

Ευτυχώς ή δυστυχώς δεν είναι δική μου κατασκευή.

Απλά κλήθηκα να δώσω λύση γιατί δεν υπάρχει συνεργασία ιδιοκτήτη με το συνάδελφο.

Πραγματικά πολύ κακή δουλειά αλλά μου κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση γιατί το υπόλοιπο της κατασκευής είναι άψογο.

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπα όλα είναι άψογα απλά μόνο αυτά τα σημεία που παρέθεσα χρήζουν προσοχής.

 

Να το πω αλλιώς....όπως θα μπορούσα να το δω εγώ

 

Όλα φαίνονται άψογα απλά μόνο αυτά τα σημεία είναι αυτά που φαίνονται και τα οποία παρέθεσα και χρήζουν προσοχής

 

Αυτό φυσικά φίλε μου Ηλια που γράφω ίσχύει εφόσον ο γνωστός σου δεν πήγαινε στην οικοδομή. Αν πήγαινε και μόνο αυτό το σημείο δεν πήγε καλά τότε ΟΚ :) Και φυσικά ισχύει για όλους μας όταν δεν ελέγχουμε.

 

Πάντως δεν είναι τίποτα και συμφωνώ με τον mixanikos710

Link to comment
Share on other sites

Όλα φαίνονται άψογα απλά μόνο αυτά τα σημεία είναι αυτά που φαίνονται και τα οποία παρέθεσα και χρήζουν προσοχής

Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω φυσικά!

Όσο για το θέμα επίβλεψης πραγματικά δεν ξέρω τι έκανε και πότε πήγαινε.

Link to comment
Share on other sites

Μηνιο για τον οπλισμό και γεμισμα.Απλα να προσεξεις να έχει μεγαλυτερη αναλογία τσιμεντου στο μίγμα σου.

 

Υ.ΓΑν μπορεις να το αγριεψεις λιγακι για να εχεις καλυτερη επαφη μεταξυ των 2 στρωσεων μπετου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.