Μετάβαση στο περιεχόμενο

Tekla vs Strucad Λογισμικό σχεδιασμού-κοπής μεταλλικών κατ.


george2

Recommended Posts

παρακαλω οι χρηστες των παραπανω προγραμματων ας μοιραστουν τις εμπειριες τους με αυτα.

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ.

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Iσάξια , τα καλύτερα για μοντελοποίηση μεταλλικών κτιρίων αλλά για κάποια τέτοια ακριβά προγράμματα ενδιαφέρονται μόνο οι βιομηχανίες μεταλλικών κατασκευών.Ανάλογα για τη χρήση που το θες.

Σχέδια κοπών , μοντάζ , ανέγερσης , παρουσίαση τρισδιάστατου μοντέλου, προμετρήσεις....... ή απλά για καλύτερη παρουσίαση μεταλλικών κτιρίων (αν το θες για το 2ο , πάρε κάποιο που να συνεργάζεται με ένα αρχιτεκτονικό πακέτο)

Πάντως το Strucad που δούλευα έχει αρνητικό το γεγονός ότι δε συνδέεται απευθείας με Αutocad αλλά απλά σου βγάζει και dxf αρχεία.

Link to comment
Share on other sites

έχετε manual για αυτά?

 

Διάβασε σε παρακαλώ ΑΥΤΟ.

Ευχαριστώ, Χάρης.

 

Μα Χάρη δεν ζήτησα σπασμένα προγράμματα φυσικά.

Manual ζήτησα. Πολλές εταιρείες τα δίνουν δωρεάν.

Δηλάδή το manual του fespa δεν το έχουν όλοι. Εγώ το έχω σε pdf. Δεν μπορώ να το ανεβάσω?? Με το να ζητάω το manual θέλω να δω περίπου πως δουλεύει

Link to comment
Share on other sites

Το manual του Fespa το διαθέτει η εταιρεία που το παράγει (LH-Λογισμική) δωρεάν σ' όλους μέσα απ' τον ιστότοπό της.

Αν θέλει επομένως να το διαθέσει μια εταιρεία δωρεάν στους δυνητικούς πελάτες της το κάνει μέσω του ιστότοπού της.

Αν λοιπόν κάποιος ενδιαφέρεται για το εγχειρίδιο χρήσης ενός προγράμματος επισκέπτεται τον ιστότοπο της εταιρείας που το παράγει ή το αντιπροσωπεύει στην Ελλάδα και ψάχνει αν είναι διαθέσιμο εκεί. Αν δεν το βρει επικοινωνεί με την εταιρεία για να δει αν μπορούν να του το στείλουν είτε μέσω e-mail, είτε ταχυδρομικά.

Όταν κάποιος βγαίνει στο forum και ζητά το manual ενός προγράμματος τι να υποθέσει κανείς;

Στη δημοσίευσή μου που σε παρέπεμψα κάνω λόγο εκτός από "σπασμένα" προγράμματα και για εγχειρίδια χρήσης=manual.

 

Συμπέρασμα:

Όποιος ενδιαφέρεται για το εγχειρίδιο χρήσης (manual) ενός λογισμικού, κοιτάει αν υπάρχει διαθέσιμο στον ιστότοπο της εταιρείας που το παράγει/αντιπροσωπεύει. Αν δεν γνωρίζει ποια είναι η εταιρεία ή ποιος είναι ο ιστότοπός της ρωτά στο forum να πληροφορηθεί τη διεύθυνση της στο διαδίκτυο και τα λοιπά στοιχεία επικοινωνίας της, δεν ρωτά αν κάποιο μέλος του forum έχει το manual το οποίο προστατεύεται από πνευματικά δικαιώματα.

 

Αντιγράφω την πρώτη-πρώτη γραμμή από τη δημοσίευση στην οποία σε παρέπεμψα:

"Όπως καταλαβαίνετε το να ζητάτε "σπασμένα" προγράμματα ή αντίγραφα εγχειριδίων χρήσης που προστατεύονται από πνευματικά δικαιώματα είναι παράνομο και εκτός του ότι εκθέτετε τον εαυτό σας, εκθέτετε και το forum."

Πιο σαφές δε γίνεται!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία Χάρη. Σε ευχαριστώ πολύ.

Διορθώνω λοιπόν για να μην εκθέτω το φόρουμ άθελα μου ή να μην παρεξηγηθώ.

Ρωτάω εσάς που το έχετε για να μην αρχίσω τα τηλέφωνα.

ΑΝ δεν προστατεύεται από πνευματικά δικαιώματα κάποιο από αυτά τα manual και το έχει κάποιος μπορεί να μου πει πως να το βρω? Το θέλω για να δω γενικώς πως λειτουργεί. Αν δεν είστε σίγουροι για τα πνευματικά δικαιώματα μην κάνετε τον κόπο.

Ευχαριστώ και συγνώμη για την αναστάτωση.

Προφανώς δεν είχα πονηρή ή κακή πρόθεση σκεπτόμενος πάντα το αντίστοιχο του fespa

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σίγουρος ότι δεν είχες κακή πρόθεση αλλά σκέφτομαι κι αυτούς που έχουν, θα διαβάσουν τη δημοσίευσή σου και θα ερμηνεύσουν διαφορετικά τα πράγματα.

 

Απαντώντας στο ερώτημά σου θα σου έλεγα να θεωρήσεις ότι όλα τα εγχειρίδια χρήσης (manual) προστατεύονται από πνευματικά δικαιώματα, επομένως μη συνεχίζεις να ρωτάς το ίδιο πράγμα.

 

Το Strucad αντιπροσωπεύεται στην Ελλάδα από την CCS.

Περισσότερα μπορείς να διαβάσεις στη σχετική ιστοσελίδα ΕΔΩ.

Με μια πρόχειρη αναζήτηση βρήκα ότι παράγεται από τη AceCad.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σίγουρος ότι δεν είχες κακή πρόθεση αλλά σκέφτομαι κι αυτούς που έχουν, θα διαβάσουν τη δημοσίευσή σου και θα ερμηνεύσουν διαφορετικά τα πράγματα.

 

Απαντώντας στο ερώτημά σου θα σου έλεγα να θεωρήσεις ότι όλα τα εγχειρίδια χρήσης (manual) προστατεύονται από πνευματικά δικαιώματα, επομένως μη συνεχίζεις να ρωτάς το ίδιο πράγμα.

 

Το Strucad αντιπροσωπεύεται στην Ελλάδα από την CCS.Περισσότερα μπορείς να διαβάσεις στη σχετική ιστοσελίδα ΕΔΩ.

Με μια πρόχειρη αναζήτηση βρήκα ότι παράγεται από τη AceCadAceCad.

 

είμαι και πελάτης τους...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.