Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: Συμψηφιζόμενα πρόστιμα


Nolis007

Recommended Posts

Παρακαλώ πείτε μου πως θα εξυπηρετηθει μέσω του (καλού κατά τα άλλα) μηχανογραφικού συστήματος του ΤΕΕ η παρακάτω περίπτωση:

 

Εστω οτι το σύστημα Υπολογίζει πρόστιμο πχ 10.000 ευρώ Ο.Κ

Θέλω να το πληρώσω μετρητοίς μεχρι 21.12.2011

Μου υπολογίζει έκπτωση 20%

Πρέπει να πληρώσω μεχρι 21.12.2011 8.000 ευρώ Ο.Κ??

Εχω πληρώσει πρόστιμα ανεγερσης κ.λ.π 3.000 ευρώ

Πού προβλέπεται στο πρόγραμμα αυτός ο συμψηφισμός (που αναφέρεται στον Νόμο Αρθρ.24 παρ 11)για να ξοφλήσω το υπόλοιπο????

ή μήπως το ΥΠΕΚΑ δεν θέλει μετρητα????

Αν πρόκειται για παράληψη των μηχανογράφων θα πρέπει να προβλεφθεί ένα ακόμα πεδίο<<συμψηφιζόμενα ποσά>> κάτω από το ΠΡΟΣΤΙΜΟ τοις

μετρητοις και να εξάγεται το καθαρό ποσό που αν θέλει κάποιος να το πληρώσει μέχρι την 21.12.2011.

Περιμένω την απάντησή σας αν γνωρίζετε κάτι από το ΥΠΕΚΑ

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ PROTEA

Η κοινότητα των μηχανικών έχει υποβάλει ερώτημα ή εχει κάνει σχετική παρέμβαση για την διόρθωση του προγραμματος στο ΤΕΕ? ή στο ΥΠΕΚΑ?/ Εσείς είστε οι κατέξοχή ενδιαφερόμενοι και δεν πρέπει να το αφήνετε το θέμα γιατί ο καιρός περνά...Σε σχετικό ερώτημά μου στο ΥΠΕΚΑ δεν πήρα απάντηση. Υποψιάζομαι οτι το ΥΠΕΚΑ θα θελήσει να κάνει συμψηφισμό μόνο στις δόσεις. Αυτό όμως είναι παράνομο γιατί αποκλείει την εφάπαξ εξόφληση του προστίμου ενώ ο νόμος λέει οτι τυχόν πρόστιμα ανέγερσης συμψηφίζονται..

Ας περιμένουμε για λίγο τις διευκρινήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Ιδια ερωτηση και απο μενα. Ιδιοκτητης αυθαιρετου (!) κατεβαλε ποσο στο ΙΚΑ για ολες τις εργασίες της αυθαιρετης οικοδομης. Γνωριζεται τι μποριε να γινει σε σχεση με το προστιμο;

Link to comment
Share on other sites

Ιδια ερωτηση και απο μενα. Ιδιοκτητης αυθαιρετου (!) κατεβαλε ποσο στο ΙΚΑ για ολες τις εργασίες της αυθαιρετης οικοδομης. Γνωριζεται τι μποριε να γινει σε σχεση με το προστιμο;

 

Αν και αυτό ζητήθηκε από όλους τους βουλευτές, ο υπουργός δεν το δέχθηκε. Αν όμως δώσει ποσοστό των προστίμων στο ΙΚΑ (μέχρι 15% προβλέπει ο νόμος) τότε αυτόματα κάποιοι θα πληρώσουν δύο φορές ΙΚΑ!!! Όποιος αντέχει , υπάρχει και η προσφυγή στο ΣΤΕ.....Το "μέχρι" μπήκε σκοπιμα.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.