Μετάβαση στο περιεχόμενο

Aπό Μισθωτός σε υπάλληλος με μπλοκάκι


Recommended Posts

Καλημέρα

Θα ήθελα την βοήθειά σας γιά κάποια θέματα που αφορούν τους ελεύθερους επαγγελματίες.Διάβασα αρκετά αλλα έχω κάποιες απορίες.

 

Εργάζομαι σαν μισθωτος μηχανικος εδώ και 15 χρονια σε εταιρεία όπου μου πλήρωνε το ΙΚΑ και το ΤΣΜΕΔΕ.Αμείβομαι βάση σύμβασης δηλαδή γύρω στα 2600 μικτά το μήνα (περιπου 1750 καθαρά).

 

Υπάρχει μία μεγάλη πιθανότητα να αλλάξω δουλειά όπου η καινούργια εταιρεία (αρκετά καταξιωμένη στο χώρο της) θέλει να με προσλάβει με δελτίο παροχής.

 

Στην διαπραγμάτευση μου ειπαν οτι λόγω οτι θα με προσλάβουν με δελτίο παροχής (με σύμβαση 1 χρόνου που θα ανανεώνεται κάθε χρόνο), ο μεικτος μισθος μου θα ειναι 2600*14=36.400 , 36400/12=3033 ευρο.

 

επειδή δεν μου ανέφεραν τιποτα για φπα, προκαταβολή φόρου 20% , αδειες και τιποτα αλλο που δεν γνωριζω , θα ηθελα την βοηθεια σας.

 

τι ποσο πρεπει να παιρνω ετσι ωστε μετα απο φπα , εισφορεα τσμεδε, φορος και οτιδηποτε αλλο να παιρνω τουλαχιστον τα ιδια καθαρα λεφτα (περιπου 1750 καθαρά).

τι ποσο θα πληρωνω για φπα, τι για το τσμεδε και τι για φορο (Ή αλλο). θα πληρωνω και ικα και εαν ναι ποσο. εαν προσληφθω Νοεμβριο 2011 θα χρειαστει να πληρωσω και τελος επιτηδευματος για τους ελευθερους επαγγελαμτιες για το 2011 και ποσο.Αδειες ειναι παλι 25 το χρονο η αλλαζει?Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα δεν γνωριζω τιποτα για ΔΠΥ.

 

Με πόσα θα πρέπει να νιώσω ότι αξίζει να αλλάξω δουλειά και μάλιστα με ΔΠΥ?

 

Αν γίνετε να με βοηθήσετε γιατι το θέμα του ΔΠΥ δεν το κατέχω και φοβάμαι μην κάνω κάποιο πολύ μεγάλο λάθος.

 

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Συνοπτικά:

 

Α) Με μπλοκάκι δεν δικαιούσαι κανονικά άδειες. Είναι θεμα συμφωνίας μεταξυ εσενα και τον εργοδότη.

 

Β) Οταν μιλάμε για μπλοκάκι, 99% μιλάμε για 2600+φπα. Το ΦΠΑ δεν θεωρειται μερος μισθού.

 

Γ) Παρακρατηση φόρου ειναι 20%. Αυτό σημαινει πως το 20% της ΑΠΥ που θα κοβεις, δεν θα το παίρνεις στο χέρι, αλλά θα το καταθετει ο εργοδότης σου στην εφορία.

 

Δ) Το ΤΣΕΜΕΔΕ θα ειναι πλέον πληρωμένο από την τσέπη σου. Δεν γνωρίζω τι ποσό είναι αυτό και σε τι κλάση είσαι , αλλά χονδρικά 5.000 το χρόνο.

 

Ε) Θα πρέπει να ανοιξεις βιβλια - εναρξη επαγγέλματος κτλ. Στο θετικό, ετσι θα εχεις και κάποια μικροεξοδα, τα οποία θα αφαιρούνται από τα εσοδα σου, μειωνοντας το τελικό φορολογητέο σου εισόδημα.

 

ΣΤ) Προφανως δεν υπάρχει αποζημίωση απόλυσης κτλ κτλ

 

Χονδρική εκτίμηση καθαρών αποδοχών σου

 

Συνολο ακαθαριστων εσόδων: 36.000 ευρώ.

Υποθετικά έξοδα: ΜΗΔΕΝ

Υποθετικο ΤΣΜΕΔΕ: 5.000

Φορος που αναλογει: Περίπου 7500.

Μειωση φορου λογου ΤΣΜΕΔΕ: 500 ευρώ.

Σύνολο Φόρου: 7.000

 

ΑΡΑ:

Μπαινουν στην Τσέπη 36.000 - 5000 - 7000 = 24.000 μετά φόρων.

 

Σου αφαιρώ και 500 ευρώ τέλος επιτηδευματος: 23.500.

 

23.500 / 14 = 1680 ευρώ. Οσα παίρνεις και τωρα (γιατι τα 1750 τα εχεις υπολογισμένα πριν αλλαξουν οι κλίμακες και πέσει το αφορολόγητο).

 

Αν εχεις και επαγγελματικά εξοδα (κανα κινητό κτλ), για καθε 1000 ευρώ εξόδων θα μειωνεται ο φόρος κατα 350 ευρώ.

 

Οικονομικά δεν σε συμφερει η πρόταση, γιατί πέφτεις από το καθεστως του μισθωτου. Αλλά οι καιροί ειναι και δυσκολοι. Στην εταιρεία κοστιζεις λιγότερο με ΔΠΥ. Ας ανεβασει λιγο την προσφορά της.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τέλος επιτηδεύματος γιατί είναι στην εξαίρεση της πενταετίας, ωστόσο υπάρχει η έκτακτη εισφορά αλληλεγγύης που στο παράδειγμά σου θα ανέλθει σε 720 ευρώ (36.000,00 χ 2% ).

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω πολυ για τις γρηγορες απαντησεις σας

μια δυο διευκρινισεις

1, για την αδεια ο εργοδοτης μου ειπε οτι θα μου δινει. πρεπει να υπογραψω κανα χαρτι που να με κατοχυρωνει για αυτο ή ειναι στην ευχερεια του?

2.ζηταω να μου πληρωνει αυτος το φπα , αλλιως εαν πρεπει να το πληρωνω εγω πρεπει να του ζητησω +23% ?

3. το τσμεδε ειδα απο το σιτε οτι ειναι γυρω στα 321 ευρο το μηνα για μετα το 93, αυτα ειναι χ12 ή επι χ14 ?

4. ανοιγοντας [βιβλια /εναρξη επαγγελματος πρεπει να δηλωσω την οικια μου σαν εδρα η τον εργοδοτη. τι με συμφερει οικονομικα ?

5. για μια πενταετια το γλυτωνω το τελος επιτηδευματος. κατι ειναι και αυτο.. αυριο μπορει να αλλαξει και αυτο

 

την εκτακτη εισφορα την πληρωνω και σαν μισθωτος

 

θα προσπαθησω να ανεβασω λιγο την προσφορα του να μην ειμαι τουλαχιστον χαμενος

 

και παλι ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

1. Ναι.

2. Ο ΦΠΑ δεν αποτελεί κόστος για τον εργοδότη σου. Θα σου πληρώνει 23% επί της ονομαστικής αμοιβής σου και παράλληλα αυτός θα αφαιρεί το ποσό αυτό από τον ΦΠΑ που έχει να πληρώσει στο δημόσιο.

4. Θα δηλώσεις έδρα την κατοικία σου.

5. Ως μισθωτός έχεις έκτακτη εισφορά στο καθαρό σου εισόδημα , ως ελέυθερος επαγγελματίας από το εισόδημά σου δεν υπάρχει αφαίρεση των ασφαλιστικών εισφορών που πλήρωσες εσύ ατομικά, προκειμένου να υπολογσιθεί η έκτακτη εισφορά. Δηλαδή σε όμοια εισοδήματα υπάρχει διαφορά στο φόρο , λόγω ιδότητος.

Link to comment
Share on other sites

1. εννοειται πως θα υπογραφεί κάποια συμβαση, ειναι αναγκαίο! απλά σε αυτή να καταγραφονται σωστα οοτι δικαιουσαι.

2. Το ΦΠΑ ειναι δικό του. πχ 2600+23% ΦΠΑ

3. ειναι επί 12, αλλά μην πιστευεις το site... θα πάρουν αυξηση οι εισφορές, αναλογα με ποια κλάση εισαι.

4. δεν μπορείς να ανοιξεις βιβλια σε εδρα αλλου!! Σπίτι σου, ή σε άλλον δικο σου χωρο που σου ανηκει/νοικαισεις κτλ. Ειναι ας πουμε το γραφείο σου.

 

Πάντως, αν αποφασισεις να κανεις εναρξη, εννοειται πως πρέπει να βρεις λογιστή.

Link to comment
Share on other sites

1. 4. δεν μπορείς να ανοιξεις βιβλια σε εδρα αλλου!!

.

 

Μπορεί αν αυτός ο άλλος του κάνει κάποιας μορφής παραχώρηση , δεδομένου ότι η δραστηριότητα εμπίπτει στο χώρο της παροχής υπηρεσίας. Ωστόσο προτιμότερο είναι να δηλώσει την κατοικία του , αν δεν υπάρχει άλλη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια και παλι

εαν κανω εναρξη θα δηλωσω το σπιτι μου δεν υπαρχει προβλημα σε αυτο

μια ερωτηση που μου ξεφυγε. σαν μισθωτος πληρωναμε και τσμεδε και ικα μεσω του εργοδοτη. σαν ελευθερος επαγγελματιας πληρωνεις τιποτα για το ικα?

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικα την πατησες συναδελφε.......

αποφυγε αν ειναι δυνατον το μπλοκακι.......κανενας , ουτε καν λογιστης δεν μπορει να σου πει τις ολες τις συνεπειες ......

 

θα θεωρησε φοροφυγας απο το κρατος, θα πληρωνεις χαρατσια οπως εμεις λογω του οτι απλως εισαι ελευθερος επαγγελματιας, θα φορολογησε με αντικειμενικα κριτηρια , θα κανεις περαιωσεις ,θα σου παρακρατουν 20% , το οποιο με τις νεες φορολογιες , ετσι και αλλιως δεν θα παιρνεις πισω ( μεχρι φετος αργουσες 1 χρονο , αλλα το επαιρνες) , ενω η εταιρεια οποιαδηποτε στιγμη μπορει ανευ αιτιας να λυσει την συμβαση ,

θα πρεπει να προσλαβεις και λογιστη....

ενω μπορει μετα απο 2,3 χρονια να σου φορτωσουν ακομα και αναδρομικα χαρατσια , τυπου εκτακτης εισφορας............

 

καλως ηρθες στον χωρο των ελευθερων επαγγελματιων μηχανικων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.