Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεγάλος λέβητας?


blackbeard

Recommended Posts

Ακόμα δεν γνωρίζετε τι εγκατάσταση έχετε; Πόσα χρόνια λειτουργεί το ξενοδοχείο; Σε τελική ανάλυση ας μας πουν οι ειδήμονες μήπως συμφέρει η "Ψυχρή Σύντηξη". Το εργοστάσιο παραγωγής των αντιδραστήρων στην Ξάνθη είναι σχεδόν έτοιμο.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν γνωρίζετε τι εγκατάσταση έχετε; Πόσα χρόνια λειτουργεί το ξενοδοχείο; Σε τελική ανάλυση ας μας πουν οι ειδήμονες μήπως συμφέρει η "Ψυχρή Σύντηξη". Το εργοστάσιο παραγωγής των αντιδραστήρων στην Ξάνθη είναι σχεδόν έτοιμο.

Τι εννοείς δεν ξέρουμε τι εγκατάσταση έχουμε?Φυσικά και ξέρω ότι έχει πολλά προβλήματα για την τσέπη μου και για την σωστή διαχείριση της θερμότητας...αλλά ξέρω επίσης και τα οικονομικά της επιχείρησης την δεδομένη στιγμή.Εγώ δουλεύω εδώ δύο χρόνια και το ξενοδοχείο λειτουργεί 12 χρόνια.... προσπαθώ να βρω λύσεις...

Link to comment
Share on other sites

Παρε ενα λεβητα να καις βιομαζα.... τι να σου πουμε εμεις εδω?

Λαθος διαστασιολογημενη εγκατασταση χωρις αυτοματισμους οπως καταλαβαινεις οτι και να καψεις παλι θα καιει περισσοτερο απο το βελτιστο

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς δεν ξέρουμε τι εγκατάσταση έχουμε?Φυσικά και ξέρω ότι έχει πολλά προβλήματα για την τσέπη μου και για την σωστή διαχείριση της θερμότητας...αλλά ξέρω επίσης και τα οικονομικά της επιχείρησης την δεδομένη στιγμή.Εγώ δουλεύω εδώ δύο χρόνια και το ξενοδοχείο λειτουργεί 12 χρόνια.... προσπαθώ να βρω λύσεις...

 

Μακάρι να βρεις την καλύτερη λύση πριν περάσει ο χειμώνας αλλά όταν δεν υπάρχει διαθέσιμος χώρος ακόμα και την τελειότερη εγκατάσταση να προτείνουμε με τεράστιο οικονομικό όφελος στο τέλος θα μας πεις ότι δεν γίνεται εφόσον μόλις και μετά βίας χωράει ένας λέβητας.

 

Είχα δει μια αναλυτική οικονομοτεχνική μελέτη παραγωγής μεθανόλης από ΦΑ. Η δυναμικότητα της μονάδας των 30000 t/y θα ικανοποιούσε τις ανάγκες ολόκληρης της ελληνικής αγοράς. Οι ερευνητές στο τέλος ανέφεραν ότι είναι ασύμφορη η κατασκευή της μονάδας γιατί είναι ακριβό το ΦΑ. Αλλά ακόμα και με δωρεάν το ΦΑ η μονάδα θα ήταν ασύμφορη γιατί η μεθανόλη από την Ρωσία ήταν φθηνότερη.

Αν τους χαρίζαμε και όλα τα μηχανήματα της μονάδας για να ελαττωθεί το κόστος του τελικού προϊόντος θα μας έλεγαν ότι δεν υπάρχει το οικόπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.