Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η/Μ - ενεργειακό ερώτημα: ΜΟΝΩΣΗ ΔΑΠΕΔΟΥ ΣΟΦΙΤΑΣ


Giota K.

Recommended Posts

ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΝΩΣΩ ΤΟ ΔΑΠΕΔΟ (14m x 9m) ΤΗΣ ΣΟΦΙΤΑΣ (ΜΕΤΑΛΛΙΚΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΣΚΕΠΑΣΜΕΝΗ ΜΕ ΠΑΝΕΛ ΠΟΛΥΟΥΡΕΘΑΝΗΣ ) ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΒΑΡΟΣ (ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΟΥ 1968 – ΜΕ ΠΛΑΚΕΣ ΤΣΙΜΕΝΤΟΥ) ΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ? ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑΝΕ ΠΟΛΥΟΥΡΕΘΑΝΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΛΑΦΡΟΜΠΕΤΟΝ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΚΟΣΤΟΣ.. ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΚΟΠΕΥΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΠΛΑΚΑΚΙ. ΝΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΩ ΠΕΡΛΟΜΠΕΤΟΝ Ή ΕΛΑΦΡΟΜΠΕΤΟΝ. ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Θερμομόνωση και αν είναι δυνατόν και υγρομόνωση γιατί περίπου 20 τ.μ. θα είναι βεράντα σκεπαστή. Σήμερα μου προτείνανε ένα υλικό από αλουμίνιο το AluthermoQuattro το οποίο περιγράφεται στo site της Αluthermo http://www.aluthermo.com/ με κόστος 13,90 ευρώ (το έχει κι αυτό το κόστος του).

Link to comment
Share on other sites

Giota K.

 

εαν τα 14Ε είναι κόστος για σένα τότε δεν υπάρχουν πολλές επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Τα 14 ευρώ είναι αποδεκτό κόστος εάν έχουν αποτέλεσμα. Δεν το γωρίζω το ύλικό και δεν ξέρω εαν αξίζει ο κόπος.

Τέλος πάντων ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω την τεχνολογία αλλα δεν το πιστεύω για υγρομόνωση και βατότητα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όχι ο μηχανικός σας ΝΑΙ. Σας απαντώ όχι συντεχνιακά αλλα σεβόμενος τα χρήματά σας. Πάντως μέχρι στιγμής το πρώτο σας μήνυμα και το νούμερο 3 δεν είναι συμβατά.

Link to comment
Share on other sites

Φτιάξαμε μια δίρυχη στέγη (στενόμακρη) που θα χρησιμοποιηθεί ως σοφίτα. Από τη μία πλευρά των 9m τα 2m (2m μήκος 9m πλάτος) θα είναι μεν σκεπασμένα αλλά θα χρησιμοποιηθούν ως μπαλκόνι. Όταν όμως θα βρέχει ίσως από τα κάγκελα να πέφτει λίγο νερό. Γι αυτό η υγρομόνωση με ενδιαφέρει μόνο για το κομμάτι των 2 από τα 14m μήκος της στέγης. Πιστεύω οτι θα βρω μια λύση.

 

Πάντως για ακόμη μια φορά σας ευχαριστώ για το χρόνο σας. Ήσασταν πολύ σαφής.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.