Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση με Ν.4014/2011 σε αυθαίρετο κτίσμα ΜΕ υπόλοιπο δόμησης


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι. Η απορία μου είναι η εξής:

Σε οικόπεδο που υπάρχει κτίσμα με άδεια και τμήμα αυτού με αυθαίρετη κατασκευή,τακτοποιείται όταν υπάρχει υπόλοιπο δόμησης στο εν λόγω οικόπεδο?

Με τον νόμο 4014/2011, περι αυαθαιρέτων.

Εκ των προτέρων σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

δηλωνεις στον 4014.....πληρωνεις το παραβολο στα μετρα αυθαιρετου....και εχεις 3 χρονια για να εχεις αδεια

 

Ευχαριστώ πολύ!:razz:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξέρει κανείς τι γίνεται όταν το υπόλοιπο δόμησης δεν επαρκεί για όλα τα τ.μ αυθαιρεσιών; Βγάζω για την ίδια ιδιοκτησία 1 παράβολο για να πάει με το άρθρο 22 και να νομιμοποιήσω ότι νομιμοποιείται και μετά άλλο παράβολο για να ρυθμίσω τα υπόλοιπα με τον 4014; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Με τις οδηγίες της 26-10-11 (και με επιφύλαξη) λένε:

 

5) Σε περίπτωση αυθαίρετης κατασκευής μπορεί τμήμα της, εφ’ όσον πληροί τις σχετικές προϋποθέσεις, να νομιμοποιηθεί με την υπαγωγή του στην παρ. 2 του άρθρου 26 του ν. 4014/11 και τμήμα της να υπαχθεί στο άρθρο 24 του νόμου ή επιβάλλεται ολόκληρη η αυθαίρετη κατασκευή να υπάγεται είτε στο άρθρο 24, είτε στο άρθρο 26 ;

Μπορεί η αυθαίρετη κατασκευή συνολικά να υπαχθεί στη ρύθμιση του ν. 4014/11 καταβάλλοντας το παράβολο που της αναλογεί. Εναλλακτικά κάθε τμήμα μπορεί να υπαχθεί στην αντίστοιχη διάταξη του νόμου, που το καλύπτει.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς τι γίνεται όταν το υπόλοιπο δόμησης δεν επαρκεί για όλα τα τ.μ αυθαιρεσιών; Βγάζω για την ίδια ιδιοκτησία 1 παράβολο για να πάει με το άρθρο 22 και να νομιμοποιήσω ότι νομιμοποιείται και μετά άλλο παράβολο για να ρυθμίσω τα υπόλοιπα με τον 4014; Ευχαριστώ.

 

Θα κανεις μια δηλωση.Θα πληρωσεις ΕΝΑ παραβολο

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ το είδα και εγώ λίγη ώρα μετά το post μου, απλά σκέφτομαι τι γίνεται στην περίπτωση που πληρώσεις το πρόστιμο πας για άδεια και σε κολλήσει για κάποιο λόγο κάποια υπηρεσία, θα σου επιτρέψει το σύστημα να το βάλεις όλο ως αυθαίρετο; Απλά είναι φαντάζομαι κάτι που δεν το έχουν ακόμα σκεφτεί. Στο σύστημα του ΤΕΕ μέσα πώς δηλώνεται αυτό για να μην σε πετάξει το σύστημα έξω...δεν το έχω προσέξει πως γίνεται. Ξέρει κανείς αν το ίδιο ισχύει για τις πισίνες, δηλαδή παράβολο και μετά άδεια, αλλά τι παράβολο? Παρόμοιο με αυτό των κατοικιών????

 

Θα κανεις μια δηλωση.Θα πληρωσεις ΕΝΑ παραβολο

Πληρώνω ένα παράβολο για ποια τ.μ. όλου του σπιτιού? Από ένα σεμινάριο είπαν 1 για αυτά που θα νομιμοποιηθούν και ένα για αυτά που θα ρυθμιστούν. Αλλιώς στη φόρμα του ΤΕΕ πως δείχνω τη διαφορά μεταξύ τ.μ. που νομιμοποιούνται και αυτών που ρυθμίζονται. Το έχουν προβλέψει στο πρόγραμμα και απλά εγώ δεν το έχω προσέξει;

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.