Μετάβαση στο περιεχόμενο

4014 αρθρο 26 παρ 2 > υποχρεωση εκδοσης αδειας σε αυθαιρετο τμημα χωρις λοιπες παραβασεις


Recommended Posts

σύμφωνα με το άρθρο 26 παρ 2 (για το αν το αυθαίρετο τμήμα μπορεί να εκδοθεί άδεια οιοκοδομής βάσει αρ.22 παρ 3 του 1577/85, τότε απαλλάσσεται από το πρόστιμο και υποχρεούται να εκδοθεί άδεια και να πληρωθεί το παράβολο)

 

οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής

  1. αυτή θα έιναι άδεια νομιμοποίησης ?
  2. ποιές ειδικές εργασίες θα έχει αυτή η άδεια ? (μόνο αρχιτεκτονικά ? - πρόκειται για ακίνητο εvτός οικισμού που δεν έχει παραβάσεις παρά μόνο ότι δεν έχει άδεια)
  3. η άδεια θα έιναι μόνο μελέτη ή και επίβλεψη ? (φαντάζομαι μόνο μελέτη εφόσον έχει τελειώσει το κτίριο)
  4. για τα εντός σχεδίου/εντός οικισμού είναι απαραίτητο και το τοπογραφικό σε αυτήν την άδεια ?
  5. για τα εκτός χρειάζεται και τοπογραφικό με ΕΓΣΑ και βεβαιωση δασαρχείου ?
  6. αν είναι άδεια νομιμοποίησης θα πρέπει να πληρωθούν και πρόστιμα βάσει του νόμου 1577/85 ή το τελικό κόστος θα αφορά το κόστος της έκδοσης άδειας (όπως αυτή υπολογίζεται βάσει συμβατικού προυπολογισμού? - πχ θετοντας ως ειδικές εργασίες αρχιτεκτονικά και τοπογραφικό)
  7. η επιπλέον αμοιβή μηχανικού θα αφορά μόνο την αίτηση υποβολής στο νόμο 4014 ? (1.5 μέρες χ 350 ευρω + αντίστοιχες κρατήσεις)

συγκεκριμένα το κτίσμα είναι εντός οικισμού (όχι παραδοσιακού),

έχει μέγιστη δόμηση 380 μ2 και έχουν κτιστεί 350

δεν έχει υπέρβαση κάλυψης

δεν έχει υπέρβαση ύψους

δεν έχει παραβίαση πλάγιων αποστάσεων

υπάρχει οικοδομική άδεια του 1971 για 95 μ2 περίπου. Τα μ2 υπόλοιπα χτίστηκαν τα αργότερα (το '90).

 

ευχαριστώ,

Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

1.Ναι

2.Ολες τις μελέτες μιας άδειας κανονικής αλλά θα βάζεις σα δεδομένα αυτά που υπάρχουν στο κτίσμα

3.Δεν υπάρχει επίβλεψη για τις εργασίες που έχουν γίνει.Αν θα συνεχίσουν κάποιες ημιτελείς εκεί θα υπάρξει επίβλεψη

4.

5.Ναι

6.συμφωνα με το αρθρο 26 , όχι άλλα πρόστιμα , μόνο το παράβολο

7. Το σύστημα των αμοιβων δε δέχεται λιγότερο απο 4,5 ημέρες.Το θέμα με τις νομιμοποιήσεις δεν το έχει τελειοποιήσει το ΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Μανώλη.

 

στο 2. Ναι αυτό έχω διαβάσει σε fora και εγώ αλλά σε συζητήσεις με συναδέλφους φαίνεται πως κάτι τέτοιο δεν στέκει και μένει να αποσαφηνιστεί.

 

Πως μπορούμε να βάλουμε όλες τις ειδικές εργασίες (Αρχιτεκτονικά, Στατικά, Παθ. Πυροπροστασία, Θερμομόνωση, κλπ) εφόσον αυτές οι εργασίες έχουν ήδη γίνει ? Ειδικά στα στατικά ποιός μηχανικός θέλει να υπογράψει στατική μελέτη σε τελειωμένο κτίριο. Δεν θα ήταν ποιο λογικό και σωστό η μοναδική ειδική εργασία να ήταν αποτύπωση υπάρχοντος κτιρίου, εφόσον δεν έχει γίνει μελέτη ?

 

έχω στείλει το ερώτημα στο ΤΕΕ και το ΥΠΕΚΑ αλλά δεν έχω λάβει απάντηση.

 

με εκτίμηση,

Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορά τα στατικά, κάνεις αποτύπωση της υπάρχουσας κατάστασης και κάνεις επίλυση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι και τόσο σίγουρος πως αυτή είναι η διαδικασία όσον αφορά τη στατική μελέτη.

Στον 1337 δεν προβλέπονταν κάτι τέτοιο και εκείνος ήταν και για νομιμοποίηση....

Οπότε και εδώ, μάλλον, δεν θα πρέπει να ασχοληθεί κάποιος με στατική μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα σας,

θα ήθελα να ρωτήσω εάν η έκδοση οικοδομικής άδειας είναι υποχρεωτική? Δηλαδή εάν το πρόστιμο είναι λιγότερο από το κόστος έκδοσης άδειας, δεν μπορεί να επιλέξει κάποιος το πρόστιμο? Ευχαριστώ πολυ

Link to comment
Share on other sites

Themis Zinas, η εγκύκλιος έρχεται για να διευκρινίσει ασάφειες του νόμου όχι για να νομοθετήσει.

Ο νόμος είναι σαφής.

Αν κάποιος πληρώσει το παράβολο και προβεί σε έκδοση Ο.Α. εντός 3ετίας ,απαλλάσσεται των προστίμων.

Τις ανυπόγραφες ε/α δεν τις σχολιάζω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.