Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όταν υπάρχουν μαζί τμήματα για τακτοποίηση και τμήματα για νομιμοποίηση


Recommended Posts

Κανένας??

Αυτό λέμε ότι δεν υπάρχει δυνατότητα διαφοροποίησης προς το παρών, εικάζουμε για το πως μπορεί να γίνει και ίσως διευκολύνει το γεγονός το να τα βάλεις σε διαφορετικά φύλλα καταγραφής. Από εκεί και πέρα κανείς δεν γνωρίζει, αν και κάπου διάβασα σε ένα από τα φόρουμ ότι το ΤΕΕ θα αναβαθμίσει το σύστημα τέλη Νοέμβρη για να μπούνε συμπληρωματικές 'εργασίες'? στοιχεία? τι ακριβώς .....περιμένουμε. Πάντως εγώ σε αρκετές περιπτώσεις που έχω μισά-μισά επειδή η προθεσμία λήγει (άσχετα αν πάρει παράταση όπως ακούγεται) τα έβαλα σε ξεχωριστά φύλλα και δήλωσα στην περιγραφή επάνω ποια πάνε για νομιμοποίηση, τουλάχιστον ο πελάτης να είναι καλυμμένος ότι μπήκαν στη ρύθμιση, ότι και να ακολουθήσει και να μην εκτεθεί κανείς. Ούτως ή άλλως μετά την υποβολή για να εκδοθεί το παράβολο μπορείς να αλλάξεις φύλλα καταγραφής, τ.μ., κλπ (όλα νομίζω ότι αλλάζουν αν θυμάμαι καλά).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Μίλησα προηγουμένως με μια κοπέλα στο ΤΕΕ και μου είπε οτί ενώ στο ΥΠΕΚΑ λένε πως μπορεί ένα τμήμα να πάει για νομιμοποίηση και το άλλο για ρύθμιση ωστόσο η επιλογη αυτή δεν μπορεί να υποστηριχθεί από το λογισμικό καθώς όπως βλέπουμε όλοι το πρόστιμο είναι ενιαίο ανά δήλωση.

Αυτά

Link to comment
Share on other sites

Kapa , να σε ρωτήσω κάτι ; Εσύ λες να πληρωθεί πρόστιμο τακτοποίησης για όλα , ακόμα και για τα νομιμοποιήσιμα . Εντάξει . Μετά όμως στη βεβαίωση , τι θα κάνεις ; Δεδομένου ότι για τακτοποίηση μπαίνουν μόνο εκείνα που δεν νομιμοποιούνται . Τα άλλα (δηλαδή τα νομιμοποιήσιμα) θα παραμένουν αυθαίρετα ακόμα και αν γι'αυτά κατέθεσες χρήματα ... Διαβάζοντας τα παραδείγματα του υπουργείου , αυτό βλέπω · ότι δηλαδή οι συνολική οφειλή (όπως χαρακτηριστικά τη γράφει) φτάνει μόνο μέχρι για τα μη νομιμοποιήσιμα τμήματα , όχι παραπέρα . Βέβαια , οφείλω να πω πως στο Ν 4014 δεν λέει ρητά πως θα πας για νομιμοποίηση , αλλά αν δεν πας , τότε όχι μόνο σε τρία χρόνια θα έχει πετάξει το πουλάκι (εκτός αν - πάλι - πληρώσει πολύ περισσότερα) , αλλά δεν γίνεται να ξεχνάμε και την ΕΓΚ 13 που λέει πως στον υπολογισμό των προστίμων τακτοποίησης δεν προστίθονται τμήματα κατασκευών που μπορούν να νομιμοποιηθούν .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.