Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όταν υπάρχουν μαζί τμήματα για τακτοποίηση και τμήματα για νομιμοποίηση


Recommended Posts

Συνάδελφοι, αν δεν έχει περαιωθεί η διαδικασία του Ν4014, δεν μπορεί να πάρει βεβαίωση μηχανικού για μεταβίβαση.

Εκτός αν γράφει ο νόμος διαφορετικά και δεν το έχω διαβάσει.

Link to comment
Share on other sites

1. Ούτως ή άλλως θα κάνεις ξεχωριστά φύλλα καταγραφής. Εγώ προς το παρόν στο σύστημα είμαι στο "στάδιο επεξεργασίας" κι εκεί τουλάχιστον ΔΕΝ υπάρχει η δυνατότητα να δηλώσεις σε κάποιο φύλλο καταγραφής ότι μπορεί να εκδοθεί Ο.Α.Αλλά η ερώτηση - πρότασή μου αναφερόταν ΚΥΡΙΩΣ στην περίπτωση που ο πελάτης βιάζεται να μεταβιβάσει και δε θέλει να χάσει χρόνο μέχρι να εκδοθεί η Ο.Α ώστε να μπορεί να πάρει βεβαίωση μηχανικού.Για το ερώτημα που έθεσες δε γνωρίζω κάτι....

 

Σ'αυτή την περίπτωση το δηλώνεις όλο με 4014, η απάντηση αναφέρει ότι μπορείς να κάνεις είτε το ένα, είτε το άλλο. Αλλά συμφωνώ με τον faethon 11, πρέπει έτσι κι αλλιώς να έχει περαιωθεί η διαδικασία για να δοθεί βεβαίωση και να γίνει η μεταβίβαση. Θα έχεις καθυτέρηση έτσι κι αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Άραγε , κανείς από το υπουργείο , να διαβάζει τους προβληματισμούς μας εδώ στο michanikos.gr ;

Link to comment
Share on other sites

Σ'αυτή την περίπτωση το δηλώνεις όλο με 4014, η απάντηση αναφέρει ότι μπορείς να κάνεις είτε το ένα, είτε το άλλο. Αλλά συμφωνώ με τον faethon 11, πρέπει έτσι κι αλλιώς να έχει περαιωθεί η διαδικασία για να δοθεί βεβαίωση και να γίνει η μεταβίβαση. Θα έχεις καθυτέρηση έτσι κι αλλιώς.

 

Μα κι εγώ για περαίωση μιλάω... για την περίπτωση που ο πελάτης ΚΡΙΝΕΙ (σύμφωνα με τις ΔΙΚΕΣ ΤΟΥ ΑΝΑΓΚΕΣ ΚΑΙ ΤΗ ΔΙΚΗ ΤΟΥ τσέπη) ότι τον ΣΥΜΦΕΡΕΙ και ΘΕΛΕΙ και ΜΠΟΡΕΙ να πληρώσει ΕΦΑΠΑΞ το ΣΥΝΟΛΙΚΟ πρόστιμο (συμπεριλαμβανομένων και των προστίμων που αναλογούν σε χώρους με δυνατότητα νομιμοποίησης) ΑΜΕΣΑ, προκειμένου να περαιώσει και να μπορέσει να πάρει ΑΜΕΣΑ βεβαίωση για μεταβίβαση.

 

Και ξαναρωτάω.... γιατί αυτός που ΘΑ έχει επιλέξει να ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΠΟΥ ΑΝΑΛΟΓΕΙ ΣΤΗΝ ΑΥΘΑΙΡΕΤΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΠΟΥ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΘΕΙ (δηλ. παραπάνω ποσό από το σκέτο παράβολο που απαιτείται), να ΜΗΝ μπορει να βγάλει ΚΑΙ Ο.Α για τη νομιμοποίηση πλέον της κατασκευής του εντός 3 ετών????

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε εχω και εγω ακριβως το ιδιο προβλημα . Δηλαδη μισο αυθαιρετο τακτοποιειται και μισο νομιμοποιειται με αρθρο 22 . Επισης δεν ξερω σε ποια και ποσα φυλλα καταγραφης να συμπληρωσω τα εμβαδα. Περαν ολων αυτων ο πελατησ μου θελει να μεταβηβασει μεσα στην αλλη βδομαδα . ερωτηση. Τι ιδους βεβαιωση να του δωσω? ηλεκτρονικη δεν μπορω αν δεν εχω περαιωση ? Πως μπορω να ειμαι βεβαιος οτι θα βγαλει αδεια και αρα θα εχει ισχη η βεβαιωση μου.οποιαδηποτε σκεψη σου θα βοηθουσε.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε εχω και εγω ακριβως το ιδιο προβλημα . Δηλαδη μισο αυθαιρετο τακτοποιειται και μισο νομιμοποιειται με αρθρο 22 . Επισης δεν ξερω σε ποια και ποσα φυλλα καταγραφης να συμπληρωσω τα εμβαδα. Περαν ολων αυτων ο πελατησ μου θελει να μεταβηβασει μεσα στην αλλη βδομαδα . ερωτηση. Τι ιδους βεβαιωση να του δωσω? ηλεκτρονικη δεν μπορω αν δεν εχω περαιωση ? Πως μπορω να ειμαι βεβαιος οτι θα βγαλει αδεια και αρα θα εχει ισχη η βεβαιωση μου.οποιαδηποτε σκεψη σου θα βοηθουσε.

 

Υποτίθεται ότι βάζεις σε ξεχωριστό φύλλο καταγραφής αυτά που μπορούν να νομιμοποιηθούν και ξεχωριστά όσα δεν μπορούν να νομιμοποιηθούν.

 

ΟΜΩΣ...

 

Βεβαίωση ΧΩΡΙΣ ολοκλήρωση της διαδικασίας, δηλ. ΚΑΙ εξώφληση προστίμων για όσα δε νομιμοποιούνται ΚΑΙ εν συνεχεία έκδοση Ο.Α για όσα νομιμοποιούνται ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να δώσεις.

 

 

Γι αυτό και ο πιο πάνω συλλογισμός μου για περιπτώσεις που το πρόστιμο που αναλογεί σε νομιμοποιούμενα είναι τέτοιο που να συμφέρει να το εξωφλήσεις ώστε να μπορείς να πάρεις ΑΜΕΣΑ βεβαίωση για μεταβίβαση.

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται ότι βάζεις σε ξεχωριστό φύλλο καταγραφής αυτά που μπορούν να νομιμοποιηθούν και ξεχωριστά όσα δεν μπορούν να νομιμοποιηθούν. ΟΜΩΣ... Βεβαίωση ΧΩΡΙΣ ολοκλήρωση της διαδικασίας, δηλ. ΚΑΙ εξώφληση προστίμων για όσα δε νομιμοποιούνται ΚΑΙ εν συνεχεία έκδοση Ο.Α για όσα νομιμοποιούνται ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να δώσεις. Γι αυτό και ο πιο πάνω συλλογισμός μου για περιπτώσεις που το πρόστιμο που αναλογεί σε νομιμοποιούμενα είναι τέτοιο που να συμφέρει να το εξωφλήσεις ώστε να μπορείς να πάρεις ΑΜΕΣΑ βεβαίωση για μεταβίβαση.

 

 

Πιστευεις αν πουμε στους πελατες πληρωστε για ολο σαν να εμπαινε ολο στην τακτοποιηση και μετα βγαλτε αδεια ετσι ωστε να μπορειτε να παρετε βεβαιωση θα συμφωνησουν? θα εχουμε προβληματα εμεις για την βεβαιωση που θα εχουμε εκδοση ?( δηλαδη θα ειναι νονιμη) Σε ευχαριστω για το χρονο σου.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευεις αν πουμε στους πελατες πληρωστε για ολο σαν να εμπαινε ολο στην τακτοποιηση και μετα βγαλτε αδεια ετσι ωστε να μπορειτε να παρετε βεβαιωση θα συμφωνησουν? θα εχουμε προβληματα εμεις για την βεβαιωση που θα εχουμε εκδοση ?( δηλαδη θα ειναι νονιμη) Σε ευχαριστω για το χρονο σου.

 

 

 

Συνάδελφε ΔΕΝ κατάλαβες το σκεπτικό μου....

 

Δε θα πει κανένας στον πελάτη "πλήρωσε όλο το πρόστιμο και βγάλε και την άδεια και ΜΕΤΑ θα πάρεις βεβαίωση"

 

Αν πληρώσει ΟΛΟ το πρόστιμο ΜΠΟΡΕΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ 'ΧΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ!!! (και χωρίς ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΟΜΙΜΟΤΗΤΑΣ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΗΝ ΕΚΔΩΣΟΥΜΕ)

 

 

Το τι θα κάνει ο πελάτης είναι δική του απόφαση!!!!!!!!

 

 

Εγώ μιλάω για το τι μπορεί να κάνει ο πελάτης ΑΦΟΥ έχει πληρώσει και ΑΦΟΥ έχει πάρει και τη βεβαίωση !!!

 

 

Όπως είπα και πιο πάνω εξαρτάται από το πόσο βιάζεται και για περιπτώσεις που το πρόστιμο που αναλογεί σε νομιμοποιούμενα είναι τέτοιο που να συμφέρει να το εξωφλήσεις ώστε να μπορείς να πάρεις ΑΜΕΣΑ βεβαίωση για μεταβίβαση.

 

Για παράδειγμα:

 

Έστω ότι πέραν άλλων ΜΗ νομιμοποιήσιμων αυθαίρετων κατασκευών, υπάρχουν κάποιες οι οποίες μπορούν να νομιμοποιηθούν ή να τακτοποιηθούν και το πρόστιμο για την τακτοποίησή τους προκύπτει 1000,00 ευρώ .

 

Προκειμένου ο πελάτης να μπορέσει να μεταβιβάσει ΕΓΚΑΙΡΑ (επειδή πιθανόν "καίγεται" να μεταβιβάσει για τους όποιους δικούς του λόγους), προτιμά και επιλέγει να πληρώσει το πρόστιμο των 1000,00 ευρώ (γιατί πιθανόν η ζημιά που θα πάθει αν ΔΕΝ μεταβιβάσει ΕΓΚΑΙΡΑ θα είναι πολλαπλάσια των 1.000,00 ευρώ που θα γλίτωνε αν πήγαινε με διαδικασία νομιμοποίησης ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΥ ΕΤΡΩΓΕ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΤΗΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΚΑΤ΄ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗΣ).

 

 

Και λέω εγώ τώρα :

 

ΑΝ επέλεξε ο πελάτης να τακτοποιήσει πληρώνοντας ΕΦΑΠΑΞ το ΣΥΝΟΛΟ του προστίμου που αναλογούσε σε ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΙΜΕΣ αυθαίρετες κατασκευές.....

 

ΤΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΧΑΣΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΑΝ ΤΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΝΑ ΤΙΣ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ??????

 

Το Δημόσιο σε αυτή την περίπτωση ΔΕΝ ΧΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ !!!!!!!!

 

...ίσα ίσα που κερδίζει κιόλας (σε σχέση με το να εισέπραττε ΜΟΝΟ το παράβολο)

 

για να παράσχει στον ιδιοκτήτη το ΙΔΙΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ για τις ΙΔΙΕΣ ΑΥΘΑΙΡΕΤΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ (δηλ. της νομιμοποίησης)

Link to comment
Share on other sites

Στο γ' μέρος των απαντήσεων του ΥΠΕΚΑ, στην ερωτοαπάντηση 5 αναφέρει για το συγκεκριμένο θέμα. Νομίζω ότι το συγκεκριμένο πρόβλημα λύνεται αν γίνουν δύο φύλλα καταγραφής, ένα για το τμήμα του αυθαιρέτου για το οποίο μπορεί να εκδοθεί άδεια με τσεκάρισμα της "δυνατότητας έκδοσης αδείας" και ένα για το τμήμα στο οποίο δεν μπορεί να εκδοθεί άδεια

Συγγνώμη ρε παιδιά αλλά εγώ έχω πολλές περιπτώσεις που θα πάνε για νομιμοποίηση ωστόσο δεν έχω υποβάλει κανένα από αυτά ακόμα. Αυτό το τσεκάρισμα που αναφέρεις προκύπτει ως δυνατότητα ανά φύλλο καταγραφής με την οριστική υποβολή?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by kapnicious
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.