Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαλλαγή ΕΠΟ και ΔΕΣΜΗΕ


a025085

Recommended Posts

Αγαπητοί Συνάδερφοι,

 

Ετοιμάζω την άδεια για έναν σταθμό 60kW επί κτηρίου και θα ήθελα την βοήθειά σας.

 

Όσον αφορά την ΔΕΗ είναι ξεκάθαρο ότι δεν απαιτείται απαλλαγή ΕΠΟ παρά μόνο η σχετική υπεύθυνη δήλωση.

Στον ΔΕΣΜΗΕ στα δικαιολογητικά αναφέρεται ότι χρειάζεται απαλλαγή ΕΠΟ. Είναι όντως έτσι;

 

Επίσης η υπεύθυνη δήλωση στην ΔΕΗ είναι ίδια με αυτή που καταθέτουμε στην περίπτωση του ειδικού προγράμματος 10kW;

 

Σας ρωτάω τα παραπάνω ουσιαστικά για να καταλάβω αν ουσιαστικά οι αιτήσεις κατατίθενται μόνο στην ΔΕΗ και τον ΔΕΣΜΗΕ ή αν χρειάζεται να πάω και κάπου αλλού.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ KUSTA80

 

Θα δεις λοιπόν ότι στο site της ΔΕΗ αναφέρεται ότι αρκεί υ υπεύθυνη δήλωση και όχι η απαλλαγή ΕΠΟ για την περίπτωση των κτηρίων.

 

Η υπεύθυνη δήλωση, όμως, περνάει στον ΔΕΣΜΗΕ ή θα χρειαστεί ούτως ή άλλως να πάρουμε βεβαίωση απαλλαγής ΕΠΟ;

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στο επομενο σταδιο απο καταθεση αιτησης στη ΔΕΗ.Δεν εχω φτασει δεσμυε ακομα.Μιλαω για περιπτωση 100kw επι βιομηχανικης στεγης,οποτε μεχρι εκει μπορω να σε κατατοπισω.Κατεθεσε την αιτηση στη δεη που θα σε παρει μηνες και στο μεταξυ θα εχεις μαθει τι χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites

Για εγκατάσταση σε κτήριο ΔΕΝ χρειάζεσαι απαλλαγή από ΕΠΟ, ούτε κάτι σχετικό.

Το αναφέρει ξεκάθαρα ο Νόμος.

Το μόνο που θα φροντίσεις είναι η προσφορά των όρων σύνδεσης της ΔΕΗ να αναφέρει ότι η φ/β εγκατάσταση είναι σε κτήριο.

Έτσι θα είσαι καλυμένος και στο ΔΕΣΜΗΕ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

lefteriz είσαι σίγουρος ότι δεν χρειάζεται Βεβαίως απαλλαγής από ΕΠΟ, για κτίρια; Γιατί στο έγγραφο του ΔΕΣΜΗΕ την ζητάει χωρίς να διαχωρίζει κτίριο ή χωράφι.

Είμαι σε φάση υποβολής στον ΔΕΣΜΗΕ για υπογραφή σύμβασης για φ/β σε βιομηχανικό κτίριο και το μόνο χαρτί που λείπει είναι αυτό και θα ήθελα να προλάβω την υπογραφή εντός του Γενάρη, προκειμένου να κλείσω με την υπάρχουσα τιμή.

Προσπαθώ εδώ και 3 ημέρες να επικοινωνήσω με τον ΔΕΣΜΗΕ αλλά δεν έχει καταστεί δυνατό.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είμαι σίγουρος.

Όπως έγραψα παραπάνω, να φροντίσεις να αναφέρεται στους όρους σύνδεσης της ΔΕΗ ότι η εγκατάσταση είναι σε κτήριο. Έστω και χειρόγραφα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε μήπως έχεις κανένα τηλέφωνο στον ΔΕΣΜΗΕ μέσα, εκτός από αυτά που αναγράφονται στην ιστοσελίδα τους; Προσπαθώ να επικοινωνήσω για να δω πως προχωράει ο φάκελός μου, και ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Δεν σηκώνουν κανένα τηλέφωνο!

Αν έχεις ή έχει κανένας άλλο, θα είμαι ευγνώμων να μου τους στείλει σε ένα pm.!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι επανέρχομαι να ενημερώσω ότι όντως ισχύει αυτό που λέεςι ο φίλος και συνάδελφος lefteriz, δεν απαιτείται απαλλαγή ΕΠΟ για κτίρια, εφόσον αναγράφεται στην σύμβαση σύνδεσης.

Το πρόβλημα με το θέμα επικοινωνίας μεγάλο με την υπηρεσία, γίνεται χαμός και δεν σηκώνουν τα τηλέφωνα.

Για να βγάλω άκρη πήρα το γραφείο προέδρου της εταιρείας. Τελικά όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

μονο οι διευθυντες απαντανε στα τηλεφωνα πρωινες ωρες...οποτε αναλογα με τη περιπτωση καλεστε στους αρμοδιους προισταμενους οσο και αν απορειτε ειναι κατατοπιστικοτατοι και ευγενεστατοι....πρωτοκολλο κ.α. δεν απαντανε ποτε των ποτων.φορτος βλεπετε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.