Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για εφαρμογή του Ν. 4014/2011


jonstam

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα,

 

απότι βλέπω υπάρχει ένα μπάχαλο σχετικά με το θέμα των αυθαιρέτων. Πολλά κενά και γκρίζα σημεία στο νομοσχέδιο αλλά και προβλήματα λόγω πολυνομοθεσίας. Εγώ με βάση ότι δεν έχω και ιδιαίτερες γνώσεις ΓΟΚ αποφάσισα να δώσω τις δικές μου απορίες μετά από πολλές προσπάθειες που απέτυχαν να έρθω σε επαφή με το ΤΕΕ για να τις λύσω, οπότε όποιος και αν μπορεί ας δώσει τα φώτα του. Είναι αρκετές οπότε κάντε ότι μπορείτε. Ευχαριστώ!

  1. Κεραμοσκεπή με βάση από σίδερο σε βεράντα ρυθμισμένη με το Ν. 1337/1983 αποτελεί αυθαιρεσία. Σωστά; Αν ναι υπολογίζεται στην κατηγορία 13;
  2. Πως υπολογίζεται το αναλυτικό πρόστιμο για την πλακόστρωση;
  3. Πως υπολογίζεται το αναλυτικό πρόστιμο για την περίφραξη;
  4. Από το κτηματολόγιο προκύπτει ότι μικρό μέρος ιδιοκτησίας και του αυθαίρετου κτίσματος βρίσκεται σε χώρο χαρακτηρισμένο ως δασικό. Τίθεται εξολοκλήρου εκτός Ν. 4014 και κρίνεται άμεσα κατεδαφιστέο. Σωστά;
  5. Το BBQ και οι αποθήκες εκτός κτίσματος υπολογίζονται πάντα ως λοιπή παράβαση της κατ. 13;
  6. Απαιτείται τοπογραφικό διάγραμμα εξαρτημένο από το ΕΓΣΑ 87 και σε περιοχές εντός σχεδίου; Ή αρκεί το υπάρχον τοπογραφικό διάγραμμα της άδειας και το απόσπασμα ρυμοτομικού σχεδίου;
  7. Αυθαίρετη κατασκευή που χρησιμοποιείται ως αποθήκη – WC στην αυλή θεωρείται βοηθητικός χώρος; Ή μόνο ότι βρίσκεται σε υπόγειες στάθμες, σοφίτες κλπ;
  8. Γίνεται να προστεθούν ή να διαγραφούν συμμετέχοντες μηχανικοί σε επόμενη φάση της διαδικασίας ή πρέπει να έχουν οριστεί από την αρχή;

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

1. Πρώτον ο Ν. 1337/83 δεν ρυθμίζει αλλά νομιμοποιεί. Τώρα αν κατάλαβα καλά στον 1337 έχει ενταχθεί μόνο ο εξώστης=(βεράντα) και θέλεις με τον 4014 να ρυθμίσεις τον ανοιχτό ημιυπαίθριο χώρο που προκύπτει σε αυτή την περίπτωση πας με αναλυτικό προυπολογισμό οπότε ναι στην κατηγ. 13

2. Με αναλυτικές εργασίες με τιμές ΑΤΟΕ όπως ανέφεραν σε ένα σεμινάριο που είχα πάει, περιμένουμε διευκρινιστική απόφ. από ΥΠΕΚΑ

3. Το ίδιο με το 2

4. Εξαρτάται από τον χρόνο που χτίστηκε το ακίνητο και από το χρόνο που έγινε ο χαρακτηρισμός του δασικού . Αν ήταν δασικό από τον χρόνο κατασκευής του κτηρίου τίθεται κατεδαφιστέο ΜΟΝΟ το τμήμα που βρίσκεται εντός δασικού το άλλο ρυθμίζεται με τον 4014, αν ο χαρακτηρισμός του δασικού έγινε αφού είχε χτιστεί ρυθμίζεται ΟΛΟ

5. Οι αποθήκες όχι, οι αποθήκες στον ακάλυπτο χώρο πάνε στο 5, το ΒΒQ 13 αναλυτικά

6. Κοίτα για την βεβαίωση απαιτεί υποχρεωτικά ΕΓΣΑ 87 , οπότε πιστεύω πως θέλει αν αναλογιστείς οτι στο τέλος της ρύθμισης του 4014 αυτόματα από το σύστημα βγαίνει και η βεβαίωση

7. Κοίτα απαντ. 5

8. Μεγάλη ερώτηση, γίνεται ναι.

 

Ελπίζω να βοήθησα, απλά να ξέρεις οτι σε όσα σεμινάρια έχω πάει οι εισηγητές απαντούν με θα διευκρινιστεί, θα βγει σχετική εγκύκλιο, θα το θέσουμε σαν ερώτημα στο ΥΠΕΚΑ και τέτοια σχετικά, οπότε αυτά που σου γράφω είναι αυτά που ισχύουν με σημερινή ημερομηνία. Σίγουρα θα πάρει παράταση οπότε βάστα λίγο τον πελάτη σου....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Άργησα κάπως να δω ότι μου απάντησες αλλά με κατατόπισες σε μεγάλο βαθμό.

Το μόνο που έχω να σχολιάσω είναι στην απάντησή σου για το δασικό ότι δεν έχω δει πουθενά να γίνεται διάκριση για το πότε έχει κάτι χαρακτηριστεί δασικό. Μπορείς να μου πεις που το στηρίζεις;

Επίσης έχω και μια άλλη ερώτηση. Στο άρθρο 24 παρ. 1γ υποννοεί ότι

Στην περίπτωση των αυθαίρετων σε εκτός σχεδίου άρτια ακίνητα, εφόσον μετά την ολοκλήρωση του πολεοδομικού σχεδιασμού, δεν θα υπαχθούν σε περιοχές προς πολεοδόμηση, μπορούν να διατηρηθούν κανονικα (αναφέρει μόνο τον τρόπο να διατηρηθούν τα μη άρτια);

Και τι γίνεται με τα μη άρτια που θα υπαχθούν σε περιοχή κατοικίας; Αυτές τις δύο περιπτώσεις δεν διευκρινίζονται...

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Για τα μη άρτια που θα υπαχθούν σε περιοχή κατοικίας , αν δηλαδή δημιουργηθούν οικισμοί, τότε μάλλον θα μετατραπούν σε άρτια λόγω όρων δόμησης αυτών των οικισμών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.