Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μια συνηθισμένη περίπτωση: Αλλαγή χρήσης σε υπόγειο με ξεμπάζωμα και αλλαγή της διαρρύθμισης


Recommended Posts

Μια περίπτωση που αντιμετωπίζουμε νομίζω συχνά είναι η εξής:

αλλαγή χρήσης σε υπόγειο, από βοηθητικός χώρος σε κατοικία, με ξεμπάζωμα και αλλαγή της εσωτερικής διαρρύθμισης.

 

υπολογισμός προστίμου.

  • υπολογίζουμε το υπόγειο σαν βοηθητικό χώρο με συντελεστή 0,5 και υπέρβαση ύψους.
  • υπολογίζουμε το ξεμπάζωμα με αναλυτικό ( ατοε; ) και σαν 1, 2, ... ν παραβάσεις διαιρώντας το ποσό που θα βγει με το .5000.
  • για τις εσωτερικές διαρρυθμίσεις, κάνουμε κάποιον υπολογισμό με αναλυτικό;

 

υπολογισμός αμοιβής μηχανικού.

  • υπολογίζουμε την "νόμιμη αμοιβή" κατά τεε και κάνουμε έκπτωση επ΄ αυτής.
  • κόβουμε αΠυ, ΦΠα, ΦεΜ στην πραγματική αμοιβή, μετά την έκτπωση.
  • στην εθνική καταθέτουμε την "νόμιμη αμοιβή" και η κράτηση υπέρ τεε γίνεται σ' αυτήν.
  • Πληρώνουμε το τσΜεδε στην εθνική πάλι στην "νόμιμη αμοιβή".
  • θα χρειαστούν σχέδια αποτύπωσης της νέας κάτοψης; τομές, Όψεις, διάγραμμα κάλυψης; αν ναι υπολογίζουμε αμοιβές αποτύπωσης αρχιτεκτονικών επ΄ αυτών;

τα λέω καλά, ενστάσεις κανείς, απαντήσεις στα ερωτήματα;

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω πως πρέπει να υπολογίσεις υπέρβαση ύψους καθώς θα υπολογίσεις με αναλυτικό το ξεμπάζωμα (σε κάποια απάντηση αναφέρει το υΠεκα πως θεωρούν οτι Δεν έγινε η Διαμόρφωση του περιβάλλοντα χώρου).

Link to comment
Share on other sites

σε παρόμοια περίπτωση στην οποία δεν έχει συμπληρωθεί ο σδ από το υπόλοιπο σπίτι, η πολεοδομία ήταν κάθετη ότι πρέπει να βγει άδεια και δεν γίνεται να πάει με 4014.

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει περιθώριο ΣΔ τότε είναι άλλη περίπτωση. Απ' την πλευρά μου νομίζω ότι είναι στην κρίση του ιδιοκτήτη να επιλέξει τι θα κάνει, νομιμοποίηση ή τακτοποίηση για 30 χρόνια.

 

Για τα ερωτήματα που έθεσα παραπάνω με κόκκινο κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ακόμα μία απορία στο συγκεκριμένο θέμα.

Είσαι σίγουρος οτι το ξεμπαζωμένο υπόγειο πάει με τον μειωτικό συντελεστή 0,5?

Αν ήταν υπόγειο (και δεν έιχε ξεμπαζωθεί) θα πήγαινε με τον 0,5.

Σήμερα όμως ΔΕΝ είναι υπόγειο.

Τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Σε μία από τις ερωτοαπαντήσεις του ΥΠΕΚΑ αναφέρεται ότι πατάρια,σοφίτες και υπόγεια υπολογίζονται με μειωτικό ανεξάρτητα της χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

@agiannis78:Το υπόγειο που ξεμπαζώθηκε και έγινε κατοικία πάει χωρίς 0.5, τουλάχιστον το μπροστινό τμήμα που έχει άνοιγμα στο κήπο. Αν τώρα υπάρχει κάποιο δοκάρι μέσα στο σπίτι που σε βοηθάει να διαχωρίσεις το πίσω μέρος του σπιτιού που είναι όλο υπόγειο τότε μόνο αυτό το τμήμα βάζεις με μειωτικό συντελεστή 50%.

Αναλυτικός αμοιβών όχι ΑΤΟΕ.

Εσωτερικές διαρρυθμίσεις δεν υπολογίζονται ως παράβαση. Δεν τις κοιτάς καθόλου.

Υπολογισμός αμοιβής υπάρχει ολόκληρο θέμα, κανείς δεν έχει σαφή απάντηση.

 

@mkara Η πολεοδομία λέει ότι θέλει, δεν είναι υποχρεωτικό. Αν υπάρχει υπόλοιπο Σ.Δ. και σε καλύπτει για όλα τα τ.μ. τότε ο Ν.4014 σου δίνει την ευκαιρία, που για μένα συμφέρει αφού με παράβολο μόνο γλυτώνεις πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης, να νομιμοποιήσεις μέσα σε 3 έτη. Αν θέλεις πάλι το πας όλο με Ν.4014 αυθαίρετο αλλά γιατί να μπεις σε περιπέτεια για 30 έτη μόνο εάν είναι να μπορεί να γίνει για πάντα.

 

Το πρόβλημα είναι αν το υπόλοιπο δόμησης δεν σου καλύπτει τα τ.μ. και πρέπει κάποια να τα πας με νομιμοποίηση και τα υπόλοιπα αυθαίρετα, στο σύστημα του ΤΕΕ δεν έχω βρει πως περνάει αυτό καθόλου. Δεν μπορείς να το κάνεις αν και το προσδιορίζουν στις Απαντήσεις Γ του ΥΠΕΚΑ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Υπόγειο 100 τ.μ. το οποίο έγινε ισόγεια κατοικία το μισό και ισόγειο γκαράζ το άλλο μισό, με υπέρβαση του ύψους της αδείας κατά 200 εκ., υπολογίζεται α) υπέρβαση δόμησης κυρίων χώρων 50 τμ.(κατοικία) με υπέρβαση ύψους 200εκ και β) σε δεύτερο φύλλο καταγραφής, 50 τ.μ. βοηθητικού χώρου (γκαράζ) χωρίς υπέρβαση δόμησης αλλά με υπέρβαση ύψους 200 εκ?Μήπως αντί για υπέρβαση ύψους πρέπει να πάει με αναλυτικό για ξεμπάζωμα?

 

Παρακαλώ βοήθεια, έχω μπερδευτεί υπερβολικά......

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Εγώ αγαπητοι συναδελφοι εχω επίσης να θέσω αλλα δυο ερώτηματα στη συνεχή σπαζοκεφαλια του ΥΠΕΚΑ...

1. Οικοδομή η οποία έχει υπόλοιπο συντελεστή αλλά έχει παραβάσεις κυρίων χωρών και βοηθητικών σε σχέση με την άδεια...βάζουμε ΧΩΡΙΣ ΥΠΕΡΒΑΣΗ αλλά δίνουμε ύστερα τα τετραγωνικά στα κουτάκια ΚΧ και ΒΧ ή είναι λάθος;

2. Θέση στάθμευσης δεσμευμένη συμβόλαιογραφικά σε υπογειο μπορεί να αλλάξει χρήση ή όχι;!Εγω θεωρώ ναι...εσείς πως το αντιμετωπίζεται;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.