Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία με υπόλοιπο ΣΔ


Recommended Posts

  • 4 weeks later...

Έχω ρωτήσει δεκάδες άτομα, σε πολεοδομίες, ΤΕΕ, εδώ κλπ και οι απαντήσεις είναι αντιφατικές πάντα...ξαναρωτώ λοιπόν μήπως και κάποιος το ξεκαθάρισε με κάποιο τρόπο...

 

Αν αυθαίρετη κατασκευή έχει δυνατότητα να νομιμοποιηθεί με άρθρο 22 ΓΟΚ (υπόλοιπο ΣΔ, κάλυψης κλπ), αλλά ο ιδιοκτήτης προτιμάει να πληρώσει πρόστιμο του Ν.4014 και να διατηρήσει το χώρο για 30 χρόνια μόνο και όχι να εκδόσει άδεια εντός 3ετίας, τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση?

 

Έχει τη δυνατότητα να επιλέξει μεταξύ :

α) πλήρους υπαγωγής στον 4014 (παράβολο και πρόστιμο) - διατήρηση για 30 χρόνια και

β) άδειας νομιμοποίησης (παράβολο και άδεια εντός 3ετίας) - νόμιμο για πάντα?

 

Οι ερωτοαπαντήσεις του ΥΠΕΚΑ αλληλοαναιρούνται στο θέμα, όπως και όλοι όσοι έχουν ερωτηθεί....

Link to comment
Share on other sites

Σε σεμινάριο που έγινε στην Κομοτηνή απο το ΤΕΕ πριν απο 15μερες ξεκαθαριστηκε ότι η επιλογή ανήκει στον ιδιοκτήτη. Αν θέλει νομιμοποιεί, αν θέλει τακτοποιει.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον αυτό...έχω 1-2 τέτοιες περιπτώσεις και τους βολεύει η περίπτωση (α), που αναφέρω...ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!!

Link to comment
Share on other sites

Στην ερώτηση 4 του Θ μέρους στο τμήμα της ερώτησης υπάρχει το θέμα της επιλογής άδειας νομιμοποίησης ή τακτοποίηση.Στην αντίστοιχη απάντηση που δεν ανεφέρεται ξεκάθαρα στο αν υπάρχει όντως αυτή η επιλογή?Το ξέρω οτι η ερώτηση μου είναι μάλλον χαζή αλλά σίγουρα υπαρχει δυνατότητα επιλογής?Ελπίζω από την απάντηση να εννοείται και ναναι απλα χαζη η ερωτηση μου και οχι να μην διευκρινιστηκε εσκεμμενα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.