Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κώλυμα κατά την έκδοση αδείας σε περαιωμένο με Ν.4014 ?


Recommended Posts

Διαφωνούμε και θα επανέλθω όταν θα έχω στα χέρια μου νομιμοποίηση τμήματος κτιρίου με βάση το άρθρο 26 παρ. 2 του ν. 4014/2011 ενώ ταυτόχρονα άλλο τμήμα του κτιρίου είναι μη νομιμοποιήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνούμε και θα επανέλθω όταν θα έχω στα χέρια μου νομιμοποίηση τμήματος κτιρίου με βάση το άρθρο 26 παρ. 2 του ν. 4014/2011 ενώ ταυτόχρονα άλλο τμήμα του κτιρίου είναι μη νομιμοποιήσιμο.

 

Δεν διαφωνουμε.απλα μπερδευεις το 'τμημα' του κτιριου με το 'κομματι' του κτιριου.

 

Η υποχρεωση εκδοσης αδειας ειναι ξεκαθαρη.και συμφερει και το μηχανικο και τον ιδιοκτητη

Edited by stahlex
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα διαφωνούμε, μιας και στο αρχικό θέμα εγώ πιστεύω ότι μπορεί να νομιμοποιήσει τα 90 τμ και να ρυθμίσει τα υπόλοιπα 10 τμ, ενώ εσύ λες ότι δεν μπορεί να νομιμοποιήσει τίποτα. Το ότι συμφέρει μηχανικό και ιδιοκτήτη να βγει άδεια συμφωνώ στις περισσότερες περιπτώσεις έτσι είναι και γι' αυτό το λόγο προτείνω να νομιμοποιήσει ό,τι μπορεί.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα διαφωνούμε, μιας και στο αρχικό θέμα εγώ πιστεύω ότι μπορεί να νομιμοποιήσει τα 90 τμ και να ρυθμίσει τα υπόλοιπα 10 τμ, ενώ εσύ λες ότι δεν μπορεί να νομιμοποιήσει τίποτα. Το ότι συμφέρει μηχανικό και ιδιοκτήτη να βγει άδεια συμφωνώ στις περισσότερες περιπτώσεις έτσι είναι και γι' αυτό το λόγο προτείνω να νομιμοποιήσει ό,τι μπορεί.

 

δωσε τοτε και βεβαιωση για τα 90τμ του κτισματος και οχι για τα υπολοιπα 10.Πες και στο συμβολαιογραφο οτι με αδιαταρακτη κοπη δεν υπαρχει κανενα προβλημα το κοβει ανετα αυτο που περισσευει ο ιδιοκτητης και κραταει το νομιμο

 

Μη ξεχασεις να συμπληρωσεις τη στατικη επαρκεια

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η βεβαίωση το ξέρεις είναι άλλο πράγμα. Τέλος πάντων δεν έχω κάτι άλλο να συνεισφέρω στην κουβέντα.

 

Συναδελφικα στο λεω μην ερμηνευεις τα θεματα οπως σε βολευουν. Συμβουλεψου την πολεοδομια της περιοχης σου για να μην τρεχεις μετα και κυριως κανεναν διαβασμενο αρχιτεκτονα που ξερει ΓΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συναδελφοι. Φίλε STAHLEX, με βάση αυτα που προκύπτουν με τα εως τώρα δεδομένα, μπορείς να νομιμοποιήσεις τμήμα κτιρίου και τμήμα να το εντάξεις στις ρυθμίσεις του ν. 4014. Και για ποιο λόγο να μην μπορείς δλδ αφού στην ουσία το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Τι εννοώ με αυτό: Οταν έχεις άδεια για 100τ.μ και έχεις χτίσει 150τ.μ, μπορείς ρυθμίσεις τα 50τ.μ και έτσι θα έχεις 100τ.μ νόμιμα και 50 ρυθμισμένα. Γιατί λοιπόν όταν δεν έχεις άδεια, να μην μπορείς να νομιμοποιήσεις τα 100τ.μ και να ρυθμίσεις τα 50τ.μ ? Το αποτέλεσμα επί της ουσίας δεν είναι το ίδιο?. Ότι βεβαίωση νομιμότητας δίνεις για το ένα, την ίδια δείνεις και για το άλλο. Εν κατακλείδι, έχω και εγώ κάποιες ενστάσεις, αλλά αυτό προκύπτει έως τώρα εκτός εαν εσύ έχεις περισσότερες πληροφορίες (πχ από το υπουργείο)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.