Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση νομίμως υφιστάμενου κτιρίου


Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδερφοι, για να εγκατασταθεί φβ μέχρι 10kW (στα πλαίσια του ειδικού πρόγραμματος για κατοικίες) σε κτίριο που δεν υπάρχει νόμιμη άδεια, πρέπει να χορηγηθεί βεβαίωση απο την οικεία πολεοδομική αρχή οτι το συγκεκριμένο κτίριο υφίσταται νόμιμα. Αναφέρομαι σε κτήρια που έχουν τακτοποιηθεί με τον νόμο Τρίτση (1337/1983), τον νόμο 410/1968 και για κτήρια που έχουν ανεγερθεί πρίν το 1955. Γνωρίζει κάποιος τι έγγραφα πρέπει να υποβάλλει στην πολεοδομική αρχή για να πάρει αυτή την βεβαίωση;

Ευχαριστώ

Νάσος

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση κτιρίου που είχε ανεγερθεί προ του '55 εντός οικισμού ζητήθηκαν τα εξής:

- Συμβόλαιο ιδιοκτησίας

- Έγγραφο του Δήμου ότι το κτίριο κατασκευάστηκε προ του '55

- Τοπογραφικό διάγραμμα + αμοιβές

- Διάγραμμα κάλυψης που να φαίνεται το περίγραμμα του κτιρίου -> πάνω σε αυτό τίθεται η σφραγίδα και έτσι έχεις βεβαίωση νόμιμου περιγράμματος

- Φωτογραφίες όψεων

- Τεχνική έκθεση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ συνάδερφε.

Για τις υπόλοιπες περιπτώσεις και ειδικά για αυτές που δεν έκαναν την 3 φάση του νομου Τρίτση ξέρει κανείς τι ζητάνε;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Να ρωτήσω κάτι....είναι άλλο η βεβαίωση νομίμου υφιστάμενου κτιρίου σαν προ 55 και άλλο η άδεια νομιμοποίησης νομιμου περιγράμματος???

 

Σε έναν πελάτη μου η πολεοδομία του έδωσε βεβαίωση πως το κτίριο του υφίσταται νόμιμα ύστερα από δική του αίτηση χωρις να έχει επισυνάψει κάποιο τ/δ!!!!

 

Σε αυτόν τον πελάτη τώρα θέλω να συντάξω τ/δ και να του εκδόσω άδεια περίφραξης, μου αρκεί η βεβαίωση αυτή ή θέλω και την άδεια??? Το κτίριο αυτό βρίσκεται εντός της ζώνης που ορίζει το πδ/98 καθώς επίσης παραβιάζει και τις αποστάσεις Δ, θεωρείται παράβαση ή επειδή είναι πριν του 55 παίρνει αφεση αμαρτιών???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.