Μετάβαση στο περιεχόμενο

Eκτός σχεδίου οικόπεδο άνευ αδείας και παραβάσεις κατηγορίας 13 (αναλυτικού)


Recommended Posts

Σε εκτός σχεδίου οικόπεδο άνευ αδείας (δεν δύναται να εκδοθεί οικοδομική άδεια) ποιες παραβάσεις λαμβάνουμε υπόψη μας ως περίπτωση 13 (αναλυτικός προϋπολογισμός).

 

Ας θεωρήσουμε ότι υπάρχει μόνο ισόγειο.

Παρακάτω αναφέρω τις παραβάσεις και την άποψη μου αν θα έπρεπε ή όχι υπολογιστούν.

1. Στέγαστρα με υποστυλώματα (από σίδερο, από ξύλο κλπ) ΝΑΙ

2. Εξώστες στην οροφή ισογείου ΟΧΙ

3. Διαμορφώσεις περιβάλλοντος χώρου – μπαζωμένοι εξώστες ΟΧΙ

4. Κλίμακα (από σίδερο ή σκυρόδεμα) που οδηγεί στην ταράτσα ΟΧΙ

5. Μάντρες κατά μήκος των ορίων του οικοπέδου έως 1,00 μ ΟΧΙ

Για την καλύτερη απάντηση κάνω μια παραπομπή στην εισήγηση της κας Λεμπέση

«Σε οικόπεδα η γήπεδα, με αυθαίρετα χωρίς άδεια: δεν είναι σωστό να είναι χωριστή πολεοδομική παράβαση (13) μία μάντρα ή μία πλακόστρωση του εδάφους, αφού καλύπτεται από τη συνολική επιφάνεια του αυθαιρέτου

Στις περιπτώσεις που δεν έχουν άδεια δεν πρέπει να ελέγχονται τέτοια στοιχεία, αφού το πρόστιμο υπολογίζεται με βάση τους κλειστούς και ημιϋπαίθριους χώρους, και ο αυξητικός συντελεστής είναι 2, αλλά βέβαια πρέπει να γίνεται σωστή αποτύπωση».

Η επιχειρηματολογία μου τίθεται στους συντελεστές οικοδομικής αδείας (2,00) και εκτός σχεδίου (1,70) που σημαίνει ότι το πρόστιμο αυξάνεται κατά 340% σε αυτές τις περιπτώσεις

Θεωρώ ότι τα «ΟΧΙ» πρέπει να θεωρηθούν ως αναπόσπαστα μέρη μιας κατασκευής όπως και στα εντός σχεδίου.

 

Να θυμίσω ότι στα ΕΝΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ : δεν υπολογίζονται στις αμοιβές για νέα άδεια :

Οι εξώστες

Οι εξωτερικές κλίμακες εφ’ ‘όσον δεν μετρούν στην δόμηση

Οι μάντρες

Οι διαμορφώσεις περιβάλλοντος χώρου

 

Παρατηρήσεις :

· Καλό θα ήταν για κάθε περίπτωση να αναφέρουμε πρώτα την απάντηση και έπειτα τα επιχειρήματα προς ευκολότερη ανάγνωση.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Θα σου παρέθετα ακριβώς αυτό το κομμάτι από τη δίαλλεξη της κα. Λεμπέση, όπου μάλιστε είχε πει ότι θεωρεί λάθος το παράδειγμα 2γ του ΥΠΕΚΑ. Οπότε βρίσκω σωστό το σκεπτικό σου. Και ίσως να μην μετρούσα ούτε το στέγαστρο καθώς λαμβάνουμε υπόψη μόνο κλειστούς χώρους και ημιυπαίθριους και εξάλλου το στέγαστρο υπόλογίζεται με τον αναλυτικό (περίπτωση 13) και στην διάλεξη είχε πει ότι στα εκτός σχεδίου χωρίς άδεια βάζουμε μόνο τα τετραγωνικά και την υπέρβαση ύψους.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή στα εκτός σχεδίου, χωρίς Ο.Α.,μη άρτια, είναι ξεκαθαρισμένο πλέον ότι τα αυτά ισχύουν; Σε ερώτησή μου στο ΤΕΕ (στο τηλ. 2103291206) σχετικά με το 2 (εξώστες στην οροφή του ισογείου) κάποιος μου απάντησε ότι πρέπει να υπολογισθούν στην κατηγορία 13 , ενώ στο ΤΕΕ Θεσσαλονίκης μου είπαν ότι δεν υπολογίζονται πουθενά γιατί τα χωρίς Ο.Α. τα λαμβάνουν ως 'κουτί΄ (κλειστό περίγραμμα). Επίσης στο ΤΕΕ Αθήνας μου είπαν ότι στα εκτός σχεδίου, χωρίς Ο.Α., υπολογίζονται οι Β.Χ. με μειωτικό συντελεστή 0,50, ενώ στη Θεσσαλονίκη μου είπαν ότι δεν εννούνται σε αυτές τις περιπτώσεις (χωρίς Ο.Α., εκτός σχεδίου) Βοηθητικοί Χώροι. Γνωρίζει κανείς κάτι πιο σίγουρο σχετικά με τα παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή στα εκτός σχεδίου, χωρίς Ο.Α.,μη άρτια, είναι ξεκαθαρισμένο πλέον ότι τα αυτά ισχύουν; Σε ερώτησή μου στο ΤΕΕ (στο τηλ. 2103291206) σχετικά με το 2 (εξώστες στην οροφή του ισογείου) κάποιος μου απάντησε ότι πρέπει να υπολογισθούν στην κατηγορία 13 , ενώ στο ΤΕΕ Θεσσαλονίκης μου είπαν ότι δεν υπολογίζονται πουθενά γιατί τα χωρίς Ο.Α. τα λαμβάνουν ως 'κουτί΄ (κλειστό περίγραμμα). Επίσης στο ΤΕΕ Αθήνας μου είπαν ότι στα εκτός σχεδίου, χωρίς Ο.Α., υπολογίζονται οι Β.Χ. με μειωτικό συντελεστή 0,50, ενώ στη Θεσσαλονίκη μου είπαν ότι δεν εννούνται σε αυτές τις περιπτώσεις (χωρίς Ο.Α., εκτός σχεδίου) Βοηθητικοί Χώροι. Γνωρίζει κανείς κάτι πιο σίγουρο σχετικά με τα παραπάνω;

 

οτι να ναι δεν βγαινει ακρη δυστυχως, συναδελφε οπως εχει σχολιαστει κ σε αλλο topic εκτος σχεδιου κ μη αρτια κ οικοδομησιμα οικοπεδα προσπαθησε να τα αποφυγεις λογω αρθρου 24 παρ γ του νομου.....

Link to comment
Share on other sites

>
Επίσης στο ΤΕΕ Αθήνας μου είπαν ότι στα εκτός σχεδίου, χωρίς Ο.Α., υπολογίζονται οι Β.Χ. με μειωτικό συντελεστή 0,50, ενώ στη Θεσσαλονίκη μου είπαν ότι δεν εννούνται σε αυτές τις περιπτώσεις (χωρίς Ο.Α., εκτός σχεδίου) Βοηθητικοί Χώροι.

 

Γνώμη μου, θεωρώ ότι υπολογίζονται και οι βοηθητικοί χώροι με μειωτικό 0,5. Είναι στη λογική κλειστή επιφάνεια, όπως είπα παραπάνω, όπου βάζεις μόνο εμβαδά. Αυτό που είχαν πει στο ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ είναι ότι στα εκτός σχεδίου χωρίς ΟΑ δεν λαμβάνουμε υπόψη περιπτώσεις που υπόκεινται στην κατηγορία 13 και τα σχετικά με παρειές κ.τ.λ.(εκτός από υπέρβαση ύψους).

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, σύμφωνα με το ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ, αποκλείεται να απαιτείται να υπολογίζουμε στην κατηγορία 13 (στα χωρις Ο.Α. και εκτός σχεδίου), τις παραβάσεις πλαγίων ορίων και υπέρβασης δόμησης;

Link to comment
Share on other sites

http://iekemtee.sqlearn.gr/course/view.php?id=15

eleon μπορείς να δεις τις διαλέξεις σε video και να κατεβασεις και τις εισηγήσεις. Αυτά που λέμε αναφέρονται στην παρουσίαση της κα. Λεμπέση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.