Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διπλής συμπύκνωσης σε λέβητα Φ.Α. με απλή συμπύκνωση;


konv

Recommended Posts

Ρε παιδιά μπορείτε να δώσετε τα φώτα σας;

Ψάχνοντας στο ιντερνετ για το πως μπορώ να εκμεταλλευτώ τα καυσαέρια του λέβητά μου (sime 25bf ) έπεσα πάνω σ'αυτήν την σελίδα: "http://anaktisis.com.gr/site/index.php?option=com_content&view=article&id=91&Itemid=123&l ang=en"

Ποια η γνώμη σας; Πιστεύετε ότι επιτυγχάνει αυτό που υπόσχεται ή είναι απάτη; Αξίζει κι αν ναι μέχρι πόσο θα δίνατε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Edited by konv
Link to comment
Share on other sites

Μου έχει έρθει κι εμένα ενημέρωση...

Γενικά αντιπροσωπεύουν προϊόντα από επώνυμους οίκους (αρκετά Γερμανικά).

Σε κάποια δεν είναι γενικοί αντιπρόσωποι, απλά -απ' ότι καταλαβαίνω- κάνουν κάτι παραπάνω από εμπόριο, προσφέρουν ολοκληρωμένη τεχνική λύση...

Το πόσο καλά το κάνουν δεν μπορεί να το ξέρει βέβαια κανείς.

 

Επίσης το όφελος της χρήσης ενός συστήματος ανάκτησης ενέργειας μπορεί να είναι μέχρι 15% (ή και παραπάνω), αλλά μπορεί να είναι και μηδέν (ή και αρνητικό).

 

Κάποιος "ειδικός" (δηλαδή ένας μηχανολόγος) πρέπει να ασχοληθεί για να διακριβώσει ποια θα είναι η ωφέλεια σε κάθε συγκεκριμένη περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

 

Επίσης το όφελος της χρήσης ενός συστήματος ανάκτησης ενέργειας μπορεί να είναι μέχρι 15% (ή και παραπάνω), αλλά μπορεί να είναι και μηδέν (ή και αρνητικό).

 

Κάποιος "ειδικός" (δηλαδή ένας μηχανολόγος) πρέπει να ασχοληθεί για να διακριβώσει ποια θα είναι η ωφέλεια σε κάθε συγκεκριμένη περίπτωση.

 

Γι'αυτά που αναφέρεις παραπάνω μπορεί να μας ενημερώσει κάποιος που γνωρίζει;

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει ενημέρωση "στα τυφλά".

 

Για σε ενημερώσει κάποιος, πρέπει να δει την εγκατάστασή σου, να κάνει μετρήσεις, να κάνει υπολογισμούς και να υπολογίσει την ωφέλεια που θα προέκυπτε από την εγκατάσταση ενός συστήματος ανάκτησης θερμότητας.

 

Ο βαθμός εξοικονόμησης δεν εξαρτάται μόνο από την συσκευή που θα εγκαταστήσεις, αλλά κυρίως από την εγκατάστασή σου:

Η ενέργεια που θέλεις να ανακτήσεις παράγεται από την εγκατάσταση, όχι από τον "εξοικονομητή"...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις αλλά ρε παιδιά δεν είμαι ειδικός τη γνώμη σας ζητάω για να καταλάβω αν θα μου κάνει δουλειά κι αν με συμφέρει. Αυτός που το πουλάει λέει ότι θα κάνω οικονομία τουλάχιστον 15%, αυτός όμως το πουλάει!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνεις τι λέω;;; :confused:

 

Το ίδιο μαραφέτι μπορεί σε μία εγκατάσταση να επιφέρει εξοικονόμιση >15% και σε μία άλλη 0% ή και απώλεια ενέργειας.

Πως να το πω ποιο καθαρά, εξαρτάται κυρίως από την εγκατάστασή σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.