Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΑ και ΓΕΕΚ σε κατάστημα πώλησης ρούχων


sakatis

Recommended Posts

Μου προέκυψε ένας πελάτης ο οποίος έχει κατάστημα ρούχων με έναν υπάλληλο, και μου ζήτησε να αναλάβω ως τεχνικός ασφαλείας.

 

Το κατάστημα ρούχων ανήκει στην κατηγορία Β;

 

Οι ελάχιστες ώρες απασχόλησης του ΤΑ σε τέτοιου είδους επιχείρηση με 1 εργαζόμενο είναι 25;

 

Πρέπει να δώσω ξεχωριστή προσφορά για την γραπτή εκτίμηση επαγγελματικού κινδύνου; Συνήθως ο πελάτης αρνείται την ΓΕΕΚ, μπορώ κάπως να κατοχυρωθώ σε περιπτωση που δεν μπορω να του δωσω να καταλαβει οτι ειναι υποχρεωτικό να εκπονήσω ΓΕΕΚ; τι γίνεται σε περίπτωση που γίνει έλεγχος και δεν υπάρχει ΓΕΕΚ;

 

Τι τιμές περίπου παίζουν στην αγορά για ΤΑ και ΓΕΕΚ;

 

Απαιτείται παρακράτηση φόρου 20% για ποσά άνω των 300 ευρώ καθώς και πληρωμή της αμοιβής μου μέσω τράπεζας;

 

Αύριο θα επισκεφτώ το ΚΕΠΕΚ της περιοχής μου απλά ήθελα μια πρώτη απάντηση στα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πέρασα απο το ΚΕΠΕΚ σημερα και με ενημερωσε ο υπευθυνος πως το καταστημα ρουχων κατατασεται στην κατηγορια Γ και πως οντως οι ελαχιστες ωρες απασχολησης του ΤΑ ειναι 25.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Μου προέκυψε ένας πελάτης ο οποίος έχει κατάστημα ρούχων με έναν υπάλληλο, και μου ζήτησε να αναλάβω ως τεχνικός ασφαλείας.

Τι τιμές περίπου παίζουν στην αγορά για ΤΑ και ΓΕΕΚ;

πέρασε βέβαια λίγος καιρός, αλλά ελπίζω να σου λύθηκαν οι απορίες και να συνέταξες και ΓΕΕΚ. 

έχεις κάποια tips να σημειώσεις για κατάστημα ρούχων? πόσο κοστολόγησες την ΓΕΕΚ (περίπου)? τέλος, εάν μπορούσες να δείξεις ένα προσχέδιο της μελέτης θα ήταν πολύ βοηθητικό για νέους στο αντικείμενο :)  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.