Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί μετρητή παραγωγής και κατανάλωσης


sarandis10

Recommended Posts

εχω ενα φ/β συστημα παρραλλιλισμενο στο δυκτιο της δεη.Πως καταλαβαινει ο μετρητης οτι το ρευμα το παράγω και οχι οτι το καταναλώνω. και το αλλο είναι : εχω ενα φ/β συστημα παρραλλιλισμενο στο δυκτιο της δεη και μια κατανάλωση π.χ κουζίνα και κλιματιστικο. Ποιο ρευμα καταναλώνω αφτο που παράγω η της Δ.Ε.Η???

 

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Σε απασχολεί αν το ρευμα του κλιματιστικού σου έρχεχται απο το Φ/Β ή απο τον ΑΗΣ Καρδιάς.

Ότι παράγεται απο το Φ/Β εξέρχεται στο δίκτυο δια μέσου του inverter--> Γ.Π--> Μετρητή Χ.Τ Φ/Β το που πάει δεν θα έπρεπε να σε απασχολεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Επαναφέρω το ερώτημα του sarandis10 καθότι δεν έχω εμπειρία από σύνδεση ΦΒ σταθμού.

Η ΔΕΗ θα έχει στο ίδιο όνομα δύο μετρητές. Νομίζω ότι υπάρχει ένα καλώδιο. Πώς γνωρίζει η εγκατάσταση της ΔΕΗ τι ρεύμα θα πάρει και τι ρεύμα θα δώσει στο σπίτι κι από που θα το δώσει/πάρει;

Αν κάποιος/α έχει τη δυνατότητα να δώσει ένα σκαρίφημα...

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρητές συνδέονται παράλληλα στο μπαροκιβώτιο με το παροχικό της ΔΕΗ... Η ΔΕΗ καταγράφει και χρεώνει την κατανάλωση από τον μετρητή της κατανάλωσης, και καταγράφει και πιστώνει την παραγωγή από τον μετρητή του ΦΒ.....

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει ένα καλώδιο όμως πώς "ξέρει" το ρεύμα αν θα πάει στο δίκτυο ή θα πάει στον καταναλωτή; Δηλαδή ενδέχεται το ρεύμα που παράγει το ΦΒ να το παίρνει αμέσως πίσω η κατοικία;

Link to comment
Share on other sites

τα φωτοβολταϊκά παράγουν ενέργεια και μέσω του inverter την εγχέουν στο δίκτυο διανομής, μια ΕΗΕ καταναλώνει ενέργεια που απορροφά από το δίκτυο διανομής, οπότε υπάρχει η περίπτωση η ενέργεια που καταναλώνει μια ΕΗΕ να έχει παραχθεί από το φωτοβολταϊκό που βρίσκεται στην ίδια τοποθεσία με την ΕΗΕ.

ε και... ποιο το πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει ένα καλώδιο όμως πώς "ξέρει" το ρεύμα αν θα πάει στο δίκτυο ή θα πάει στον καταναλωτή; Δηλαδή ενδέχεται το ρεύμα που παράγει το ΦΒ να το παίρνει αμέσως πίσω η κατοικία;

 

Και αν υπήρχε δεύτερο καλώδιο από την κολώνα.. τι θα άλλαζε.....???? :smile:

Link to comment
Share on other sites

Και αν υπήρχε δεύτερο καλώδιο από την κολώνα.. τι θα άλλαζε.....???? :smile:

 

Το ένα καλώδιο θα έδινε ρεύμα στην κατοικία ενώ το άλλο θα έδινε ρεύμα στη ΔΕΗ. Μπορεί σε ένα καλώδιο να πηγαίνει και να έρχεται ρεύμα; Δεν μου "κάθεται" καλά. @#$#@ την άγνοια μου!!! Σκέφτομαι σαν να είναι υδραυλικό το φαινόμενο ε; :|

Link to comment
Share on other sites

δεν σκέφτεσαι απαραίτητα λάθος, το υδραυλικό ανάλογο υπάρχει αν και το ρεύμα δεν πάει κάπου, ή ισχύς πάει. Έστω στο σπίτι σου που υδρεύεται μέσω ενός υδρομέτρου τοποθετημένου σε συλλέκτη που συνδέεται με ένα σωλήνα με τον αγωγό που περνά μπροστά από το σπίτι κάνεις μια γεώτρηση βάλεις ένα πιεστικό με έλεγχο πίεσης-παροχής και συνδεθεί μέσω ενός υδρομέτρου στο συλλέκτη, τι θα συμβεί;

Link to comment
Share on other sites

nvel : Το υδραυλικό παράδειγμα που λες το κατανοώ. Ο καταναλωτής προφανώς θα λαμβάνει νερό από τη γεώτρηση πρωτίστως λόγω της πίεσης.

Στο ηλεκτρικό όμως έχω δύο πηγές Π1 και Π2 και μια κατανάλωση Κ.

 

piccv.jpg

 

Η ζητούμενη ισχύ από την Κ θα έρθει από το ρολόι Ρ1 ή το ρολόι Ρ2;

Εφόσον το καλώδιο (δ) είναι ένα, πώς ταυτόχρονα δίνει και παίρνει ρεύμα από την Π2; Αυτό δεν καταλαβαίνω.

Edited by gnusselt
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.