Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ωρομετρητής boiler (ηλιακός τριπλής)


sebastian leto

Recommended Posts

Σε ένα συγκρότημα κατοικιών στον πίνακα του λεβητοστασιου εχει ρολοι για καθε διαμερισμα και για τη θερμανση και για τα ηλιακα. Οι θερμοστατες εχουν επισης διακοπτη για θερμανση και για το boiler. Αν ανοιξω και τον διακοπτη της θερμανσης και του boiler θα γραφουνε και τα 2 ρολογια και θα μου ζητανε να πληρωσω σα κοινοχρηστα διπλασιες ωρες. Διαβασα καπου οτι μπορω να ρυθμισω την ηλεκτροβανα μολις ανοιγει να στελνει και ζεστο νερο στο boiler, να ακυρωσω το ρολοι του μποιλερ στον πινακα και να μην εχω θεμα. Μπορειτε να με κατατοπισετε γιατι ειμαι ασχετος στο θεμα?

Edited by sebastian leto
Link to comment
Share on other sites

ΜΑ αυτό δεν είναι το ζητούμενο....

Οταν θέλεις να ζεσταίνεις το σπίτι να ζεσταίνεις τό σπίτι ....

Οταν θέλεις να ζεσταίνεις τον ηλιακό να το ανάβεις τόσο όσο να ζεστάνεις τον ηλικακό και να το κλείνεις.

Άσχετα αν με την ορομέτρηση δεν βγαίνει άκρη...

Μόνο με θερμιδομετρηση λύνεται το πρόβλημα....

Αλλιώς άστο έτσι η κατάργησε τα ηλιακά να θερμαίνονται απο τον λέβητα...

Είναι μάστιγα αυτό.

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Μα στο σπιτι που μενω τωρα δε υπαρχει καν διακοπτης για boiler στον θερμοστατη, οταν αναβω την θερμανση ειχα συγχρονως και ζεστο νερο και το μονο ενα ρολοι να γραφει. Τωρα πως στο καλο να υπολογιζεται ποσο κοστιζουν οι ωρες που δουλεψε το boiler και ασχετα οτι εχω διαβασει οτι το κοστος του πετρελαιου για να ζετανει το boiler ειναι πολυ μικρο και μη υπολογισιμο

 

Εμενα με ενδιαφερει να δουλευει το μποιλερ μαζι με τη θερμανση αυτοματα, δε ισχυει οτι μπορω να ρυθμισω την ηλεκτροβανα να το κανει αυτο?

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

> Τωρα πως στο καλο να υπολογιζεται ποσο κοστιζουν οι ωρες που δουλεψε το boiler και ασχετα οτι εχω διαβασει οτι το κοστος του πετρελαιου για να ζετανει το boiler ειναι πολυ μικρο και μη υπολογισιμο και ασχετα οτι εχω διαβασει οτι το κοστος του πετρελαιου για να ζετανει το boiler ειναι πολυ μικρο και μη υπολογισιμο  

 

Αηδίες και μύθος αυτά περί κατανάλωσης.

Μόνο με θερμομέτρηση γίνετε....

Πως να το κάνουμε ρε παιδιά δεν υπάρχει άλλος τρόπος.

Link to comment
Share on other sites

Τελος πάντων μπορω να κανω κατι ετσι ωστε το νερο να ζεσταινεται μονο οταν λειτουργει η θερμανση και να ακυρωσω το ρολοι του ηλιακου στον πινακα?

Edited by sebastian leto
Link to comment
Share on other sites

Πάρε την εντολή του μπόιλερ που βρίσκεται μέσα στον θερμοστάτη και βάλτην μαζί με της θέρμανσης του σπιτιού και κατάργησε (αποσύνδεσε) το ωρομετριτη του μπόιλερ

Link to comment
Share on other sites

Αν ανοιξω και τον διακοπτη της θερμανσης και του boiler θα γραφουνε και τα 2 ρολογια και θα μου ζητανε να πληρωσω σα κοινοχρηστα διπλασιες ωρες.

 

Απλά προστίθενται οι ώρες των δυο μετρητών και κατά τα λοιπά προχωράει η κατανομή με τον συντελεστή εi του διαμερίσματος? Είναι παράλογο αν γίνεται αυτό.

 

Μήπως υπάρχει ξεχωριστός συντελεστής (κατ' εκτίμιση, εμπειρικός, ουρανοκατέβατος, οτιδήποτε τέλος πάντων) για τα boiler?

 

Έχουν όλα τα διαμερίσματα ηλιακό τριπλής ή μόνο το δικό σου?

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Eιναι εξοχικη κατοικια και ειναι η πρωτη φορα που βαζουμε πετρελαιομονο εγω εχω ηλιακο τριπλης ενεργειας, ειναι περιεργοι οι αλλοι οι ιδιοκτητες και καθοταν και σημειωνανε τις ωρες που εχει καψει η θερμανση στο ρολοι και το μποιλερ. Την καταναλωση θα την μετραγαμε ως εξης το δικο μου σπιτι ειναι 48τ.μ το δικο της 96. Αυτη θα βαζε το διπλασιο πετρελαιο δηλαδη αν εγω βαλω 200 ευρω αυτη 400 και δικαιουτε ο καθενας να καψει τις ιδιες ωρες. Στο τελος αναλογα με το αν καποιος εκαψε παραπανω θα χρωσταγε στον αλλο, τωρα που θα γραφει το ρολοι του boiler θα ειναι μπερδεμα η κατασταση γιατι αυτων δε θα χει γραψει τιποτα το δικο τους ρολοι.

Edited by sebastian leto
Link to comment
Share on other sites

Πάρε την εντολή του μπόιλερ που βρίσκεται μέσα στον θερμοστάτη και βάλτην μαζί με της θέρμανσης του σπιτιού και κατάργησε (αποσύνδεσε) το ωρομετριτη του μπόιλερ

Αυτο ακουγεται το πιο λογικο, στο ρολοι του στον πινακα καταληγει φαση ουδετερος 2 καλωδια και κουμπωνουνε με εναν ακροδεκτη ειχα παει μια φορα να δω αμα βγαινουνε και δε γινοτανε με τιποτα. Μηπως ειναι ετσι η κατασκευη του ετσι ωστε να μη μπορεις να τα βγαλεις για να μη κλεβεις κ.λ.π? Θα προσπαθησω να βρω πανω στην πλακετα ποιο καλωδιο αναχωρει για να παει στον ωρομετρητη και να το αποσυνδεσω απο κει.
Link to comment
Share on other sites

sebastian leto

Η λύση που σου έδωσα είναι η πιο απλή .

 

Kανονικά θα πρέπει να αφαιρέσεις την εντολή του μπόιλερ από το θερμοστάτη και από την πλακέτα στο πινάκα, στη συνέχεια να παραλληλίσεις τις 2 ηλεκτροβάνες ενώ θα πρέπει να παρεμβάλεις μικρορελε τύπου λυχνίας, έτσι ώστε, να απενεργοποιείς το by pass και το ζεστό νερό να πηγαίνει όλο στα σώματα και οχι στο μποιλερ (εάν έχει by pass )

Τα παραπάνω μπορεί να στα κάνει μόνο τεχνικός που έχει ασχοληθεί, εάν τα κάνεις εσύ θα μπερδευτείς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.