Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ωρομετρητής boiler (ηλιακός τριπλής)


sebastian leto

Recommended Posts

Ευχαριστω για τις απαντησεις ενα τελευταιο, οταν ανοιγω τη θερμανση και ανοιξω και το μποιλερ για να χω ζεστο νερο, καταναλωνω περισσοτερο πετρελαιο απο το να ειχα ανοιξει μονο τη θερμανση? Και αν καταναλωνω, ειναι σημαντικη ποσοτητα η ελαχιστη?

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που ξέρω είναι ότι η σερπαντίνα του ηλιακού συμπεριφέρεται σαν ένα σώμα 4Κ – 5Κ θερμίδων άρα θα έχεις κάποια παραπάνω κατανάλωση πετρελαίου, εξαρτάται και σε ποια θερμοκρασία βρίσκεται το νερό του μπόιλερ. Οι φίλοι μηχανολόγοι σίγουρα θα ξέρουν, ας το μάθουμε και αυτό :)

Link to comment
Share on other sites

Καλα ρε Νικόλα ουτε εσύ δεν με διαβάζεις;

Εκανα κόπο για να το γράψω....

Διάβασε το παρακάτω.

http://www.monachos.gr/forum/topic.asp?TOPIC_ID=3311

Link to comment
Share on other sites

Καλα ρε Νικόλα ουτε εσύ δεν με διαβάζεις;

Ντάξει , μην βαράς :sad:

 

Διάβασε το παρακάτω.

το διάβασα :???:

 

Εκανα κόπο για να το γράψω....

http://www.monachos....p?TOPIC_ID=3311

 

όντως έχει κόπο να γράψεις με τόσες λεπτομέρειες :P :razz:

Edited by ΝΙΚΟΣΤΡΙ
Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ήξερα, ποιος έξυπνος σκέφτηκε να κάνει μια τέτοια διάταξη.

Επίσης, είμαι περίεργος εφόσον πρόκειται για νέα κατασκευή, τί λέει η ενεργειακή μελέτη ή η μελέτη θέρμανσης.

 

Νομίζω ότι χρειάζεται, για να μην έχεις και νομικά προβλήματα με τους περίεργους, να λάβεις πρώτα την μελέτη θέρμανσης και την μελέτη κατανομής δαπανών και να ζητήσεις τροποποίηση.

Διότι όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε, δεν γίνεται να προστίθενται αθροιστικά οι ώρες του ενός και του άλλου μετρητή! Θα έπρεπε ίσως, να προστίθενταν με θεωρητικό συντελεστή αναλογικά με την απορροφούμενη ισχύ του μπόιλερ, και την απορροφούμενη ισχύ των σωμάτων. Δηλαδή, αν το μπόιλερ είναι το 1/10 των σωμάτων σου, τότε οι ώρες σου να είναι Μετρητής Σωμάτων + Μετρητής Μπόιλερ/10.

Και πάλι δεν είναι σωστό αλλά αυτό έχει μια λογική, η άμεση άθροιση δεν έχει καμία!

 

Το σωστό είναι μόνο η θερμιδομέτρηση...

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Πρέπει να τοποθετηθεί θερμιδομετρητής σε κάθε ιδιοκτησία.

 

(Η μελέτη κατανομής δαπανών παραμένει απαραίτητη και στην περίπτωση θερμιδομέτρησης)

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Επανερχομαι στο θεμα γιατι ηρθε η ωρα να βγαλω τα κοινοχρηστα, μονο ενα σπιτι απο μας εχει χρησιμοποιησει το μποιλερ, μιλαω για μποιλερ ηλιακου τριπλης ενεργειας με δικο του ωρομετρητη. Το μποιλερ ειναι 120lt γιατι τα σπιτια ειναι εξοχικα τις περισσοτερες φορες ο καυστηρας δουλευει μονο για ενα σπιτι γιατι ολοι οι αλλοι λειπουνε. Το ξερω οτι θα μου πειτε οτι δε γινεται να υπολογισω με ωρομετρητη, πρεπει να βρω την μελετη θερμανσης.... Οκ ολα αυτα αλλα πηγα στο καταστημα του μηχανικου που τα εφτιαξε και του ζητησα την μελετη και με κοιταγε λες και του μιλαγα κινεζικα. Άρα ωρομετρητη εχω με αυτον πρεπει να βγαλω ακρη, ειχα αποφασισει να το κανω ως εξης 9000 θερμιδες τα σωματα του σπιτιου και αν η ισχυ του μποιλερ ειναι 4500 η μιση δηλαδη ισχυ των σωματων , ωρες θερμανσης+ ωρες ηλιακου/2= συνολικες ωρες του καθε σπιτιου. Αλλα μπορει καποιος να μου πει πως να βρω στο περιπου την θερμικη ισχυ που καταναλωνει το μποιλερ, μιλαμε για περιπτωση που οποτε θα λειτουργουσε θα λειτουργουσε μαζι με την θερμανση, δηλαδη θα ανοιγανε και τα 2 διακοπτακια του θερμοστατη μαζι και ο καυστηρας θα ητανε καθε φορα κρυος δηλαδη θα ειχε να ανοιξει τουλαχιστον μια μερα

Edited by sebastian leto
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.