Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση Αυθαιρέτων


diegito80

Recommended Posts

Καλημέρα σας.

 

Έχω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με την τακτοποίηση αιθαιρέτων.

 

1. Θα δοθεί κάποια παράταση ή η καταληκτική ημερομηνία είναι τέλος Νοεμβρίου

2. Ενδέχεται μετά από 30 χρόνια να ζητήσουν ξανά να πληρώσουμε;

 

Η πολυκατοικία για την οποία ενδιαφερόμαστε είναι οικογενειακή (3 αδέρφια), κάθενας εκ των οποίων έχει 1 όροφο από 2 διαμερίσματα. Είναι εντός σχεδίου.

3. Μπορεί κάποιος εκ των τριών να κάνει τακτοποίηση χωρίς να κάνουν οι υπόλοιποι; Κάποιος γνωστός μου μου είπε ότι αν γίνει κάτι τέτοιο πάλι δεν θα έχουμε δυνατότητα μεταβίβασης οπότε δεν θα μας συνέφερε να γίνει κάτι τέτοιο.

4. Η οριζόντια ιδιοκτησία τι είναι ουσιαστικά? Μπορεί να γίνει και χωρίς τακτοποίηση αυθαιρέτου? Χωρίς αυτήν δεν μπορεί να γίνει μεταβίβαση?

5. Απ όσο ξέρω έχουμε υπερβεί τον συντελεστή δόμησης. Έπρεπε βάση του συντελεστεί να χτίσουμε 2 ορόφους και χτίσαμε 3. Υπάρχει τρόπος να υπολογίσω το κόστος για την τακτοποίηση όλης της πολυκατοικίας και του κάθενος ξεχωριστά?

6. Πόσο θα κοστίσει περίπου για ένα μηχανικό να κάνει όλες τις απαραίτητες ενέργιες για την τακτοποίση?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να γίνει καμία δικαιοπραξία εν ζωή μεταβίβαση η οτιδήποτε άλλο αν δεν είναι όλοι οι χώροι και οι χρήσεις νόμιμες.

Σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας σημαίνει ουσιαστικά μοιρασμα των ορόφων και των χιλιοστών του οικοπέδου γιατι αυτήν τη στιγμή ουσιαστικά όλα ανήκουν σε όλους εξ' αδιαιρέτου.

Το τυπικό είναι να γίνει πρώτα η τακτοποίηση των αυθαιρεσιών , μετά η σύσταση οριζοντίων και μετά οποια μεταβίβαση χρειαζεται να γίνει.

Για 30 χρόνια αναστέλλονται οι κυρώσεις που πιθανόν θα είχατε αν για κάποιο λόγο γίνουν οι αυθαιρεσίες φανερές. Από εκεί και πέρα μετά τα 30 χρόνια και πάλι έχεις ένα μη τακτοποιημένο αυθαίρετο με ότι αυτό συνεπάγεται (κανείς νομίζω δεν μπορεί να πει με βεβαιότητα αν θα ξαναπληρώσεις, είναι όμως πιθανό).Ο υπολογισμός του προστίμου και η εργασία του μηχανικού είναι συνθετη διαδικασία, η κάθε περίπτωση είναι μοναδική και θα πρέπει να απευθυνθείτε σε συνάδελφο για να σας βοηθήσει. Πάντως έχει ήδη καθοριστεί ο τρόπος υπολογισμού του ελάχιστου της αμοιβής μηχανικού.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να γίνει καμία δικαιοπραξία εν ζωή μεταβίβαση η οτιδήποτε άλλο αν δεν είναι όλοι οι χώροι και οι χρήσεις νόμιμες.

Σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας σημαίνει ουσιαστικά μοιρασμα των ορόφων και των χιλιοστών του οικοπέδου γιατι αυτήν τη στιγμή ουσιαστικά όλα ανήκουν σε όλους εξ' αδιαιρέτου.

Το τυπικό είναι να γίνει πρώτα η τακτοποίηση των αυθαιρεσιών , μετά η σύσταση οριζοντίων και μετά οποια μεταβίβαση χρειαζεται να γίνει.

Για 30 χρόνια αναστέλλονται οι κυρώσεις που πιθανόν θα είχατε αν για κάποιο λόγο γίνουν οι αυθαιρεσίες φανερές. Από εκεί και πέρα μετά τα 30 χρόνια και πάλι έχεις ένα μη τακτοποιημένο αυθαίρετο με ότι αυτό συνεπάγεται (κανείς νομίζω δεν μπορεί να πει με βεβαιότητα αν θα ξαναπληρώσεις, είναι όμως πιθανό).Ο υπολογισμός του προστίμου και η εργασία του μηχανικού είναι συνθετη διαδικασία, η κάθε περίπτωση είναι μοναδική και θα πρέπει να απευθυνθείτε σε συνάδελφο για να σας βοηθήσει. Πάντως έχει ήδη καθοριστεί ο τρόπος υπολογισμού του ελάχιστου της αμοιβής μηχανικού.

 

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Όταν λέτε "όλοι οι χώροι και οι χρήσεις νόμιμες" εννοείται για όλοι την πολυκατοικία. Πχ αν εγώ κάνω τακτοποίηση για τον όροφο μου, αλλά όχι οι άλλοι 2, εγώ θα μπορώ να κάνω μεταβίβαση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.