Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοποθετηση σκυροδεματος / βροχη


Soteristbuyer

Recommended Posts

Καλησπερα φιλοι μου. Ειμαι νεος στο forum κ γινομαι μελος με την ευκαιρια τησ ανεγερσης της κατοικιας μου.

Η ερωτηση που ηθελα να κανω εχει να κανει με το ραντισμα του σκυροδεματος και τη θα συνεβεναι αν μετα το τελος(1 ωρα) της τοποθετησης σκυροδεματος σε πλακα ξεσπουσε μια εντονη βροχη. Αυτο θα αχριστευε το σκυροδεμα?

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει η βροχή. Σε κάθε περίπτωση, ο μηχανικός σου ξέρει και είναι υπεύθυνος να αξιολογεί την επίδραση της βροχής, καθώς και να προτείνει μέτρα προστασίας, αν απαιτείται.

Link to comment
Share on other sites

Η ερωτηση που ηθελα να κανω εχει να κανει με το ραντισμα του σκυροδεματος και τη θα συνεβεναι αν μετα το τελος(1 ωρα) της τοποθετησης σκυροδεματος σε πλακα ξεσπουσε μια εντονη βροχη. Αυτο θα αχριστευε το σκυροδεμα?

 

εγώ καταρχήν θα τραγουδούσα το "έπιασε βροχή, αγάπη καλοκαιρινή" του σημαντικότατου καλλιτέχνη θάνου καλλίρη για να δημιουργήσω ατμόσφαιρα. μετά, αφού θα είχα καταληφθεί από τον έντονο ρομαντισμό του τραγουδιού, θα έπαιρνα τηλέφωνο τον μηχανικό μου να δει την κατάσταση.

 

αν τώρα ρωτάς γενικά, πιθανά να μην έχει συμβεί κάτι. εξαρτάται όμως από πλήθος παραγόντων π.χ. πόση ώρα έβρεχε, πόση επικάλυψη έχουν τα σίδερα αν έχει ξεπλυθεί κ.λπ. πάντως σαν σκυρόδεμα λογικά δεν έχει πάθει κάτι. σαν πλάκα όμως που σε νοιάζει μπορεί να έχει θέμα, μπορεί και όχι.

 

α, και στην επόμενη σκυροδέτηση μην τον ζαλίζεις "πότε θα ρίξουμε? πότε θα ρίξουμε?". και δείτε και τον καιρό, φθινόπωρο είναι, βροχή θα ρίξει, τι θα ρίξει? και αν καθυστερήσει καμιά μέρα η σκυροδέτηση δεν έγινε και τίποτα. τόσα χρόνια δεν το'χες το σπίτι. μία μέρα περισσότερη δεν χάλασε ο κόσμος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.