Μετάβαση στο περιεχόμενο

4014, άρθρο 22 σε μη κυρωμένη πράξη και επιβολή προστίμου σύμφωνα με Η8??


Recommended Posts

Η απάντηση Η5 μας λέει ότι στα εντός σχεδίου που δεν έχει κυρωθεί η πράξη εφαρμογής (δηλαδή για νομιμοποίηση με το άρθρο 22 εκδίδεται πρώτα οικοδομησιμότητα) θα πρέπει να πληρώσει το πρόστιμο του 4014 ???????

Για ποιο λόγο;;; Μήπως αντί τη λέξη «πρόστιμο» στην ερώτηση έπρεπε να βάλουν τη λέξη «παράβολο»????

 

Αυτό καταλαβαίνω....

Link to comment
Share on other sites

Μία γνώμη και ας μην είστε σίγουροι....

 

Έχω δύο τέτοιες υποθέσεις και τους έχω stand by, ενώ τους έλεγα με σιγουριά μέχρι χθες, εισπράττοντας, όχι μόνο χαμόγελα ικανοποίησης πως θα πληρώσουν μόνο παράβολο, μετά θα βγάλουμε οικοδομησιμότητα και τέλος μία νομιμοποίηση χωρίς πρόστιμα και ΙΚΑ

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια, ειναι τοσο ευκολο στις περιπτωσεις που δεν εχει κυρωθει η πράξη εφαρμογης να εκδοθουν οι αδειες;;;;

εγω που εχω αυθαιρετα σε τετοιες περιοχες, η τοπικη πολεοδομια μου λεει οτι για να βγει αδεια πρεπει να γινει τοπικη πραξη εφαρμογης στο οικοδομικο τετραγωνο,που διαρκει γυρω στα 2 χρονια και στοιχιζει περι τα 6000 ευρω...που πιστευω οτι για τις δικες μου περιπτωσεις που είναι λυομενα δεν αξιζει. νομιζω οτι αξιζει να δηλωθουν μονο αν μπορουν να πληρωσουν μονο το προστιμο.απλα δεν εχω ξεκαθαρισει αν ο νομος τελικα δινει τη δυνατοτα επιλογης πληρωμης του προστιμου ή επιβαλλει υποχρεοτικα εκει που ειναι δυνατον την εκδοση αδειας. καμια γνωμη γι αυτο;;;

Link to comment
Share on other sites

Τοπικη πράξη οικοδομησιμοτητας σημαίνει οικοδομησιμότητα. Και να κάνει 6000 εύρω (παράβολο και αμοιβή), το πρόστιμο μπορεί να βγαίνει 20000 και η τακτοποίηση να διαρκεί για 30 χρόνια. Εσύ τι θα πρότεινες στον πελάτη σου; Αν είναι λυόμενακαι δε συμφέρει καλύτερα να τα γκρεμίσει και να φτιάξει κάτι καινούριο.

Τελικά κανείς δεν έχει άποψη;

Σε μη κυρωμένη πράξη, νομιμοποιώντας με το άρθρο 22, πληρώνεις πρόστιμο ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

*εννοούσα τοπική πράξη εφαρμογής στην αρχή (γιατί δεν μπορώ να κάνω edit?)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.