Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλησπέρα, είμαι στο τελευταίο στάδιο εκπόνηση της πτυχιακής μου.

Και χρειάζομαι έναν δομοστατικο μελετητή να με καθοδηγήσει στην επίλυση ενός μεταλλικού φορέα.

Θέλω να επιλύσω τον φορέα μόνο με το Robot SAP της Autodesk.

Θα ήμουν ευγνώμων σε όποιον έχει την θελήσει να με βοηθήσει.

Έχω κάνει κάποιο είδος προεργασίας, αλλά λόγο έλλειψης γνώσεων και εμπειρίας

στο interface των στατικών προγραμμάτων αλλά και στην επίλυση φορέων δεν έχω την σιγουριά

στα αποτελέσματα του προγράμματος.

 

Όποιος μπορεί να με βοηθήσει, ας μου στείλει ένα pm .

 

Ευχαριστώ εκ των πρότερων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δυστυχώς κανένας δεν εμφανίστηκε.

Εσύ δουλεύεις το robot ?

Link to comment
Share on other sites

Όχι... Αυτό είναι το κακό με τους Πολιτικούς Μηχανικούς... Ενώ π.χ. ένας αρχιτέκτονας μπορεί να δουλέψει άμεσα οπουδήποτε μιάς και το 95% των γραφείων χρησιμοποιεί Autocad, οι Πολ. Μηχ/κοί θέλουν μεγάλο διάστημα προσαρμογής για να δουλέψουν σε νέο πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πρέπει να μελετήσω με το Robot SAP ένα μεταλλικό κτίριο μονώροφο, ανοίγματος 15μ, ύψος κορφια 9,80 μ και 30 μ μήκος, όπου λειτούργει και γερανογέφυρα 5 tn διπλού φορέα. όπου οι δοκοί κυλίσεως "πατανε" πάνω στα φουρουσια. Αφού τα ελέγξω όλα στατικά. Θέλω μέσα από τα πεπερασμένα του robot να υπολογίσω von mises, safety factor, και κτλπ. Και έπειτα να συγκρίνω τα δεδομένα που θα πάρω, με τα αποτελέσματα από το solidworks για τις ίδιες καταπονήσεις. Στην ουσία θέλω να συγκρίνω τα δυο προγράμματα στα πεπερασμένα τους και στον υπολογισμό των εντατικών μεγεθών τους.

Για να σας προλάβω, είδη έχω κάνει την προεργασία, τον σχεδιασμό και την μοντελοποίηση του κτιρίου.

Απλώς πρέπει να συνεργαστώ με κάποιο πιο έμπειρο στα στατικά και χρηστή του Robot SAP.

Και ρωτώ, μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στην επίλυση των στατικών ?

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί μπορούν να σε βοηθήσουν.... Όπως εξήγησα παραπάνω όμως, λίγοι (ίσως και κανένας) χρησιμοποιούμε το πρόγραμμα που αναφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ καταρχήν για τις άμεσες απαντήσεις σου.

 

Σε ένα topic σε αυτό το Forum διάβαζα που έκαναν σύγκριση μεταξύ προγραμμάτων και κάποιοι δούλευαν το robot.

Τους έστειλα πμ αλλά καμιά απάντηση!

Για αυτό και μετά έκανα καινούργιο topic.

Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να κάνω επίλυση στατικών σε άλλο πρόγραμμα,

γιατί η πτυχιακή είναι σύγκριση μεταξύ Robot Sap & Solidworks.

Άπλα στο robot ενώ το ξέρω να το χειρίζομαι και θέτω τα φόρτια που έχω υπολογίσει,

δεν μπορώ να είμαι σίγουρος για τα αποτελέσματα λόγο της απειρίας μου.

Και τι ελέγχους πρέπει να κάνω για να είμαι 100% σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Τότε αν δεν βρεις σύντομα χρήστη Robot Sap, συστήνω να ψάξεις να βρεις απλά κάποιον πολιτικό μηχανικό που να έχει εμπειρία μεταλλικών κατασκευών.

Link to comment
Share on other sites

Άπλα στο robot ενώ το ξέρω να το χειρίζομαι και θέτω τα φόρτια που έχω υπολογίσει,

δεν μπορώ να είμαι σίγουρος για τα αποτελέσματα λόγο της απειρίας μου.

φίλε μου, μέχρι και γω που είμαι power user του robot δεν είμαι σίγουρος για τα αποτελέσματα του. και δεν σου κάνω πλάκα. απλά ατύχησες στην επιλογή της διπλωματικής γιατί και να βγάλεις κάτι τώρα, στην επόμενη version του robot θα βγάζεις εντελώς άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.