Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόσταση πέργκολας από το όριο και από δρόμο


Recommended Posts

Μήπως γνωρίζετε αν επιβάλεται μία πέργκολα να απέχει απόσταση Δ από το όριο του οικοπέδου ; Επίσης , αν το όριο του οικοπέδου είναι πρόσωπο σε δρόμο (εθνικό , επαρχειακό κτλ) επιβάλεται και απόσταση από το συγκεκριμένο δρόμο (από τον άξονα του δρόμου κτλ , σύμφωνα με το ΠΔ 209 / 1998) ;

Edited by iliekater
Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρεται τίποτα για αποστάσεις από τα όρια στο άρθρο 17 2β... απλώς επιτρέπονται οι πέργκολες στους ακάλυπτους χώρους του οικοπέδου...

 

Δες και εδώ...

 

004lzoa.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Άρα βάσει του παραπάνω εγγράφου, για πέργκολες απο ελαφρά υλικά, στατικά ανεξάρτητες, δεν απαιτείται οικ. άδεια. Οπότε δεν είναι και αυθαίρετες...

Link to comment
Share on other sites

Ναι , την έχω και εγώ αυτήν την εγκύκλειο , αλλά δεν μπορώ να βρω κάτι ειδικά για το θέμα των αποστάσεων . Μάλλον θα επιτρέπονται παντού . Σε ευχαριστώ πάντως .

 

Α , ξέχασα όμως να προσθέσω πως στα παραδείγματα του υπουργείου μιλάει για μία πέργκολα που είναι σε ζώνη αιγιαλού και η οποία πρέπει να κατεδαφιστεί . Νομίζω λοιπόν πως το ίδιο θα ισχύει και σε περίπτωση απόστασης από δρόμο .

Edited by iliekater
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν και η εγκύκλιος είναι κατατοπιστική θα ήθελα να μου πείτε μια γνώμη. έχω μια περίπτωση πέργκολας στο προκήπιο από την οποία αναρτάται τέντα που μαζεύεται και ξανανοίγει με τηλεχειρισμό στο αψε σβήσε. αυτό πως το εξηγείτε εσείς? παράνομο όταν η τέντα είναι ανοιχτή και νόμιμο όταν την έχουν μαζέψει? θεωρώ ότι τα ξύλινα υποστυλώματα της πέργκολας επί του προκηπίου χρειάζονται μια άδεια μικρής κλίμακας αφού κατασκευάζονται τώρα ενώ το κτίσμα είναι του 68 (δεν υπάρχουν στο Δ.Κ.)

Link to comment
Share on other sites

αψε = μόνιμο, σβήσε = προσωρινό :smile: = δεν επιτρέπεται...

 

001tzr.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Κι΄ άλλο έγγραφο περί τέντας...

 

23380096.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Να και ένας συνδυασμός που ίσχυσε μέχρι 18/2/90...

 

002cv.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Όσον αφορά κάποια άδεια μικρής κλ. δεν είναι κακό να εκδοθεί αν και για την κ. Όλγα δεν χρειάσθηκε...

 

Το τελευταίο έγγραφο ...δεν θέλει να ανέβει θα προσπαθήσω αργότερα...

 

Ιδού...

 

005igc.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Edited by georg coco
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.