Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ημερομησθια ΙΚΑ και λυση γυψοσανιδας


 

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους,

ηθελα τη γνωμη σας σε ενα θεμα που με απασχολει τον τελευταιο καιρο.

φτιαχνω την δικη μου κατοικια η οποια ειναι 200 τμ.

ο μηχανικος εβγαλε τα ενσυμα που πρεπει να περαστουν συμφωνα με καποιους συντελεστες.

το θεμα ειναι οτι ο αριθμος τους ειναι υπερβολικος. Συνολικα 443!!!!! Ειναι αυτο δυνατον!

Ζηταει για τοιχοποιιες 66 ημερομησθια και για επιχρησματα 97!!

έτσι αποφασισα να προβω σε λυση γυψοσανιδας για εσωτερικη τοιχοποιια και εξωτερικης θερμοπροσοψης έτσι ωστε να μειωσω το κοστος κατασκευης.

Προχωρησα λοιπον σε εξωτερικη τοιχοποιια με τουβλο lavabolock 25αρι.

το ικα μου ζητησε να γινει επιμετρηση για να αφερεθουν τα μεροκαματα που αντιστοιχουν στην εσωτερικη τοιχοποιια.

ετσι ο μηχανικος αφαιρεσαι περιπου το 30% και εβγαλε οτι στα εξωτερικα τουβλα αντιστοιχουν 40 ημερομησθια.

Ομως λογω του οτι εγινε μονη τοιχοποιια τα πραγματικα μεροκαματα ηταν μολις 20!!

τι πρεπει να κανω τωρα? να πληρωσω αλλα 20 χωρις να εχουν δουλευτει?

υπαρχει τροπος να μειωθουν αν γινει καποια αυτοψια απο το ιδιο το ικα?

 

επισης ηθελα να ρωτησω τι γνωμη σας για την χρηση γυψοσανιδας σαν εσωτερικη τοιχοποιια.

την εγκρινετε? αν γινει τετοιου ειδους εργασια γλυτωνουμε 20 ημερομισθια τουβλων, ημερομισθια επιχρισματων, αποφευγουμε ρωγμες και εχουμε ηχομονωτικες ιδιοτητες καλητερες με χρηση πετρομβαμβακα.

 

Πραγματικα χρειαζομαι συμβουλες γιατι απο τωρα εχω βγει εκτος προϋπολογισμου και δεν ξερω αν μπορω να ολοκληρωσω αυτην την κατοικια ποτε!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.