Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρύθμιση θερμοκρασίας θερμοστάτη χώρου


kathighths

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει διαφορά σε μια ρύθμιση στον θερμοστάτη χώρου μου που σκέφτομαι.

 

Φέτος λειτουργώ τη θέρμανση μου στους 20,5C σταθερά μέρα -νύχτα. Ο θερμοστάτης μου (ψηφιακός της Siemens) ενεργοποιείται στους 20C και σβήνει όταν πιάσει ο χώρος 21C. Άρα λοιπόν έχει να καλύψει μια θερμοκρασία +1C. Εαν τον ρυθμίσω στους 21,5C, δηλαδή θα ανάβει στους 21C και θα σβήνει στους 22C, θα πρέπει να καλύψει πάλι +1C στον χώρο μου.

 

Tο ερώτημα μου είναι: την ίδια ποσότητα πετρελαίου θα χρειαστώ από τους 20C στους 21C με την ρύθμιση από τους 21C στους 22C?

Η διαφορά στην τιμή της θερμοκρασίας μπορεί να φαίνεται μικρή, αλλά επειδή έχω ενδοδαπέδια, αυτός ο 1 βαθμός παραπάνω στον θερμοστάτη κάνει διαφορά μέσα στον χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει σημασια σε ποια διαφορα θερμοκρασιας αυτοματιζει αλλα ποια τιμη πιανει. Θα καιει περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

To σπίτι μου, πέρυσι που το είχα στους 21,5C πάλι έναν βαθμό έχανε όλη την ημέρα, όπως και φέτος.

Αυτό λοιπόν είναι που με προβληματίζει, ότι έχει να καλύψει πάλι την ίδια διαφορά (+1C).

Link to comment
Share on other sites

To σπίτι μου, πέρυσι που το είχα στους 21,5C πάλι έναν βαθμό έχανε όλη την ημέρα, όπως και φέτος.

Αυτό λοιπόν είναι που με προβληματίζει, ότι έχει να καλύψει πάλι την ίδια διαφορά (+1C).

Όπως σου είπε ο kosmas85 αυτό που περιγράφεις περί του ενός βαθμού δεν έχει σημασία. Ο λόγος είναι πως σημασία έχει η διαφορά θερμοκρασίας μεταξύ της εξωτερικής με την αντίστοιχη εσωτερική. Όσο μεγαλώνει η διαφορά ( το άνοιγμα ) τόσο περισσότερη ενέργεια χρειάζεσαι.

Έστω ότι η εξωτερική είναι 10°C τότε ρυθμίζοντας τον θερμοστάτη στους:

α) 10°C δεν χρειάζεσαι ενέργεια για προφανείς λόγους

β) 15°C τότε έχεις διαφορά θερμοκρασίας Δt 5°C και χρειάζεσαι μια ορισμένη ενέργεια

γ) 20°C τότε έχεις διαφορά θερμοκρασίας Δt 10°C και χρειάζεσαι μια ορισμένη ενέργεια επιπλέον του β

δ) 22°C τότε έχεις διαφορά θερμοκρασίας Δt 12°C και χρειάζεσαι μια ορισμένη ενέργεια επιπλέον του γ

ε) κ.ο.κ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.