Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντικειμενικές αξίες ημιυπαιθρίων


ΟΩΝ

Recommended Posts

Στον υπολογισμό αντικειμενικής αξίας διαμερίσματος, υπολογίζονται και οι τακτοποιημένοι ημιυπαίθριοι χώροι;

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Και δεν είναι εύκολο να γίνει κάτι τέτοιο άλλωστε χωρίς σοβαρή προεργασία στο θέμα και αντιμετώπιση του ζητήματος, ότι ένας κλεισμένος Η/Χ, δεν είναι νόμιμος χώρος που θα υφίσταται ως έχει στο διηνεκές, παρά μόνο για 40 χρόνια. Δεν είναι δυνατό να έχει την ίδια αξία με τους υπόλοιπους νομίμως υφιστάμενου χώρους του ακινήτου. Σε 10 χρόνια (όταν θα του απομένουν δηλαδή 30 χρόνια "νομιμότητας") θα πρέπει να είναι μικρότερη η αξία. Σε 20 ακόμα μικρότερη κ.ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

Απαντησα σε αλλο νημα....Θοδωρη εισαι λαθος.....

 

 

Η μαλλον οχι λαθος....αυτο που λες ειναι απολυτα ''λογικο''....δυστυχως ομως ζουμε σε μια χωρα που η λογικη εχει παει περιπατο...και ειδικα οσον αφορα την φορολογηση ακινητης περιουσιας...

Link to comment
Share on other sites

Απλά είχα την εντύπωση ότι και οι Η_Χ (ανοιχτοί) μπαίνουν στο σύστημα υπολογισμού των αντικειμενικών αξιών, αλλά με μειωμένους συντελεστές... αλλά μάλλον κάνω λάθος....

Link to comment
Share on other sites

Όχι, φυσικά δεν προσμετρώνται ούτε οι ανοιχτοί Η/Χ. Ουδέποτε έμπαιναν.

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

Απαντησα σε αλλο νημα....Θοδωρη εισαι λαθος.....

 

 

Η  μαλλον οχι λαθος....αυτο που λες ειναι απολυτα ''λογικο''....δυστυχως ομως ζουμε σε μια χωρα που η λογικη εχει παει περιπατο...και ειδικα οσον αφορα την φορολογηση ακινητης περιουσιας...

 

Μου εξηγείς τι εννοείς; Έξι χρόνια, έχω διαβάσει 100άδες συμβόλαια λόγω εκτιμήσεων (χώρια αυτά που έχω δει επί τροχάδην στο Κτηματολόγιο) και έχω κάνει 100άδες υπολογισμούς αντικειμενικών αξιών. Ουδέποτε συνάντησα Η/Χ να συμπεριλαμβάνεται το εμβαδόν του και να προσμετράται η αξία του στην αντικειμενική του ακινήτου. Για την ακρίβεια μάλλον συνάντησα 1-2 περιπτώσεις όλες κι όλες που αναφερόταν το εμβαδό συνολικά και στη συνέχεια έκανε διαχωρισμό του Η/Χ. ("ιδιομορφία του συμβολαίου").

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

salpigoal

επειδή με έβαλες στη διαδικασία θα σου δώσω συγκεκριμένα στοιχεία."

"ΟΔΗΓΙΑ 4 ΕΝΤΥΠΟΥ Ε1. Ως επιφάνεια κατοικίας ή διαμερίσματος λαμβάνεται το εμβαδόν αυτής συμπεριλαμβανομένων και των εξωτερικών τοίχων. Αν στην επιφάνεια περιλαμβάνονται και οι κοινόχρηστοι χώροι (μικτή επιφάνεια), ως επιφάνεια λαμβάνεται η μικτή επιφάνεια μειωμένη κατά ποσοστό 10%, δηλ. πολλαπλασιασμένη επί 0,90. Δεν περιλαμβάνονται στην επιφάνεια οι ημιϋπαίθριοι  χώροι.""Απόσπασμα από τις οδηγίες χρήσης του συστήματος υπολογισμού που χρησιμοποιώ. Δε μπορώ να δώσω link γιατί δε φαίνεται καν νομίζω σε μη συνδρομητές. Είναι οδηγία του Υπ. Οικονομικών, ψάξε να τη βρεις.

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.