Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ομάδα Μηχανικών για Αυθαίρετα


Recommended Posts

Γεια. Είμαι Τοπογράφος και για την ρύθμιση κάποιων περιπτώσεων αυθαιρέτων συνεργάζομαι με ένα φίλο μου Π.Μ. Από την στιγμή που εμφανιζόμαστε και οι 2 στην ομάδα μηχανικών έχει σημασία σε ποιου κωδικό γίνεται η διαδικασία; Έχει σημασία με τι ποσοστό συμμετοχής θα εμφανίζεται ο καθένας και με ποιου τους κωδικούς θα γίνει η διαδικασία;

 

πχ(για φορολογικούς λόγους) κάνουμε την διαδικασία με τους δικούς μου κωδικούς και στα ποσοστά συμμετοχής εμφανίζομαι εγώ με 90% και ο συνάδελφος με 10%. Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα σε αυτό; Και αν όχι θα πρέπει να κόψω εγώ ΑΠΥ για το 90% και ο άλλος για το 10% της συμφωνηθείσας τιμής ή εγώ για το 100% και να κάνουμε μεταξύ μας ιδιωτικό συμφωνητικό;

 

Ακόμα δεν έχουμε προχωρήσει γιαυτό θα ήθελα την γνώμη κάποιων που γνωρίζουν αν μπορεί να λειτουργήσει έτσι η διαδικασία.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς το ποσό των ΑΠΥ θα είναι το ίδιο με αυτό που βγάζει το σύστημα αμοιβών. Αλλιώς γιατί να μπει στην ομάδα μελέτης;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο pseirak. Δεν το διατύπωσα σωστά. Αυτό που ήθελα να ξέρω είναι αν υπάρχει κάποιο ελάχιστο αποδεκτό όριο ως προς τα ποσοστά συμμετοχής. Επίσης σε περίπτωση ιδιωτικού συμφωνητικού θα αναφέρουμε και εκεί τα ποσοστά συμμετοχής και θα κρατήσουμε την αναλογία στις ΑΠΥ που κόψουμε;

 

Τα ποσοστά συμμετοχής επηρεάζουν τα δικαιώματα υπογραφής της ομάδας (εννοείτε ότι ο καθένας θα υπογράφει αυτά που μπορεί);

 

Αυτό που θέλουμε ουσιαστικά είναι να επωμισθώ εγώ σχεδόν όλο το φορολογικό βάρος αλλά να είμαστε και νομότυποι και καλυμμένοι από θέμα δικαίωμα υπογραφής για τις τακτοποιήσεις αυθαιρέτων.

Edited by cendroid
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα, στην περίπτωση που βγάζω άδεια νομιμοποίησης με το αρθ 26 του 4014 στην ομάδα έργου, στο σύστημα του ΤΕΕ, βάζω τους μηχανικούς που συμμετείχαν στην έκδοση της οικοδομικής άδειας ή αφήνω μόνο αυτόν που διαχειρίζεται την δήλωση?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, στην περίπτωση που βγάζω άδεια νομιμοποίησης με το αρθ 26 του 4014 στην ομάδα έργου, στο σύστημα του ΤΕΕ, βάζω τους μηχανικούς που συμμετείχαν στην έκδοση της οικοδομικής άδειας ή αφήνω μόνο αυτόν που διαχειρίζεται την δήλωση?

καμία γνώμη?

Link to comment
Share on other sites

Στο σύστημα των αυθαιρέτων θα βάλεις αυτούς που θα πληρωθούν για τη δήλωση.Οι μηχανικοί που θα είναι στη νομιμοποίηση θα μπουν σε άλλη δήλωση στο σύστημα αμοιβών.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.