Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταλλική κατασκευή για πέργκολα αλουμινίου


 

Recommended Posts

Πρόκειται για πέργκολα αλουμινίου με ίδιο βάρος περί το 1kN/m2. Σε αυτό προσθέτουμε φορτίου χιονιού και ανεμοπίεση (η κατασκευή είναι ανοιχτή περιμετρικά και εξαιρετικά εκτεθειμένη σε ανεμοπίεση). H συνολική επιφάνεια είναι 5x100m. Θα στηριχτεί πάνω σε μεταλλικά πλαίσια ανά 6m. Ο ιδιοκτήτης επιβάλλει τη χρήση κοιλοδοκού για το μεταλλικό τμήμα. Δεν έχω πρόγραμμα για μεταλλικά αλλά με κάποιους πρόχειρους υπολογισμούς (στο χέρι) έχω καταλήξει σε τετράγωνη κοιλοδοκό 150x6 (για όλα τα μεταλλικά στοιχεία - και τις δοκούς και τα υποστυλώματα). Αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει θα του ήμουν ευγνώμων.

Link to comment
Share on other sites

ίδιο βάρος περί το 1kN/m2....εξαιρετικά εκτεθειμένη σε ανεμοπίεση... H συνολική επιφάνεια είναι 5x100m. ...

 

Μ' αυτά τα στοιχεία Thod θέλεις κανονική στατική μελέτη... δεν τη γλυτώνεις...

Link to comment
Share on other sites

αυτό δεν λέγεται πέργκολα...

και μην ρωτάς για το καλό σου τέτοια πράγματα χωρίς σχέδιο.

Link to comment
Share on other sites

Πέργκολα για να περάσει από πολεοδομία , αλλά στην πράξη θα φτιάξει υπόστεγο.

Και επειδή δεν υπάρχουν αμοιβές , δε θα γίνει και κανονική στατική μελέτη.

Θοδωρή , εντάξει δεν έχεις πρόγραμμα αλλά αφού λες ότι έχεις κάνει τους υπολογισμούς σου , ποιο είναι το πρόβλημα σου;

Διαδικτυακή διαστασιολόγηση περιμένεις ;

Πέρα από τα μέλη , λύσε και τους κόμβους (συνδέσεις των μεταλλικών).

Link to comment
Share on other sites

Η κατασκευή είναι περγκολα με κινητά πτερύγια αλουμινιου που όταν είναι κλειστα είναι στεγανά. Οποτε στη κλειστή θέση είναι σαν υπόστεγο. Δεν ζήτησα διαδικτυακη διαστασιολογηση απλά τη γνώμη κάποιων πιο έμπειρων από εμένα στα μεταλλικα για το αν η διατομη που έγραψα κρύβει κάποιο χονδροειδες λάθος. Και εν πάσει περιπτωσει Λίγο πιο συναδελφικο ύφος στις απαντήσεις δεν θα έβλαπτε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Gp έκανα προδιαστασιολόγηση με μια εφαρμογή που βρήκα στο site της σιδενορ. Τη δοκίμασα και στο fespa (το εκπαιδευτικό) και μου δείχνει ότι επαρκεί. Απλά δεν είμαι σίγουρος ότι έχω βάλει όλες τις παραμέτρους (ειδικά τις φορτίσεις) σωστά γι' αυτό και ρώτησα. Επισυνάπτω ένα σκαρίφημα του μοντέλου μου. Με μπλε χρώμα είναι η μεταλλική κατασκευή (προσανατολίζομαι σε κοιλοδοκό 150x6), με ματζέντα ειναι προφιλ αλουμινίου (τα οποία θα ενισχυθούν εσωτερικά με κοιλοδοκό 100x40x4) τα οποία είναι τεγίδες, και με πράσινο χρώμα τα κινητά πτερύγια αλουμινίου.

Link to comment
Share on other sites

προφιλ αλουμινίου (τα οποία θα ενισχυθούν εσωτερικά με κοιλοδοκό 100x40x4)

 

Τι διατομή είναι αυτό; Πώς θα συνεργάζεται το προφίλ αλουμινίου με την μεταλλική διατομή;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.