Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετα κτίσματα κοντά σε Κορυφογραμμή


Recommended Posts

Σύμφωνα με το άρθρο 23 του νόμου εξαιρούνται και οι περιπτώσεις όπου:

γ)η αυθαίρετη κατασκευή ή αλλαγή χρήσης έχει εκτελεστεί ή εγκατασταθεί σε κτίσμα ευρισκόμενο εκτός σχεδίου πόλεως ή εκτός ορίων οικισμού το ανώτατο ύψος του οποίου βρίσκεται λιγότερο από είκοσι μέτρα κάτω από το ύψος της κορυφογραμμής

 

Πρόσφατα διαπίστωσα πως στην παραπάνω κατηγορία εντάσονται ολόκληρες περιοχές στην Ανατολική Αττική, όπως η πλειοψηφία των εκτός σχεδίου της Ραφήνας, Νέας Μάκρης και Πικερμίου, καθώς οι κορυφογραμμές έχουν χαμηλό υψόμετρο και τα είκοσι μέτρα υψομετρική διαφορά επεκτείνονται σε μεγάλη απόσταση.

Έχει κάποιος συνάδελφος μελετήσει το θέμα καλύτερα; Μήπως έχω κάνει κάποιο λάθος στην ερμηνεία;

Το ελπίζω γιατί διαφορετικά αρκετές περιοχές εκτός σχεδίου θα έχουν πρόβλημα.

Edited by william
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά γνωρίζει κανείς σε ποιές περιπτώσεις των εκτός σχεδίου εξετάζουμε την κορυφογραμμή; Δεσμέυει όλες τις κορυφογραμμές ανεξαρτήτος υψομέτρων κορυφών (πχ 50μ) ή έιναι για πιο ειδικές περιπτώσεις;

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος:

Link to comment
Share on other sites

William, εγώ άκουσα από μια φίλη μου μηχανικο , σε κτισμα με αδεια προ του 2004 σε κορυφογραμμη με μια αυθαιρεσία δομησης, το ΤΕΕ της απάντησε κατηγορηματικά πως βάσει του νόμου δεν μπορεί να το τακτοποιήσει, παρόλο που έχει άδεια... Δεν θυμάμαι περιοχή όμως...

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ. Αλλά το ερώτημά μου είναι πιοιές κορυφές δημιουργούν κορυφογραμμή; Το δημιουργούν και μικρές εξάρσεις στις πρόποδες της Πεντέλης για παράδειγμα (τα οποία μπορεί να βρίσκονται και σε χαμηλότερα υψόμετρα από εντός σχεδίου οικισμούς);

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.