Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη θέρμανσης ψύξης κατοικίας με γεωθερμική ενέργεια


gpet80

Recommended Posts

  • 5 years later...
  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φίλε Ηλία!! Γνωρίζω ότι πρέπει να βγάλω θερμικές απώλειες, μετά να διαλέξω Γ.Α.Θ και να διαλέξω σύστημα συλλεκτών++++ που δεν έχω ιδέα. Απ'ότι βλέπεις είμαι πολύ άσχετη. Παιδιά ειλικρινα , έχω στείλει και e-mail σε εταιρίες(σε αρκετές μπορώ να πω) δεν μου απαντάει κανείς!!!

καλησπέρα Μαρία. Έχω και γω τις ίδιες διαδικασίες και δε μπορώ να βγάλω άκρη. Μήπως μετά από 6 χρόνια, υπάρχει κάποια πρόοδος όσον αφορά τις πηγές πληροφόρησης? καλό το ίντερνετ αλλά καλύτερα να βρίσκεται κάποιος άνθρωπος να σου εξηγήσει...

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία που ακολουθείται είναι η εξής στον σχεδιασμό γεωθερμικής εγκατάστασης

 

1) Υπολογισμός θερμικών/ ψυκτικών φορτίων κτιρίου

2) Επιλογή τρόπου εγκατάστασης γεωεναλλάκτη βάση οικονομικών κριτιρίων όπως και χωροθετικών.

3) Υπολογισμός ιδιοτήτων εδάφους αν πρόκεται για κλειστό σύστημα.

4) Διαστασιολόγηση γεωεναλλάκτη

5) Υπολογισμός δικτύου γεωεναλλάκτη-εκλογή κυκλοφοριτή γεωεναλλάκτη.

 

Αν μπορώ να βοηθήσω ειδικότερα σε κάτι ευχαρίστως!

καλησπέρα woody. θα με βοηθούσε πολύ να κάνουμε μια κουβέντα επί του θέματος. αν μένεις Αθήνα και έχεις φυσικά ελεύθερο χρόνο, σε παρακαλώ απάντησέ μου να κανονίσουμε κάποια επικοινωνία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.