Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πέτρινη εξωτερική τοιχοποιία συνυπολογίζετε στην άδεια?


georgekas

Recommended Posts

Kαλισπερα!

θέλω να κατασκευάσω μια εξοχική κατοικία σε ορεινό χωριό συνολικής επιφάνειας καθαρό 40τμ. Στην περίπτωση που η εξωτερική τοιχοποιία είναι περίπου 40-45εκ πέτρα, συνυπολογίζεται στο συνολικό εμβαδό της άδειας?

Link to comment
Share on other sites

Kαλισπερα!

θέλω να κατασκευάσω μια εξοχική κατοικία σε ορεινό χωριό συνολικής επιφάνειας καθαρό 40τμ. Στην περίπτωση που η εξωτερική τοιχοποιία είναι περίπου 40-45εκ πέτρα, συνυπολογίζεται στο συνολικό εμβαδό της άδειας?

 

Σε περίπτωση κατασκευής κτιρίων με εξωτερική τοιχοποιία από λιθοδομή πάχους πλέον ή ίσου των 0,50 μέτρων, η καταλαμβανόμενη από την τοιχοποιία επιφάνεια δεν προσμετρά στο Σ.Δ.

Link to comment
Share on other sites

Pavlos θα έγραφα για τα 40 εκ που δίνει ο ΓΟΚ για αρχιτεκτονικές προεξοχές. Την παραπάνω παρατήρηση που την βρήκες?

Link to comment
Share on other sites

Στο νόμο 1577/85 στο άρθρο 7 παρ.1 Α εδάφιο ιστ (όπως αυτός συμπληρώθηκε κ με τον Ν. 3044) αναφέρεται ότι έγραψα στο #2. Αυτό που αναφέρεις για προστεγάσματα και αρχιτεκτονικές προεξοχες στις όψεις των κτιρίων μέχρι 40 εκατοστά, όπου δεν προσμετρούν φυσικά και ισχύει. Το #1 υποθέτω ότι ο συνάδελφος ρωτάει για τα σχετικα με λιθοδομή και πως δεν θα μετρήσει στη δόμηση.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση κατασκευής κτιρίων με εξωτερική τοιχοποιία από λιθοδομή πάχους πλέον ή ίσου των 0,50 μέτρων, η καταλαμβανόμενη από την τοιχοποιία επιφάνεια δεν προσμετρά στο Σ.Δ.

 

φιλέ Παύλο σε ευχαριστώ

 

αυτό ισχύει μόνο για τοίχο από πέτρα ?

ισχύει το ίδιο και για μικτη τοιχοποιία? πχ πέτρα + Υtong?

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής δεν γνωρίζω κάποια σχετική εγκύκλιο για την ερώτηση αυτή. Με το γράμμα του Νόμου θεωρώ ότι απαιτείται πάχος λιθοδομής τουλάχιστον 50 εκατοστών. Αν δεν το έχεις, οι τοιχοι μετράνε κανονικά στη δόμηση. Αν πχ βάλεις 30 εκατοστά πέτρα και 20 ΥTONG πάλι με το γράμμα του νόμου δεν ισχύει. Ελεγκτή ΓΟΚ που ρώτησα κάποια στιγμή για το ίδιο θέμα μου είχε πεί ότι σε μικτή τοιχοποιια χωρίς πάχος λιθοδομής 50 εκ. δεν ίσχυει. Οπότε η πρότασή μου είναι ρώτησε και πολεοδομία για να εισαι 100% σίγουρος. Αυτό που ενδεχομένως μπορείς να δείξεις στα σχέδια είναι 50 εκ. λιθοδομή, μόνωση και μια δρομική προς το εσωτερικο (πάχος 50+5+9=64 εκ) οπότε τα (5+9=14 εκ) θα είναι εντός του περιγράμματος της δόμησης έτσι κ αλλίως με το μοναδικό μειονέκτημα της κάλυψης ωφέλιμου χώρου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.