Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση νομιμότητας ακινήτου για Φ/Β 10kW


simosgns

Recommended Posts

Μακάρι να βγει η διευκρινιστική εγκύκλιος μπας και προχωρήσουν μερικές χιλιάδες αιτήσεις...

Να πω πάντως οτι κι εγώ νόμιζα πως ο ΓΟΚ Ν. 1577 1985, Άρθρο 23 με καλύπτει, αλλά εκεί αναφέρει ρητά για "εξαίρεση κατεδάφισης" (δηλαδή πρέπει να έχει ολοκληρωθεί και η γ' φάση που προέβλεπε ο νόμος Τρίτση) ενώ σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις τότε όλοι φθάνανε μέχρι τη β' φάση, δηλαδή έπαιρναν τη σφραγίδα για "αναστολή κατεδάφισης"...

Μου τα εξήγησε ένας μηχανικός και μου είπε επίσης οτι με το νόμο που ισχύει τώρα, δεν μπορώ να κάνω τίποτε καθώς έχουν καταργηθεί οι επιτροπές που προβλέπονταν με τον παλιό νόμο για να ολοκληρωθεί η γ' φάση...

Επίσης, στις συχνές ερωτήσεις για τη ρύθμιση των αυθαιρέτων με τον ισχύοντα νόμο, αναφέρει ρητά οτι δεν περιλαμβάνονται στις ρυθμίσεις αυτές όσοι έχουν ολοκληρώσει α' & β' φάση με το νόμο Τρίτση...

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά στην διευκρινιστική εγκύκλιο, θα εκδοθεί μάλλον την άλλη εβδομάδα.

 

Επικοινώνησα σήμερα με τη Γραμματεία για τις ΑΠΕ στο ΥΠΕΚΑ και μου είπαν οτι βγήκε η σχετική εγκύκλιος (και οτι με καλύπτει), ΑΛΛΑ ενώ την είχαν στείλει για δημοσίευση, την ανακάλεσαν για να προσθέσουν κι άλλες περιπτώσεις... :shock:

Τώρα από το 2012 και βλέπουμε!

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι καλησπέρα. Όσοι έχουν ακίνητα νομιμοποιημένα με τον ν. 77 ή 83 μπορούν να προχωρήσουν κανονικά. Προσωπικά το έχω ήδη προχωρήσει και περιμένω αν θα πιάσω το 0,55.

Link to comment
Share on other sites

Η αίτηση έγινε προς την ΔΕΗ Κορωπίου. Ο φάκελλος με τα δικαιολογητικά κατατέθηκε πριν ένα μήνα. Μόλις εκδόθηκε η νέα εγκύκλιος τότε ο φάκελλος πρωτοκολλήθηκε. Εν συνεχεία η ΔΕΗ ορίζει κάποιον εργολάβο της ΔΕΗ ο οποίος είναι υποχρεωμένος να πάρει τον πελάτη τηλέφωνο εντός 48 ωρών και να κανονίσουν ραντεβού για αυτοψία του ακινήτου. Στο ακίνητό μου, η αυτοψία έγινε μόλις εχτές και τώρα εύχομαι να προλάβω για την υπογραφή της σύμβασης με το 0,55. Εξ' όσων γνωρίζω, η ΔΕΗ είναι ήδη καλυμμένη με την τελευταία διευκρινιστική εγκύκλιο. Οπότε θα σε συμβούλευα να αποτανθείς απευθείας στην ΔΕΗ.

Link to comment
Share on other sites

Μα από το ΥΠΕΚΑ με πληροφόρησαν οτι η "νέα" διευκρινιστική εγκύκλιος ΔΕΝ εκδόθηκε γιατί τελευταία στιγμή την ανακάλεσαν για να προσθέσουν κι άλλες περιπτώσεις...

Έχεις εσύ κάποια εγκύκλιο (αριθμό, ημερομηνία, κείμενο) βάσει της οποίας ενήργησε η ΔΕΗ Κορωπίου;

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν δεν την έχω αλλά μόλις την πάρω στα χέρια μου θα σου δώσω τα στοιχεία. Θα σε συμβούλευα, για να μην χάνεις χρόνο, να επικοινωνήσεις και με την ΔΕΗ στην οποία εντάσσεται το ακίνητό σου.

Link to comment
Share on other sites

Είχες απόλυτο δίκιο. Η σχετική εγκύκλιος δεν έχει εκδοθεί ακόμη. Παρ'όλα αυτά, εξ' όσων γνωρίζω, η ΔΕΗ έχει προς το παρόν συμβιβαστεί και χρειάζεται μόνο την βεβαίωση εξαίρεσης κατεδαφίσεως ακινήτου όπως και στην δική μου περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Έχω επικοινωνήσει αλλά τη μια λείπει ο Προϊστάμενος, την άλλη είναι απασχολημένος και δεν εμφανίζεται στο τηλέφωνο, την τρίτη φορά μας είπε θα ρωτήσει να μάθει και να τον ξανακάλεσουμε από αύριο...

Έτσι κι αλλιώς δεν έχω ελπίδα να προλάβω τη φετινή τιμή από τη στιγμή που είχαν αρνηθεί να παραλάβουν το φάκελο, έστω και χωρίς αριθμό πρωτοκόλου...

Αυτό πάλι πώς γίνεται σε κάποια γραφεία της ΔΕΗ να τον παραλαμβάνουν και σε κάποια άλλα όχι; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μόλις κατόρθωσα και κλείδωσα το 0,55. Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους, μηχανικούς και μη, που διαθέσατε λίγο από τον χρόνο σας και ανταλλάξαμε γνώμες περί της εγκατάστασης των φ/β. Εύχομαι το καλύτερο δυνατό σε όποιον στοχεύει στην εγκατάστασή των. Για τυχόν διευκρινίσεις σχετικά με την διαδικασία της ΔΕΗ στην διάθεσή σας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.