Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόδοση ξύλων για τζάκι


ΟΩΝ

Recommended Posts

Επιστημονικά, ποιό είδος ξύλου έχει την καλύτερη απόδοση για (ανοικτό) τζάκι; Πεύκο, οξιά, δρυς, ελιά, πουρνάρι, άλλο;

Link to comment
Share on other sites

απο την προσωπική μου εμπειρία θα πω οτι το πεύκο καίγεται πολύ γρήγορα ενώ η ελιά αργά και σταθερά.

 

Άρα στο τζάκι μου θα έκαιγα ελιά.

Link to comment
Share on other sites

Έχει να κάνει το πόσο γρήγορα καίγεται ένα ξύλο με την σκληρότητά του; Έχω ακούσει ότι το πεύκο είναι "μαλακό" ξύλο, γι' αυτό καίγεται εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

υποθέτω ναι. Γιαυτό και τα αντικολλητά GL καίγονται πολύ δύσκολα.

Για τα φυσικά ξύλα θα παίζουν και τα υλικά που βρίσκονται μέσα στο κορμό πχ ρετσίνι κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Άρα στο τζάκι μου θα έκαιγα ελιά.

Kάνει φανταστική φωτιά και έχει καλή απόδοση.

Όμως αφήνει πάααρα πολλά κατάλοιπα στην καμινάδα, λες και ψήνεις κρέατα κάθε μέρα.

 

Επίσης πολύ καλό ξύλο για τζάκι, είναι το πουρνάρι, χωρίς "παρενέργειες".

Link to comment
Share on other sites

Για επιστημονική απάντηση ψάξε πίνακες με την θερμότητα καύσης (θερμογόνο δύναμη) των διαφόρων ειδών ξύλου.

Link to comment
Share on other sites

Στο τζάκι μου έχω κάψει όλα τα ξύλα από tick μέχρι συκιά -αυτή κάηκε σε χρόνο ντε τε- προχθές έκαψα ρίζα από μυρτιά η φλόγα ήταν μπλε ενώ άφησε ένα ευχάριστο άρωμα , τα σουηδικά έλατα λόγο θυλάκων αέρα που έχουν κάνουν μικρές εκρήξεις . Από τιμές(€) ανά τόνο τη ξέρεται ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στη μάντρα που πάω για καυσόξυλα, μού τα δίνει όλα στην ίδια τιμή (πεύκο, οξιά, δρυ, ελιά, πουρνάρι).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.