Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταβαση απο ΙΚΑ σε ΤΕΒΕ - Ηλεκτρολογος Μηχανικος ΤΕ


vassilis1973

Recommended Posts

Καλησπερα και καλως σας βρηκα,

μπαινω λοιπον κατευθειαν στο ψητο :

 

Ειμαι ηλεκτρολογος μηχανικος ΤΕ και δουλευω 5 χρονια και 9 μηνες σε ιδιωτικη εταιρεια ως ηλεκτρολογος με ασφαλιση ΙΚΑ.

Εχω και 3 χρονια προυπηρεσιας ως προγραμματιστης Η/Υ στο παρελθον.

 

Λογω της οικονομικης καταστασης που επικρατει σκεφτηκα να ασχοληθω και περαν του 8ωρου κανοντας δικες μου

δουλειες επανω στο αντικειμενο φυσικα.

Ετσι σκεφτηκα να γυρισω στο ΤΕΒΕ ανοιγοντας ετσι μπλοκακι παροχης υπηρεσιων.

Επειδη δε μπορω να βρω καθαρες απαντησεις στο internet μπορειτε να μου πειτε :

-τι ποσο θα πληρωνω στο ΤΕΒΕ (ΟΑΕΕ) και καθε ποτε?

-τι ποσο θα πληρωνω για ΦΠΑ (αν δεν κανω λαθος) και καθε ποτε?

-καθε ποτε αλλαζω κατηγορια εισφορας στο ΤΕΒΕ?υπαρχουν κατηγοριες και για τον ΦΠΑ?

-στο τελος του χρονου θα εχω επιστροφη φορου ή οχι απο την εφορια?

-μπορω να εχω και ΙΚΑ και ΤΕΒΕ?Εννοω να συνεχισω με το ΙΚΑ στην εταιρεια και να ανοιξω και ΤΕΒΕ για εργασιες εκτος εταιρειας?

 

Αυτη τη στιγμη η εταιρεια μου δινει μικτα 1643€ (1230€ καθαρα), μπορειτε να μου δωσετε παραδειγματα πανω στον μισθο μου?

Πχ, τι ποσο θα κοβω στον εργοδοτη μου, ποσα θα πρεπει να υπολογιζω για ΤΕΒΕ κτλπ

 

Σας ευχαριστω προκαταβολικα και θα επανελθω

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Και γιατί να φύγεις από το ΙΚΑ αφου μπορείς να μείνει στο ΙΚΑ και να πάρεις απαλλαγή από τον ΟΑΕΕ (παλιο ΤΕΒΕ)?

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Και γιατί να φύγεις από το ΙΚΑ αφου μπορείς να μείνει στο ΙΚΑ και να πάρεις απαλλαγή από τον ΟΑΕΕ (παλιο ΤΕΒΕ)?

Συναδερφε μπορεις να μου πεις τη διαδικαδια απαλλαγης απο το τεβε γιατι με ενδιαφερει???

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Τίποτα σπουδαίο απλά ανοίγεις ΤΕΒΕ (ΟΑΕΕ) και παίρνεις ένα χαρτί από την εταιρία σου πως απασχολείσαι μόνιμα εκεί με ένσημα.

Πήγαινε στον ΟΑΕΕ και ρώτα τους τι χρειάζεται για να πάρεις απαλλαγή. Δεν είσαι υποχρεωμένος να πληρώσεις στο ΤΕΒΕ παρά μόνο

τα χρήματα που σου ζητάει για εγγραφή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.