Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναλογία κιλών σιδήρου ανά κυβικό μπετόν σε οικοδομή με θεμελίωση ραντιέ.


Kleanthis_D

Recommended Posts

σιγή ασυρμάτου από τον καλλιτέχνη εκτός και έχει πάει να τις μετρήσει τώρα στα μαύρα σκοτάδια

Link to comment
Share on other sites

Ραντιέ το κάναμε γιατί πισίνα για πάπιες δεν ήθελα να έχω κάτω από το σπίτι.Θα κάνω κοτέτσι στο πίσω μέρος. :)

 

θετικό αυτό. άρα η κούτρα σου κατέβασε την φοβερή αυτή ιδέα.

 

Οι ματίσεις ήταν 2,85μ περίπου ( αν και στο σχέδιο να πω την πάσα αλήθεια 3.15 τις απεικονίζει )

 

οι ματίσεις της κοιτόστρωσής σου στο φ12 είναι 162εκ το ελάχιστο.

 

άρα τα 285εκ είναι καταρχήν 123εκ πάνω από το ελάχιστο όριο.

 

βέβαια μ******* είναι ο σιδεράς να έχει ρετάλια? εδώ είναι η ουσία. βέβαια από την άλλη ο σιδεράς δεν φταίει.

 

αυτός μπορεί να σου πει και 500χιλιόμετρα, θα τα βάλεις? το μήκος το καθορίζει ο μηχανικός, αν βέβαια ξέρει.

 

κατά πάσα πιθανότητα θα το έκανες καλύτερο κουμάντο αν είχε ασχοληθεί κάποιος με τα αναπτύγματα

 

χωρίς κατ' ανάγκη να είχε αποφευχθεί (βλέπε πρόβλημα με τα ρετάλια και ποιος τα χρεώνεται) σίγουρα όμως θα είχε περιοριστεί η ζημιά

 

Το θέμα είναι ότι έφερναν 6μετρα μονοκόμματα και άρχισα τα %$^%#^#%^#. :)

 

δεν το πρόσεξα αυτό. οπότε είναι λογικό που σου πιάσαν τον κώλο άμα ερχόντουσαν με 6μετρα.

 

άντε πες μας και την επιφάνεια και τα σίδερα που σου έφαγε η "ραντιέ"

 

μου 'λεγε κάτι εμπειρικά ο σιδεράς:50 εκ δεξιά κι αριστερά της κολώνας κτλ.

 

αυτό πιθανά αφορούσε τα δοκάρια σου (όχι ότι είναι και σωστό). για την ραντιέ δεν μιλάμε τώρα?

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Η αρχική προμέτρηση στο τεύχος των στατικών ( όπως είπαμε,τα είχε υπολογίσει με ΠΔ ) είναι 6 tn και αναλογία 82kg/m³.Εμένα μου έφτασε:11,7 tn.

 

Η επιφάνεια κοιτόστρωσης είναι 159m².

 

Αύριο σιδερώνω πλάκα οροφής ισογείου.8164 kg η προμέτρηση,9450 έφερε.Να πάρω το δίκανο ή να περιμένω τη νέα κυνηγετική;

Τα κολωνοσίδερα τι μήκος μάτισης θα έχουν; ( κάτι εμπειροτεχνικά 50Φ-70Φ ισχύουν ; )

Οψόμεθα φως...

 

αυτό πιθανά αφορούσε τον κάτω οπλισμό στα τα δοκάρια σου. για την ραντιέ δεν μιλάμε τώρα?

 

Ειλικρινά,για να καταλάβω τι μου έλεγε έπρεπε να είμαι μέντιουμ.Αυτό πρέπει να εννούσε.Ναι,για τη ραντιέ μιλάμε. :)

Edited by Kleanthis_D
Link to comment
Share on other sites

τα 50φ-70φ ισχύουν γενικά αλλά μην το πολύ αναλύσουμε αυτό τώρα

 

Η αρχική προμέτρηση στο τεύχος των στατικών ( όπως είπαμε,τα είχε υπολογίσει με ΠΔ ) είναι 6 tn και αναλογία 82kg/m³.Εμένα μου έφτασε:11,7.

 

12tn από τους οποίους οι 6tn είναι των συνδετήριων άρα μένουν 6tn για τη ραντιέ.

 

από τους 6tn των συνδετήριων να αφαιρέσουμε ας πούμε 1tn που ήταν το πελμα της μαλακίας της πεδιλοδοκού που σου έβαλε

 

άρα η ραντιέ σου έφαγε 7tn περίπου.

 

με 15tn περίπου έχω σιδερώσει 560m2 25άρι δάπεδο με φ12/15 αν αυτό σου λέει κάτι. και χωρίς ρετάλι ούτε ένα (1) εκ.

 

Αύριο σιδερώνω πλάκα οροφής ισογείου.8164 kg η προμέτρηση,9450 έφερε

 

έφερε 10tn για να σιδερώσει την πλάκα μόνο? μήπως έφερε όλα τα σίδερα που θα χρησιμοποιήσεις στην οικοδομή σου μέχρι τέλους?

 

τι να σου πω ρε φίλε. αν είναι έτσι όπως μας τα λες σε βρήκαν κοτόπουλο και σε μαδάνε. και δεν φταίνε κιόλας αυτοί.

 

αυτοί σίδερα πουλάνε, τι να κάνουν? κλέφτες να γίνουν. ας όψεται που έχεις τσακάλι μελετητή & επιβλέπων

Edited by sovatzou
Link to comment
Share on other sites

Καλά, ο μηχανικός σου που είναι σε όλη αυτή την ιστορία?

 

Εσύ κοντεύεις να γίνεις χαλίφης στη θέση του χαλίφη!

 

Απορώ..

 

Φαντάζομαι η ερώτηση σου είναι ρητορική.Αφού ξέρεις που είναι.:)

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι η ερώτηση σου είναι ρητορική.Αφού ξέρεις που είναι. :)

 

τι εννοείς ξέρει? νομίζεις ότι ο μηχανικός είναι για να διεκπεραιώσει την άδεια? αλλά καλά σας κάνουν και σας μαδάνε.

 

αντί να τον έχεις σούζα, μου σκας και emoticons με χαμογελάκια. ρε κοίτα εκεί να σώσεις ότι προλαβαίνεις και ας τα χαμογελάκια και τις ηλίθιες χαριτωμενιές

Edited by sovatzou
Link to comment
Share on other sites

τα 50φ-70φ ισχύουν γενικά αλλά μην το πολύ αναλύσουμε αυτό τώρα

 

 

 

12tn από τους οποίους οι 6tn είναι των συνδετήριων άρα μένουν 6tn για τη ραντιέ.

 

από τους 6tn των συνδετήριων να αφαιρέσουμε ας πούμε 1tn που ήταν το πελμα της μαλακίας της πεδιλοδοκού που σου έβαλε

 

άρα η ραντιέ σου έφαγε 7tn περίπου.

 

με 15tn περίπου έχω σιδερώσει 560m2 25άρι δάπεδο με φ12/15 αν αυτό σου λέει κάτι. και χωρίς ρετάλι ούτε ένα (1) εκ.

 

 

 

έφερε 10tn για να σιδερώσει την πλάκα μόνο? μήπως έφερε όλα τα σίδερα που θα χρησιμοποιήσεις στην οικοδομή σου μέχρι τέλους?

 

τι να σου πω ρε φίλε. αν είναι έτσι όπως μας τα λες σε βρήκαν κοτόπουλο και σε μαδάνε. και δεν φταίνε κιόλας αυτοί.

 

αυτοί σίδερα πουλάνε, τι να κάνουν? κλέφτες να γίνουν. ας όψεται που έχεις τσακάλι μελετητή & επιβλέπων

 

Το ποιοι φταίνε είναι μια ιστορία που δε θέλω να την αναλύσω εδώ.Σίγουρα δεν κακαρίζω.Και τα τσακάλια θα πιαστούν την ώρα που πρεπει.

Το πως τα κόψανε τα σίδερα είναι το ένα θέμα κι έχει να κάνει με τα ρετάλια και ποιος τα πληρώνει,όπως προείπες.

 

Τα 9450kg δεν είναι για όλη την οικοδομή.

 

τι εννοείς ξέρει? νομίζεις ότι ο μηχανικός είναι για να διεκπεραιώσει την άδεια? αλλά καλά σας κάνουν και σας μαδάνε.

 

αντί να τον έχεις σούζα, μου σκας και emoticons με χαμογελάκια. ρε κοίτα εκεί να σώσεις ότι προλαβαίνεις και ας τα χαμογελάκια και τις ηλίθιες χαριτωμενιές

 

Eσύ πράγματι κάνεις για μέντιουμΤα έχεις πει όλα πλην αυτού που ρώτησα στο θέμα.Ίσως είναι το στυλ σου.Ευχαριστώ για το χρόνο σου πάντως.

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Το πως τα κόψανε τα σίδερα είναι το ένα θέμα κι έχει να κάνει με τα ρετάλια και ποιος τα πληρώνει,όπως προείπες.

 

σύντροφε, τα 6μετρα λίγο έχουν να κάνουν με τα ρετάλια στην περίπτωση σου. ας φέρναν 12 ή 14μετρα και ας σιδέρωναν μονοκόμματα και ας τους πλήρωνες το ρετάλι που τους έμενε. εδώ έχει πέσει καραμπινάτο ξεπουπούλιασμα

 

τι διαστάσεις έχει η οικοδομή σου π.χ. 10μ*15μ?

 

Τα έχεις πει όλα πλην αυτού που ρώτησα στο θέμα.

στο θέμα σου έχω απαντήσει αποκλειστικά αλλά δεν παίρνεις χαμπάρι τι σου λέω.

 

τι σχέση έχουν τα κιλά ανά κυβικό με την περίπτωση σου? και έτσι να το πάμε πόσα κυβικά έριξες? 70? βγαίνει η θεμελίωση 170kg το κυβικό. ούτε γέφυρα να φτιάχναμε

 

αλλά είσαι ξεροκέφαλος.

 

αντί να εμπεδώσεις αυτά που σου λέω μπας και σώσεις αυτά που έρχονται, εσύ κοιτάς αυτά που είναι θαμμένα λες και θα τα ξηλώσεις.

 

αυτά πάνε, τα πληρώσες

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.