Μετάβαση στο περιεχόμενο

ανακαινιση εσωτερικου χωρου, ποτε χρειαζεται αδεια ; ενσημα ικα ;


michael_leit

Recommended Posts

καλη χρονια σε ολους με υγεια και παλι και σας ευχαριστω για το χρονο σας

 

Ikaros13:

αν σεβοταν εστω και λιγο τους γειτονες μαζι και εμενα, δεν θα δουλευε απο την ωρα που αρχιζει η ωρα κοινης ησυχιας μεχρι τις 18:00 οπου τοτε αποφασιζει να

ξεκουραστει και μετα να ξανααρχισει στις 20:00 αν εχει κουραγιο, εγω γυρναω απο την δικη μου δουλεια στις 19:00 ή στις 20:00 και οπως καθε ανθρωπος

που γυρναει στο σπιτι του θελω να ησυχασω ! δεν θα δουλευε ΚΑΘΕ σαββατοκυριακο απο τις 8:30 το πρωι, 15Αυγουστο, Χριστουγεννα, 2η μερα Χριστουγεννων,

Πρωτοχρονια..

και για να απαντησω στην ερωτηση σου, οχι δεν θα ειχα ανοχη γιατι αυτο κραταει 6 ολοκληρους μηνες με αγνωστο μελλον και μιας

και ο τυπος το σπιτι του εχει περισσοτερα εργαλεια παρα επιπλα, μιας και η οικογενεια μου ειναι κυριολεκτικα στα προθυρα νευρικης κρισης

πρεπει να βρω καποιο τροπο να προστατευτουμε πριν μας παρουν με ζουρλομανδυα...

 

'ΑΑΡΗΣ' :

δυστυχως στον εσωτερικο κανονισμο δεν αναφερει κατι τετοιο μιας και ειναι πολυ παλιος, η πολυκατοικια απο το 1973, φαντασου οτι

στο συμβολαιο ας πουμε δεν υπαρχει κατοψη, μονο ποσα δωματια υπαρχουν και πως χωριζονται νομιζω.

 

Myri :

πριν με κρινεις ως κακο και χωρις ανοχη, σκεψου πως θα ηταν να τον εχεις εσυ 6 μηνες, χωρις να ξερεις (διοτι ουτε ο ιδιος ξερει)

ΠΟΤΕ θα τελειωσει, και να σου κανει και πολεμο

Πρεπει δηλαδη να μετακομισω ?

Εγω αν εκανα ανακαινιση, θα μαζευα πρωτα τα χρηματα, θα εφερνα 2-3 μαστορους που θα δουλευαν 2-3 βδομαδες ? 1 μηνα ? σε εργασιμες

μερες και ωρες και θα τελειωνε, αλλιως ΔΕΝ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΚΑΘΟΛΟΥ

ο τυπος ειναι χομπιστας, αν μολις τελειωσει αυτη την ανακαινιση, αποφασισει οτι δεν του αρεσει κατι και αρχισει απο την αρχη?

θα με φιλοξενησεις ? :mrgreen:

 

Konstantinos_0711 :

η ιδια ερωτηση που εκανα παραπανω για τους 6 μηνες και το αγνωστο μελλον ισχυει και για σενα.

το σπιτι μου ειναι ακριβως το ιδιο οπως ειναι και στα χαρτια, αν τωρα θελουν να μου κοψουν προστιμο για το βαψιμο και για το a/c

γιατι ειναι τα μονα που μπορουν να μου πουν, ας το κανουν

αληθεια οι δουλειες που αναλαμβανετε κρατανε 6 μηνες ΚΑΙ ? ??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οσον αφορά τον θόρυβο από εργασίες ή οτιδήποτε σε ώρες κοινής ησυχίας, αρμόδια για να τον συνετίσει (αφού δεν παίρνει χαμπάρι από παρατηρήσεις δικές σου ή ενοίκων) είναι η αστυνομία. Πρέπει να γίνεις κακός δεν γίνεται αλλιώς. Για τις υπόλοιπες ώρες έχεις θέμα.....

Κάποτε στην πολυκατοικία της κοπέλας μου ο από πάνω έβαζε στη διαπασών μουσική κάθε μέρα 8-10 το απόγευμα. Ξέρεις ηλεκρικές κιθάρες κτλ...Το τι παρατηρήσεις κτλ δεν χρειάζεται να σου αναφέρω. Τίποτα αυτός, σου λέει δεν είναι ώρες κοινής ησυχίας. Αντε πιάστον...Δεν ξέρω την κατάληξη γιατί χώρισα... :mrgreen:

Στην περίπτωσή σου έχεις να κάνεις όπως τον περιγράφεις με "χομπίστα" μάστορα. Εχει μετατρέψει το διαμέρισμα σε εργοτάξιο και του δίνει και καταλαβαίνει. Αν πχ λέω τώρα έχει κάνει αλλαγή χρήσης από κατοικία σε εργαστήρι, θα πρέπει να έχει και την ανάλογη άδεια. Τώρα, αν είναι ψυχάκιας και του αρέσει να μαστορεύει....πρόβλημα. Εκει που μπορείς να τον πατήσεις είναι σε ώρες κοινής ησυχίας, αστυνομία, μηνύσεις κτλ. Μπορεί να φοβηθεί, απογοητευτεί και να παρατήσει το άθλημα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν αμφισβητεί ότι σου έχουν σπάσει τα νεύρα και ότι σας έχει διαλύσει την ψυχολογία με τα σβουράκια του και τα σφυριά του... Μου έχει τύχει και εμένα κάτι ανάλογο και είχα φρικάρει, και όλα αυτά μάλιστα δεν γίνονταν σε ώρες κοινής ησυχίας.

Η λύση θα δοθεί στα δικαστήρια. Φώναξε (εσύ προσωπικά ή ο διαχειριστής εκ μέρους όλων) την αστυνομία 1,2,3... φορές και μετά μήνυση (νομίζω οτι αν δεν συμμορφωθεί μετά από κάποιες φορές, του κάνει μήνυση η αστυνομία από μόνη της).

Φίλε μου απευθύνσου σε δικηγόρο, το φόρουμ των μηχανικών δεν νομίζω ότι σε καλύπτει. Το πρόβλημά σου δεν είναι τεχνικής φύσης αλλά καθαρά νομικής. Δεν έχει σχέση το αν κατά μέσο όρο αυτές οι δουλειές κρατάνε ένα μήνα ή ένα χρόνο, αν χρειάζεται ΙΚΑ ή άδεια. Το πρόβλημά σου είναι ο θόρυβος και κατά την γνώμη μου είναι λάθος να χρησιμοποιήσεις την πολεοδομία ως εκβιαστικό μέσο. Είναι σαν εγώ, επειδή μου έφαγες την γκόμενα, να σου στείλω το ΣΔΟΕ να σου ψάξει το μαγαζί. Άλλωστε θα έχεις υποψιαστεί μέχρι τώρα ότι και άδεια να είχε, πάλι Πρωτοχρονιά και Κυριακές θα δούλευε.

Link to comment
Share on other sites

Myri :

πριν με κρινεις ως κακο και χωρις ανοχη, σκεψου πως θα ηταν να τον εχεις εσυ 6 μηνες, χωρις να ξερεις (διοτι ουτε ο ιδιος ξερει)

ΠΟΤΕ θα τελειωσει, και να σου κανει και πολεμο

Πρεπει δηλαδη να μετακομισω ?

Εγω αν εκανα ανακαινιση, θα μαζευα πρωτα τα χρηματα, θα εφερνα 2-3 μαστορους που θα δουλευαν 2-3 βδομαδες ? 1 μηνα ? σε εργασιμες

μερες και ωρες και θα τελειωνε, αλλιως ΔΕΝ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΚΑΘΟΛΟΥ

ο τυπος ειναι χομπιστας, αν μολις τελειωσει αυτη την ανακαινιση, αποφασισει οτι δεν του αρεσει κατι και αρχισει απο την αρχη?

θα με φιλοξενησεις ? :mrgreen:

βρε ανθρωπέ μου δεν σε λέω κακό, όλο το δικιο έχεις

στο ξαναειπα είναι ΒΛΑΚΑΣ (=δεν καταλαβαίνει το συμφέρον του)

 

απλά το θεωρω πιο 'έξυπνο' από μέρους σου να δείξεις ανοχή διότι

  1. μια μέρα θα χρειαστείς και εσύ την ανοχή του (πχ θα κάνεις ανακαίνιση)
  2. ο τύπος θα ανοίξει μεγαλύτερη 'βεντέτα' πχ θα σου βάζει αντι για μαστόρια μουσικές κάθε μέρα κλπ

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

παιδια ευχαριστω και παλι

 

σε μια αναγνωριστικη 'απειλη' μεσω του διαχειριστη χτες, οτι θα φωναξω πολεοδομια και ικα, σταματησε μεν χτες το σβουρακι που τρελλανε

τη μητερα μου 17:00 με 18:00, και δεν εκανε κατι αλλο μεχρι το βραδυ, απαντησε δε οτι δεν εχει προβλημα και οτι ειναι καθ'ολα νομιμος...

πιστευω οτι ηταν λογια μιας και δεν εχει δει και απο εμας καμια 'πραξη'.. αρα δεν 'φοβαται' ακομα

 

Ikaros 13 : αν σεβοταν τις ωρες κοινης ησυχιας και λιγο αφηνε και κανα σ/κ να εχουμε ησυχια θα ειχα περισσοτερη ανοχη,

αλλα ναι μεν ηρθε να μας τρελλανει, ανοιξε ΚΑΙ τον πολεμο...

δεν προκειται να εχει κανει αλλαγη χρησης, απλα βαζει στην πραξη ολα οσα εχει μαθει απο παλιοτερα παρατηρωντας

μαστορους (η γλωσσα του πηγαινε ροδανι στις αρχες που ηθελε να μας καλοπιανει) αρα ναι ειναι 'χομπιστας' και αυτο με

τρομοκρατει περισσοτερο !

 

Konstantinos_0711 :

οπως ισως να εχεις καταλαβει, δεν θελω να εκδικηθω, ουτε να λαβω χρηματα, ουτε τιποτε αλλο,

απλα θελω να ξαναβρουμε την ηρεμια μας πριν εισαχθουμε σε καμια νευρολογικη κλινικη...

απλα ειμαι απελπισμενος και ψαχνω Ο,ΤΙ θα μπορουσε να σταματησει τον εφιαλτη μου ΑΜΕΣΑ

γι'αυτο ειπα να καταφυγω και στις δικες σας συμβουλες και τη δικια σας εμπειρια

 

myri:

αν αναγκαστω να φυγω απο το σπιτι μου (και πιστεψε με ειναι θεμα ημερων πια)

και παω να νοικιασω καπου για μερικους ισως μηνες, εχω δει ενα πολυ ωραιο ηχοσυστημα

200 watt RMS με ενα πολυ ομορφο subwoofer, το οποιο θα ερχομαι θα το ανοιγω, θα φευγω

και θα επιστρεφω να το κλεινω μετα απο κανα 2ωρο, παντα ΟΧΙ σε ωρες κοινης ησυχιας,

αλλα μετα τις 6-7 το απογευμα που κουραζεται και σταματαει.

το παρκε στο δωματιο μου που ειναι πανω απο το δικο του πιστευω θα με βγαλει ασπροπροσωπο απο θεμα

μεταδοσης του ηχου !

:mrgreen:

 

 

μου συστησαν να του κανω εισαγγελικη παραγγελια, να τον καλεσουν στο τμημα για συστασεις,

λεω να αρχισω ετσι και βλεποντας και κανοντας...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, άσε τα "μου σύστησαν", "ένα παιδί μου είπε", "θέλω τη συμβουλή σας" κλπ.

Αφού το πράγμα δεν λύνεται με απλή συνεννόηση, πήγαινε σε δικηγόρο. Μόνο αυτός μπορεί να σε καθοδηγήσει σωστά (εξώδικη όχληση, μηνύσεις κλπ).

Συχνά νομίζουμε ότι τα ξέρουμε όλα και κάνουμε διάφορους τσαμπουκάδες, με κίνδυνο πολλές φορές να χάσουμε το δίκιο μας.

Ειλικρινά σου μιλάω, κάποια θέματα είναι νομικά λυμμένα εδώ και δεκαετίες. Μην πας να ανακαλύψεις τον τροχό μόνος σου. Θα μπλέξεις και μετά θα κλαις.

Θα μου πεις, ο δικηγόρος θέλει λεφτά. Αλλά και ο μηχανικός που τελικά θα βάλεις να ψάξει την υπόθεσή σου όταν ξεκινήσεις τον πόλεμο μέσω πολεοδομίας θα θέλει λεφτά.

Ε, στο τσάμπα δεν λύνονται τα προβλήματα.

Edited by Konstantinos_0711
Link to comment
Share on other sites

δυστυχως το χειρότερο σε αυτην την υπόθεση δεν είναι η φαρσαρία

είναι πως έχει 'κακό γειτονα'

 

σήμερα είναι οι επισκευες, αυριο θα είναι η μουσική, μεθαυριο κάτι άλλο ...

Link to comment
Share on other sites

Konstantinos_0711

δυστυχως εκει που εχουμε φτασει εχεις δικιο...

εν αρχη εκανα αυτη την εισαγγελικη παραγγελια, θα τον καλεσουν στο τμημα μεσα στη βδομαδα για συστασεις..

καλεσα επισης αστυνομια σημερα στις 4:30 και ευτυχως ηρθαν μεχρι τις 5:00, οπου ακουσα οτι τουσ ειπε οτι

κανει 'καθαριοτητες' !!!! εχω να ακουσω τη λεξη 'καθαριοτητες΄απο το στρατο !

θα συνεχισω να τους φωναζω, θα σκεφτω πολυ σοβαρα πλεον για εξωδικο και βλεποντας και κανοντας..

 

myri:

αυτο που ειπες ειναι το πιο σωστο και αυτο που με φοβιζει περισσοτερο..

ειχαμε μια ησυχη (τουλαχιστον στο θεμα πολυκατοικια) ζωη και ξαφνικα ηρθε ο βαρβαρος

και μαλιστα ειναι και ιδιοκτητης...

Link to comment
Share on other sites

Καθαριότητα...χαχαχαχα. Την επόμενη φορά θα πει ότι κάνει αποψίλωση...

Σοβαρά τώρα, ο άνθρωπος ανήκει στην κατηγορία του "κακού γείτονα" δυστυχώς. Υπάρχουν πολύ τέτοιοι που δημιουργούν προβλήματα στους ενοίκους, σύνηθες πρόβλημα στις πολυκατοικίες (λόγο και της αμεσότητας). Καλά έκανες και αντέδρασες έτσι, πιστεύω να συνετιστεί, τι διάλο. Μην ξεχνάς ότι πρόκειται για το σπίτι σου.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε Ikaros13 δυστυχως τα πραγματα ειναι ακριβως οπως τα λες.. ο χειροτερος γειτονας

 

φαντασου οτι τωρα η κυρια του βαζει τα παιδια να τρεχουν και να φωναζουν ολο το μεσημερι,

συν του οτι αυτο το σ/κ ο κυριος ξεκινησε τις εργασιες απο τις 6:00 το πρωι !! και πηγε μεχρι

τις 16:00 οπου σταματησε (μαλλον κουραστηκε) και εκανε παλι μετα τις 18:00 που μαλλον ειχε

ξεκουραστει...

ειμαστε ετοιμοι να παμε να νοικιασουμε κανα σπιτι για 2-3 μηνες αν συνεχισει αυτο...

δεν μπορουμε να παρουμε τα ποδια μας απο τη συνεχη συγχηση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.