Μετάβαση στο περιεχόμενο

DOW ή φελιζόλ


mkara

Recommended Posts

άδειος 3ος όροφος μπορεί να ντυθεί η πλάκα με dow ή φελιζολ έτσι ώστε να μη βγαίνει η ζέστη από τον 2ο(κατοικήσιμος όροφος);;;

 

 

κάποιος συνάδελφος που να ξέρει ρε παιδιά;

Edited by mkara
Link to comment
Share on other sites

Ιδιοκτησιακώς, ο 2ος με τον 3ο τι σχέση έχουν?

Δηλαδή, έχει το δικαίωμα ο ιδιοκτήτης του 2ου να επέμβει στον 3ο?

 

Ο 3ος είναι κλειστός με κουφώματα? (ΜΘΧ)

 

Πάντως η διογκωμένη πολυστερίνη συγκρατεί μια μικρή ποσότητα υγρασίας στην μάζα της όταν βρέχεται (Αυτό να έχεις υπόψη σου αν θέλεις να τοποθετήσεις φελιζόλ πάνω σε πλάκα και αυτό θα βρέχεται)

 

Ακόμα η εξηλασμένη πάσχει στο θέμα της ηλιακής ακτινοβολίαςΜία λύση (με τους τοίχους ως θερμογέφυρες όμως) είναι να τοποθετηθεί μία οποιαδήποτε μόνωση στην οροφή του 2ου και να κλειστεί με γυψοσανίδα.

Θα χρειαστούν τροποποίηση οι ιματιοθήκες.

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

δικα μου και τα δυο. δεν υπαρχει τετοιο θεμα

το προβλημα μου ειναι αν κραταει εστω και λιγο την θερμοτητα γτ εχω μεγαλες απωλειες

 

κουφωματα δεν εχει.τα ανοιγματα ειναι κλειστα με σανιδια χωρις ομως να μπαινει νερο

 

ευχαριστω για τη βοηθεια

 

αν ξερεις κατι παραπανω πες μου μπας και γλυτωσω τπτ

Edited by mkara
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ:

Να γεμίσεις το δάπεδο του 3ου με στρώση υγρής πολυουρεθάνης.

 

Δεν γνωρίζω αν χρειαστεί κάποια επικάλυψη πάνω από την πολυουρεθάνη για να μην διαλύεται με τον χρόνο.

Εξώστες έχει ο 3ος? Οι εξώστες έχουν το μειονέκτημα να δουλεύουν σαν ψύκτρες

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι πολύ δύσκολο να κάτσεις και να θερμομονώσεις τους εξώστες

αυτοί θα άγουν την θερμότητα από την πλάκα - οροφή του 2ου ορόφου προς το περιβάλλον.

 

Δηλαδή μπορεί εσύ να μονώσεις το δάπεδο του 3ου,

αλλά η ζεστή οροφή του 2ου (ή μάλλον το τμήμα της οροφής του 2ου που θερμαίνεται) θα αποβάλλει την θερμότητα μέσα από το κρύο δάπεδο του εξώστη του 3ου. Εξώστης και πλάκα είναι μονολιθικά συνδεδεμένα και ανταλλάσουν θερμότητα.

 

Το πιο αποδοτικό θα ήταν να μονώσεις (με πετροβάμβακα, διογκωμένη ή εξηλασμένη πολυστερίνη)εσωτερικά την οροφή του 2ου και να κλείσεις την μόνωση με τσιμεντοσανίδα

και παράλληλα να γεμίσεις και το δάπεδο του 3ου με υγρή πολυουρεθάνη.

Link to comment
Share on other sites

Το πιο αποδοτικό θα ήταν να μονώσεις (με πετροβάμβακα, διογκωμένη ή εξηλασμένη πολυστερίνη)εσωτερικά την οροφή του 2ου και να κλείσεις την μόνωση με τσιμεντοσανίδα

και παράλληλα να γεμίσεις και το δάπεδο του 3ου με υγρή πολυουρεθάνη.

 

Η υγρή πολυουρεθάνη με την επικάλυψη της στον 3 ,θα σου κοστίσει περίπου 20 ευρωπουλάκια το τ.μ. ...και αργότερα όταν μελλοντικά θα τον χρησιμοποιήσεις???

Όσον αφορά την οροφή του 2ου μάλλον αναφέρεσαι σε γυψοσανίδα και πετροβάμβακα τουλάχιστον 40mm kai 40 Kg/τμ. Η τσιμεντοσανίδα εσωτερικά εκτός από το αυξημένο κόστος περίπου 13 ευρώ το τμ,σε τι θα βοηθούσε εξαιρετικά?

Edited by miltos
Διαγραφή τμήματος παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

γι αυτο σκεφτηκα κατι απλο απλα να εδραζεται στο πατωμα του 3ου και να το βγαλω οταν το αποπερατωσω.

 

αλλα κραταει τπτ;

 

το δοκιμασα σε 2 δωματια μονο και ειδα διαφορα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.