Μετάβαση στο περιεχόμενο

τακτοποιηση χωρις ποσοστα συνιδιοκτητων


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα σας, έχω την εξής περίπτωση εντός σχεδίου σε άρτιο και οικοδομήσιμο οικόπεδο υπάρχουν 4 συνιδιοκτήτες, δεν υπαρχει κανενα συμβολαιο, με ορισμο ποσοστων και καμια οικοδομική αδεια. το σχέδιο πόλης λανθασμένα δίνει το όνομα μονο του ενός ιδιοκτήτη. Εγώ τώρα που θέλω να κάνω τακτοποίηση στον ένα ιδιοκτήτη τι ποσοστά θα δηλώσω στο πρόγραμμα αφού δεν υπάρχουν?

Link to comment
Share on other sites

Το οικόπεδο αυτό πώς έχει έρθει στην ιδιοκτησία τους; Είναι συγγενείς; Δεν είναι ακριβώς δουλειά σου, αλλά πρέπει να βρεθούν διαθήκες, αποδοχές κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Το οικόπεδο το έχουν 4 αδέλφια και το σχέδιο πόλης δινει τον ενόν αδελφο.

Σε μια πρόχειρη ερεύνα έχει αποκτηθει απο τον πατέρα του και υπάρχουν κάποια ιδιωτικά συμφωνητικά τα οποία δεν έχουν καμιά απολύτως άξια αφού δεν ειναι τίτλοι.

Καμιά ιδέα έχουμε?

Link to comment
Share on other sites

Το σχέδιο πόλης νομίζω δεν έχει καμία σχέση.

Τα συμφωνητικά πράγματι δεν έχουν ιδιαίτερη ισχύ.

Στα χέρια τους πως περιήλθε: με διαθήκη που φαίνεται τι αφήνει στον καθένα

ή χωρίς να φαίνεται ή χωρίς καθόλου διαθήκη, οπότε (αν δεν υπάρχει και μαμά ή/και κανένας κρυμμένος αδερφός στο υπόγειο) ανήκει εξ αδιαιρέτου και στους τέσσερις κατά το 1/4;

Link to comment
Share on other sites

Για την πραγματική ιδιοκτησία μάλλον πρέπει να γίνει διορθωτική πράξη, για τον 4014 αρκεί ο φερόμενος ιδιοκτήτης.

Link to comment
Share on other sites

Μα ελα που ο πελατης μου δεν αναφερεται πουθενα,οποτε εγω του δηλωνω στο συστημα ποσοστο 100% και αποτυπωνω ολοκληρο το οικοπεδο; Αυτο δεν μου φαινεται κ πολυ ορθο διοτι εαν πεσουμε στο 5% τι θα κανουν οι υπολοιποι θα με κυνηγανε δικαστικα;

Link to comment
Share on other sites

Τι σημαίνει δεν αναφέρεται πουθενά...;

Για το ποιος είναι ιδιοκτήτης και κατά πιο ποσοστό είναι υπεύθυνος ο φερόμενος ιδιοκτήτης και όχι εσύ. Καλύτερα όμως να φυλάς τα ρούχα σου...

Κατ αρχάς να σου ξεκαθαρίσει, έστω προφορικά, ο ιδιοκτήτης το τι και σε ποιους και από πού τους ανήκει. Με τα ποσοστά σε παρούσα φάση δεν υπάρχει πρόβλημα. Κάποιος τρελαμένος συμβολαιογράφος μπορεί να κολλήσει όμως, αφού προς το παρόν ζητάνε ακόμα και το πεντασέλιδο της οριστικής υπαγωγής. Όσο πιο ακριβές τόσο το καλύτερο...

Ύστερα, εφόσον είναι συνιδιόκτητο να ξεκαθαρίσει κατά πόσο οι υπόλοιποι είναι σύμφωνοι με τη διαδικασία. Από όλους να πάρεις Υπ.Δηλώσεις συναίνεσης που να φαίνονται και τα ποσοστά συνιδιοκτησίας τους και να γίνεται σαφές ότι 1. δεν παραιτούνται των δικαιωμάτων τους από το οικόπεδο (για να καλυφθούν), αλλά και 2. ότι παραχωρούν το δικαίωμα χρήσης της κατασκευής στο δικό σου (για να έχει και αυτός κάτι στα χέρια, μην το πληρώσει αυτός και τρέξουν να του το πάρουν).

Αν δεν είναι σύμφωνοι όλοι, on the record σου προτείνω να του πεις ότι τυπικά δε γίνεται. Off the record κάνε ότι λαμογιά θες, αν δεν υπάρχει και συμβόλαιο να ελέγξεις δε θα μπορεί να σου ρίξει ευθύνες κανένας. Θα δηλώσεις εξαπατημένος και εσύ... Έχει το ρίσκο του, ζύγισέ το και προχώρα ανάλογα...

Edited by sagiasd
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.