Μετάβαση στο περιεχόμενο

κατατμηση μπορούμε να κάνουμε ?


Recommended Posts

 

Οι μελετητές των ΠΕ πάντα εξετάζουν τις συνεχόμενες ιδιοκτησίες του ίδιου προσώπου ως ενιαία ιδιοκτησία ασχέτως του τρόπου και του χρόνου κτήσεως κυριότητας.

 

 

Όχι πάντα... εμείς στην εταιρία που είμαι, ποτέ δε το κάνουμε αυτό. Διαφορετικοί τίτλοι -> διαφορετική ιδιοκτησία. Δε μπορείς εκ των πραγμάτων να τις αντιμετωπίσεις ενιαία λογω ιδιοκτήτη 10-3-82 (αν είναι διαφορετικός για κάθε ιδιοκτησία). Ο αναφερόμενος μελετητής αξίζει τα συγχαρητήρια μου...

Link to comment
Share on other sites

Nαι agios είμαι απόλυτα σίγουρος αφού εχω συλλέξει αρκετό στοιχεία, οχι σύμφωνα με τον πίνακα της π.ε δεν ρυμοτομείται τίποτα.

Με το κτηματολόγιο που είχα μιλήσει μου ανέφεραν οτι εξετάζουν μόνο το νομικό κομάτι.

Επίσης το αγροτεμάχιο ήταν κληροτεμάχιο οπότε pseirak δεν θα μπορούσαν οι τιτλοι να ειναι διαφορετικοί. ( με την λογική ότι στα κληροτεμάχια δεν κάναμε κατάτμηση)

Μήπως ο προηγούμενος μηχανικός έκανε τσάμπα την διόρθωση ή εγω κάτι χάνω ?

Link to comment
Share on other sites

Κάτι χάνεις σίγουρα.

Μήπως η κυρωμένη ΠΕ είναι τόσο πρόσφατη που δεν έχει καταχωρηθεί στο κτηματολόγιο?

Δεν μπορεί να αποτυπώνει η ΠΕ ένα οικόπεδο και στο κτηματολόγιο να αποτυπώνονται δύο. Από τη στιγμή που η ΠΕ είναι κυρωμένη δεν υφίστανται οι παλιές ιδιοκτησίες κι αμιλάμε για "νέα" ιδιοκτησία που είναι το οικόπεδο των 1000τ.μ.

Όσον αφορά τον pseirak, έχεις δίκιο σε αυτό που λές, μάλιστα είχα σκεφτεί αρχικά να γράψω: "σχεδόν πάντα" αλλά το άφησα. Αυτό όσον αφορά το πως αποτυπώνεις τις αρχικές ιδιοκτησίες. Μη μου πείς όμως ότι σαν μελετητές θα δώσετε δύο διαφορετικά τελικά οικόπεδα ε? Αυτό το θεωρώ λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.