Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετο εντός Ισχύοντων Όρων Δόμησης Γ' φάση 1337 ή Αδεια ;


Recommended Posts

1) Σίγουρα πρώτα 4014 και μετά γ' φάση (εάν γίνεται...)

2) Όχι, ρώτα στην πολεοδομία :confused:

3) Αυτό, αφού πας στην πολεοδομία, έλεγξέ το και ενημέρωσέ μας

4) Συγκρίνοντας με το Δ; Ούτε το 1,2 , ούτε το 0,6 επαρκεί. Πού είναι ο προβληματισμός; Για τη γ' φάση δε νομίζω ότι πρέπει να τηρούνται οι όροι δόμησης, πόσο μάλλον οι σημερινοί. Ρώτα στην πολεοδομία καλύτερα. :confused:

5) Τι εννοείς για γ' φάση. Φαντάζομαι θα απαιτηθούν αμοιβές για αποτύπωση κλπ σα νομιμοποίηση αυθαιρέτου. Ρώτα στην πολεοδομία... :confused:

 

Εν κατακλείδι δε ξέρω να σου πω και τίποτα, αλλά για το συγκεκριμένο ζήτημα του 1337 που είναι αρμόδιες οι πολεοδομίες, καλύτερα να ρωτήσεις εκεί!

Μετά ενημέρωσέ μας, να μάθουμε και εμείς τίποτα... :grin:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συνάδελφοι καλημέρα.

Έχω και εγώ μια περίπτωση αυθαιρέτου που είχε περάσει α᾽και β᾽ φάση του Ν 1337 και τώρα που κάνω την γ᾽ φάση μου ζητάνε Διάγραμμα κάλυψης.

Το πρόβλημά μου όμως είναι το εξής. Κάνωντας το Δ.Κ. βλέπω ότι έχω πρόβλημα με ιδεατό στερεό και κάλυψη (βάσει εγκεκριμένης αδείας επιτρεπόμενη 70% και εγώ έχω 100%).

Διάβασα όλα όσα έχετε γράψει αλλά έχω το εξής ερώτημα. Το δ.κ. μας το ζητάνε βάσει κάποια διάταξης ή κάθε πολεοδομία λέει τα δικά της. Γιατί αν δεν υπάρχει τέτοια διάταξη θα έχω κάπου να πατήσω για να μν το υποβάλλω.

Χίλια ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Έχω ένα αυθαίρετο που έχει ολοκληρωθεί (α κ β ) φάση του 1337/83

Στο τοπογραφικό που δόθηκε στην β φάση απ το μηχανικό δεν δείχνει βεράντα 38,67 στην κάτοψη όμως την δείχνει σε λιωμένη κατασκευή 81,6τμ και δεν δείχνει την πραγματική απόσταση από τα όρια 1,90 τη δείχνει 2,50 .

Θέλω να προχωρήσω στην 3 φάση

Μου ζήτησαν

1.ΑΙΤΗΣΗ

2.ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

3.ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ

5.2 σειρές ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΩΝ (ενώ έχουν υποβληθεί στη β φάση)

6. ΔΗΛΩΣΗ ΑΝΤΟΧΗΣ (ενώ έχουν υποβληθεί στη β φάση)

8. ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟ ΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΚΑΛΥΨΗΣ

Μετά τα παραπάνω βγαίνει απόφαση Νομάρχη.

Ποια η καλύτερη λύση να προχωρήσω???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.