Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις αμφισβητούμενης νομιμότητας


Recommended Posts

θα ήθελα την βοήθεια σας στα παρακάτω προβλήματα μου

έχω ένα γείτονα που σε ένα οικόπεδο 400 τετραγωνικών μέτρων εκτός σχεδίου που εφάπτεται σε αγροτικό δρόμο το 1986 έκανε μια κατασκευή 2 ορόφων που είναι κοντά στα 120 τετραγωνικά ο κάθε όροφος ,,μετά από καταγκελια μου το 2011 η πολεοδομία μου είπε το έξις κούφο ότι έκτισε νόμιμα με μια βεβαίωση του προέδρου που λέει ότι το οικόπεδο του το 1986 ήταν εντός σχεδίου αλλά τώρα δεν είναι τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση

2 έχω ένα γείτονα όπου με την ανοχή του πατέρα μου εδώ και 30 χρόνια έχει ε παράθυρα στο σύνορο μας η πολεοδομία του έκοψε ένα πρόστιμο 500 εύρο για διατηρήσει κάθε χρόνο ,,πως μπορώ να τα κλίσω γιατί με ενοχλούν

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη αν η πολεοδομία λέει πως είναι νόμιμο είναι νόμιμο δεν μπορείς να κάνεις κάτι γι' αυτό.

Για τα παράθυρα σήκωσε ένα πέτασμα ή κανένα αναρριχώμενο να μην σε βλέπει, ούτε εκεί μπορείς να κάνεις κάτι άλλο...εκτός από το να του μιλήσεις και να βρείτε μια λύση μαζί...γείτονας σου είναι

Link to comment
Share on other sites

Όσο για την πολεοδομία δεν είχε ποτέ σχέδιο στο φάκελο της οικοδομείς που να δείχνει ότι το οικόπεδο είναι εντός ,,μόνο με την βεβαίωση του προέδρου πήρε άδεια ????

όσο για τα παράθυρα το σχέδιο ποτέ δεν ανάφερε παράθυρα Δεν μπορώ να κάνω τίποτα δηλαδή

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος γιατι δεν ξέρω λεπτομέρειες...μπορείς να πας στην πολεοδομία και να αναζητήσεις τον φάκελο και να τον δεις ή να βάλεις ένα μηχανικό να τον βρει και να σου πει τη γνώμη του, περίεργο ακούγεται, μήπως είναι περίπτωση νόμου Τρίτση και εννοείς εξαίρεση νομάρχη; Αλλά πάλι θα υπήρχε τοπογραφικό. Πάντως δεν έχω ξανακούσει εντός σχεδίου να γίνεται εκτός.

Για τα παράθυρα εφόσον πληρώνει πρόστιμο είναι καλυμμένος γι' αυτό σου πρότεινα να βρείτε μια λύση μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.