Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξοπλισμος


Recommended Posts

Φίλε Κrisos...η συμβουλή μου είναι η εξής. Βρές έναν τοπογράφο να σου πεί 10 tips για GPS,γιατί είναι μηχανήματα του διαβόλου,μπορούν να κάνουν την ζωή σου πιό εύκολη με σωστό χειρισμό,αλλά αν δεν έχεις τουλάχιστον ένα βασικό θεωρητικό υπόβαθρο μπορούν να σε εκθέσουν χωρίς να πάρεις μυρωδιά..Επίσης να ξέρεις πάντα πως καλή μαγκιά το gps,αλλά χρειάζεσαι κ ένα total station που στα δύσκολα θα σε κάνει μάγκα..Το βασικό είναι να τα πείτε με έναν τοπογράφο που να ξέρει τα κόλπα κ να στα πεί όλα λεπτομερώς..

Link to comment
Share on other sites

Μου συστήνεται δηλαδη να παω να γραφτω στην Αγρονομων τοπογραφων για να μαθω την λειτοργια του gps? ..μαλιστα

Δεν υπάρχει λόγος να ειρωνεύεσαι, απόψεις ανταλλάσουμε.

 

Σου αρκεί δηλαδή συνάδελφε να σου πει κάποιος από εμάς "Αγόρασε το GPS75693 της εταιρείας GPS, μπες στο Μενού "Μέτρηση", πάτα το κουμπί "αποθήκευση σημείου" , κατέβασε τα στο pc και είσαι έτοιμος! ??

Ωραία, η συμβουλή μου λοιπόν είναι, αγόρασε όποιο μηχάνημα θές, όλα είναι επώνυμα, όλα έχουν υποστήριξη, όλα μετράνε και κάνουν ένταξη. Το πως θα τα λειουργήσεις, θα στο εξηγήσουν εκτενώς από την αντιπροσωπεία.

Αυτό που δεν θα σου εξηγήσουν, είναι γιατί εάν γίνει κάποια πατάτα σε κάποια σημαντική σου δουλεια και πάει στράφι εργασία πεδίου και γραφείου, πως να την σκαπουλάρεις χωρίς να εκτεθείς στον πελάτη σου.

Καλη συνέχεια εύχομαι, και παρακαλώ να μεταφερθεί το παρόν θέμα στα θέματα "εξοπλισμού".

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Κrisos...η συμβουλή μου είναι η εξής. Βρές έναν τοπογράφο να σου πεί 10 tips για GPS,γιατί είναι μηχανήματα του διαβόλου,μπορούν να κάνουν την ζωή σου πιό εύκολη με σωστό χειρισμό,αλλά αν δεν έχεις τουλάχιστον ένα βασικό θεωρητικό υπόβαθρο μπορούν να σε εκθέσουν χωρίς να πάρεις μυρωδιά..Επίσης να ξέρεις πάντα πως καλή μαγκιά το gps,αλλά χρειάζεσαι κ ένα total station που στα δύσκολα θα σε κάνει μάγκα..Το βασικό είναι να τα πείτε με έναν τοπογράφο που να ξέρει τα κόλπα κ να στα πεί όλα λεπτομερώς..

 

Eυχαριστω πολυ συναδελφε ..το τελευταιο διαστημα μελεταω συνεχως ..να εισαι καλα ! :)

Edited by Krisos
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αν και το θέμα "πάλιωσε" θα σου πώ τι έκανα εγώ.

 

Αρχικά διάβασε το βιβλίο των Φωτίου/Πικριδά. Η δανείσου το απο συνάδελφο ΑΤΜ ή αγόρασε το, είναι κοινό. Εμπεριέχει και αρκετή θεωρία (καλό ειναι να τη διαβάσεις...δε θα γράψεις θα και εξετάσεις!).

Επειτά μπορείς να βρείς πιο "πρακτικά" βιβλία/σημείωσεις, απο τα αντίστοιχα ΤΕΙ.

Αποκτάς ένα Χ θεωρητικό υπόβαθρο, κάνεις και μια κουβέντα με συνάδελφο, αν βρεις, αντικειμενικό με όρεξη να βοηθήσει (ξέρω ειναι δύσκολο αλλά υπάρχουν και τέτοια άτομα και στο φόρουμ ακόμη)

Επειτα κανεις μια βόλτα απο τις αντιπροσωπείας και βλέπεις τι και πώς!

Εγω εφτασα στο σημείο μεχρι τη τελευταία σειρά, και το παράτησα το θέμα λόγω οικονομικού...

 

Επίσης, το GPS δεν ειναι πανάκεια. Σιγουρα ειναι μεγάλη βοήθεια. Αλλά για πόλεις/χωριά και "δυσκολες" αποτυπώσεις, το total station ειναι δεδομένο.

 

Αποψη μου ειναι να ξεκινήσεις απο κεί... Καλύτερα να παιδευτείς στν εξάρτηση στην αρχή, αλλά μετά απο καιρό θα γίνουν ευκολότερες οι δουλειές. (συνήθως...).

 

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.