Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα εγκατάστασης επιπλεον 10% απο τις αναγραφόμενες άδειες


ecgeoenergy

Recommended Posts

Υπάρχει νομοθετικα το επιπλεον 10% στις εγκαταστάσεις ή οτι γίνεται γίνεται παράνομα?

Μου το απαιτούν πολλοί πελάτες δικαιολογώντας πως το κάνουν και άλλοι ιδιώτες, τους λέω πως δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση....

Ρώτησα στην ΔΕΗ αλλά απάντηση δεν έχω πάρει ακόμη....για να έχω τουλ. κάποιο έγγραφο στα χέρια μου..

Υπάρχει περίπτωση να κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Το όριο ια τα Φ/Β στις στέγες είναι 10kW. Ούτε μισό Watt παραπάνω. Και αυτό αναφέρεται στην ισχύ των πάνελ σε STC. Οι inverter όμως μπορούν να αντέξουν μια υπερφόρτιση της τάξηςτου 10% σε σχέση με την ονομαστική τους ισχύ (π.χ. ο PIKO10.1 της KOSTAL έχει μέγιστη επιτρεπόμενη ισχύ DC 11kW). Δε μου έχει τύχει ποτέ να μου ζητήσουν κάτι τέτοιο ούτε και έχω ακούσει κάποιον να το κάνει. Πάντως τεχνικά ο inverter το αντέχει (λέω για το συγκεκριμένο που αναφέρω, θα έπρεπε να δεις τι γίνεται με το συγκεκριμένο inverter που εγκαθιστάς), οπότε θα μπορούσες να πεις στον πελάτη σου ότι μπορεί να βάλει άλλο 1kW, αλλά 100% με δική του ευθύνη, καθώς κάτι τέτοιο δίνει στη ΔΕΗ το δικαίωμα να καταγγείλει τη σύμβαση χωρίς καμιά αποζημίωση προς τον ιδιοκτήτη του Φ/Β.

Link to comment
Share on other sites

Οκ όπως και εγω τα ήξερα δηλαδη :smile: .

Βασικά δύο επενδυτές που έχω είναι για 100Kw παρκα και επιμένουν.....

Περιμένω για αυτό τον λόγο και εγώ κάποιο έγγραφο απο την ΔΕΗ για να μην ισχυρίζονται και αυτοί ότι θέλουν..

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ρώτησες στη ΔΕΗ και σου είπαν ότι δεν ξέρουν και θα απαντήσουν γραπτώς ή εσύ ζήτησες γραπτή απάντηση (ορθώς κατά τη γνώμη μου το ζητάς γραπτώς)? Εάν συνέβη το πρώτο οι τύποι στη ΔΕΗ δεν παίζονται! Εννοείται ότι δεν επιτρέπεται, αν και μένα έχει πάρει το αυτί μου διάφορα. Σε ότι αφορά αυτό που λέει ο vagos δεν είμαι σίγουρος ότι το μπελά του θα βρει μόνο ο πελάτης σου. Πιθανόν και αυτός ο οποίος υπογράφει την ΥΔΕ και το Μονογραμμικό να μπεί σε μπελάδες, προσωρινά τουλάχιστον. Το αν και πώς η ΔΕΗ θα διαπιστώσει την ύπαρξη επιπλέον εγκατεστημένης ισχύος πέραν αυτής η οποία έχει συμφωνηθεί είναι μεγάλη κουβέντα.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον 3851/2010 άρθρο 2 εδάφιο 5, "Δεν απαιτείται η τροποποίηση της Άδειας Παραγωγής αν η ισχύς του σταθμού αυξηθεί έως 10% σε σχέση με την αρχική άδεια εφόσον δεν επέρχεται μεταβολή του γηπέδου άλλη εκτός από τη μείωσή του". Είναι σαφές ότι αναφέρεται αποκλειστικά και μόνο σε άδειες παραγωγής και πρέπει να ακολουθήσει και επαναδιατύπωση των όρων σύνδεσης.

 

@CHOUTOS: Όσον αφορά το πως η ΔΕΗ διαπιστώνει την ύπαρξη επιπλέον ισχύος εξαρτάται από τους υπαλλήλους που θα έρθουν για να συνδέσουν το σταθμό. Μου έχει τύχει σε σύνδεση Φ/Β 100kWp να έχουν έρθει υπάλληλοι που έκατσαν και μέτρησαν όλα τα πανέλα αν είναι όσα είχαν δηλωθεί στην αίτηση για όρους σύνδεσης και ιδίου τύπου και ισχύος....

Edited by Ρουμελιώτης
Link to comment
Share on other sites

Χμ...οπότε τα δεδομένα αλλάζουν..έχει καποια βάση αυτό που ζητουν οι ανθρωποι..θα το ψαξω απο βδομάδα παλι.

Όχι τουλ. τον συγκεκριμένο υπάλληλο που ρωτησα δεν ειχε σύγουρη αποψη..και περιμένω να μου στειλουν γραπτως την νομοθεσία

Ευχαριστώ κ. Ρουμελιώτη. :smile:

Link to comment
Share on other sites

Τα 10, 100kW σαν όριο είχαν κάποιο λόγο. Για αυτό υπήρχαν τόσες αιτήσεις στα 99,xxxkW. Το να πας να αυξήσεις παρατυπα ειναι ΚΑΡΑΠΑΡΑΝΟΜΟ αν ειναι να ξεπεράσεις κάποια ορια. ΑΠο εκεί και πέρα ο καθένας ειναι υπευθυνος για τις πράξεις του...

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω, ότι όπως αναφέρεται στον 3851/2010 το ανωτέρω δικαίωμα επαύξησης αφορά ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ και ΜΟΝΟ Άδειες Παραγωγής, δηλαδή Φ/Β άνω του 1MW και όχι τα 100kW. Για να αυξήσει κάποιος με 100kW την ισχύ, πρέπει να υποβάλει νέα αίτηση για όρους σύνδεσης για τα "επιπλέον" kW, να ζητήσει νέα Απαλλαγή από ΕΠΟ ή τροποποίηση υφιστάμενης ΕΠΟ, και φυσικά πάει και υπογράφει νέο συμβόλαιο με τον ΔΕΣΜΗΕ, όπου το σύνολο πλέον των kW, τιμολογείται βάση της νέας τιμής της kWh που θα ισχύει για τα "επιπλέον" kWp. Δηλαδή όχι τα 100kW πχ με 40 λεπτα και τα "επιπλέον" 10,20,30kW με 33λεπτά, αλλά όλα μαζί (110, 120, 130) με 33 λεπτά.

 

Αυτό το κύριε τι το ήθελες??? 33 χρονών είμαι. Μη με κάνεις και αισθάνομαι μεγαλύτερος.

Edited by Ρουμελιώτης
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.