Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια συνεργείου


zio7

Recommended Posts

Για άδεια ίδρυσης και λειτουργίας συνεργείου, εμβαδού 150τ.μ., σε τμήμα αγροτικής αποθήκης ( συνολικό εμβαδό 250τ.μ.) χρειάζεται αλλαγή χρήσης? Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Οπωσδήποτε χρειάζεται, αλλά μπορεί να την κάνει?Με ποιο τρόπο έχει πάρει την αγροτική αποθήκη, με παρέκκλιση ων όρων δόμησης?

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια μπορεί εφόσον έχει μετρήσει στην δόμηση. Το λέει ξεκάθαρα το ΠΔ 78/88 περί συνεργείων. Το "Οπωσδήποτε χρειάζεται" πως προκύπτει??? Ας είμαστε πιο προσεκτικοί..

Link to comment
Share on other sites

Στο 26A_96, τροποποίηση του ΠΔ 78/88 περί συνεργείων αναφέρει:

Σε περίπτωση υφισταμένου κτιρίου απαιτείται η υποβολή αναθεωρημένης άδειας για την εγκατάσταση συνεργείου από την οικεία Πολεοδομική Αρχή. Δεν απαιτείται η υποβολή αναθεωρημένης άδειας σε περίπτωση χρήσης Η (εμπορική). I (βιομηχανία- βιοτεχνία), Λ (σταθμός αυτοκινήτων) ή Κ (αποθήκευση).

 

Σε κάποιο έγγραφο βρήκα και αυτό:

Κατηγορία Κ - Αποθήκευση δηλ. μεταξύ άλλων και τα εξής:

• Αποθήκες<γενικές)

Αποθήκες αγροτικές

• Υπόστεγα λιμενικά

• Αποθήκες καταστημάτων

• Αποθήκες μουσείων

• Στάβλοι, Βουστάσια. Χοιροστάσια και Ορνιθοτροφείο

 

Όλα τα παραπάνω δηλώνουν οτι δεν απαιτείται αλλαγή χρήσης της αγροτικής αποθήκης?

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει δηλαδή και το έγγραφο που έχω βρει? Μήπως ξέρεις από πιο νόμο ή κάτι παρόμοιο είναι γιατί εγώ έχω φωτοτυπία μονό αυτή την σελίδα? Οπότε βλέπω την νομιμότητα του κτιρίου, βγάζω χρήση γης και ξεκινώ την άδεια ίδρυσης και λειτουργιάς στο συγκοινωνιών χωρίς αλλαγή χρήσης. Ευχαριστώ παρά πολύ…

 

 

Μήπως ξέρεις από πιο νόμο ή κάτι παρόμοιο είναι γιατί εγώ έχω φωτοτυπία μονό αυτή την σελίδα?

 

Το βρήκα στον κτιριοδομικό κανονισμό. Οπότε βλέπω την νομιμότητα του κτιρίου, βγάζω χρήση γης και ξεκινώ την άδεια ίδρυσης και λειτουργιάς στο συγκοινωνιών χωρίς αλλαγή χρήσης?

Edited by zio7
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.