Μετάβαση στο περιεχόμενο

Pushover φορέα σκυροδέματος στο SAP


 

Recommended Posts

Χαιρετώ τους αγαπητους συναδελφους!

Ειναι η πρωτη φορα που συμμετεχω σε μια συζητηση στο foroum, ελπιζω να ειναι και τυχερη. Κανω μια αναλυση pushover σε ενα κτριο ΩΣ για την αποτιμηση και την ενισχυση του, ωστοσο παρατηρω το εξης προβλημα στο προγραμμα SAP v11.0.4: έχω ορίσει V hinges για την προσομοιωση της αστοχιας απο τεμνουσας και δινω μια τιμη αντοχης για δοκους πχ 65 kN. οταν η φορτιση ειναι τετοια που η τεμνιυσα ξεπερασει αυτην την τιμη, η αρθρωση κοκκινιζει, δειχνει δηλαδη οτι αστοχησε, ωστοσο η τιμη της τεμνουσας συνεχιζει να αυξανει ειτε ορισω drop load ειτε οχι. Το εχει παρατηρησει κανεις συναδελφος; Εχει ασχοληθει καποιος αναλυτικα με pushover στο SAP;

Ευχαριστω, περιμενω απαντησεις απο οποιον ξερει, καθως ο χρονος με πιεζει πολυ.. :(

 

Παρατήρηση: Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία και με τόνους.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου συνάδελφε καλώς ήλθες. Έχω κάνει 5 pushover me to SAP αλλά εν ετει 2001-2003. V hinges τότε δεν είχα βάλει, αλλά η διατμητική αστοχία έχει πολύ μικρή(έως μηδενική) "πλαστιμότητα" αν μπορούσαμε να το χαρακτηρίουμε έτσι γιατί είναι ψαθυρή αστοχία. Θα πρέπει να έχεις επιλέξει force controlled hinge στην αρχική φόρμα. Οπότε μπορούμε να πούμε ότι αν συμβεί αυτό σε ένα στοιχείο σου τότε αυτό σημαίνει ότι το κτήριο σου έχει καταρεύσει (NC = Near Collapse, Collapse prevention) και από εκεί και πέρα τα αποτελέσματα δεν έχουν νόημα, γιατί η ανάλυση δεν σταματάει εκτός εάν εχεις θέσει target displacement ή υπάρξει αδυναμία έυρεσης λύσης στο μητρώο. Δοκίμασε να δώσεις scaling for Force or displacement για να δείς αν θα συμβεί το ίδιο. Αλλιώς πήγαινε και άλλαξε τις ανοχές τις ανάλυσης ->Analysis case data>Nonlinear parameters >Maximum total steps per stage αύξησε το απο την τιμη 200 για να μπορέσεις να δείς ενδιάμεσα στο βήμα που σε ενδιαφέρει τι συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

@ iovo:

Σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα και την πρώτη απάντηση σου, αλλά δυστυχώς δε βοηθά διότι: Όντως οι V hinges αφορούν σε ψαθυρή αστοχία, γι αυτό τις έχω ήδη ορίσει force controlled.Τα βήματα της ανάλυσης τα έχω αυξήσει για να μπορεί να ολοκληρώνεται. Και τέλος, αστοχία από διάτμηση σε ένα στοιχείο δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση κατάρρευση του φορέα, υπέρβαση της στάθμης επιτελεστικότητας προφανώς. Υπολογιστικά δεν ξέρω αν δημιουργεί προβλήματα αντιστροφής του μητρώου, μάλλον όχι γιατί η ανάλυση προχωρά. Κάτι άλλο συμβαίνει....

Link to comment
Share on other sites

επισης ειχα ηδη επιλεξει τη ρυθμιση "Hinge Loses All Load Carrying Capacity When Maximum Force Is Reached", και το ξανατσεκαρα, και οντως η τεμνουσα συνεχιζει να αυξανει μετα την υπέρβαση της τιμής τέμνουσας αστοχίας που έχω ορίσει.......

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια δοκιμή πριν λίγο και μειώνεται η τέμνουσα. Αν θές στείλε σε ένα ΡΜ το τηλέφωνο σου ή το MSN να το ψάξουμε.

Link to comment
Share on other sites

@ iovo:

Και τέλος, αστοχία από διάτμηση σε ένα στοιχείο δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση κατάρρευση του φορέα, υπέρβαση της στάθμης επιτελεστικότητας προφανώς.

 

...αποφυγής κατάρρευσης.

 

Στην διάθεσή σου κι εγώ μέσω pm για οποιαδήποτε περαιτέρω βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.